Skocz do zawartości

Krajeński Browar Domowy.


Sojer

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem dziś warzyć. Opatrzność jednak czuwa. Wchodząc do domu usłyszałem komunikat z jadącego przez wieś samochodu. Dziś od godz. 21 nie będzie wody. Nawet nie chcę myśleć na którym etapie mógłbym utknąć.

Słód ześrutowany:

Pszeniczny 3,35 kg

Pilzneński 4,0 kg

Carapils 0,37 kg

Edytowane przez Tomek-Pasieka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Warka nr 21

14 grudnia 2011

21 Gy - (belgian dark strong ale) 21°Blg

 

słód pilzneński 3,7 kg

słód monachijski 1 kg

słód pszeniczny 1 kg

słód carapils 0,3 kg

słód Carred 0,15 kg

słód Caraaroma 0,3 kg

 

Zacieranie

64oC 60 minut

72oC 20 minut

78oC 5 minut

 

chmielenie i gotowanie:

marynka (9%) 30 g(60 min)

lubelski szyszka własna 30 g (15 min)

perle (6%) 10 g (5 min)

cukier 0,4 kg (5 min)

curacao 20 g (15 min)

kolendra 5 g (15 min)

 

Wyszło 19 l 20°Blg. W trakcie burzliwej dodam roztwór cukru by podnieść o 1°Blg

Gęstwa saison, w trakcie dodam dodatkową porcję.

Edytowane przez Tomek-Pasieka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się wykazałem... Nagazowanie w probówce bardzo duże. Upuszczałem, ale ile można. W końcu stwierdziłem, że będę odkręcał nad kolbą. Drożdże leciały po zakrętce i kawałku probówki i wówczas stwierdziłem, że wypadałoby je zdezynfekować przed rozpoczęciem otwierania. Dowcip polega na tym, że otwierałem w rękawiczkach, które potraktowałem kodanem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć ;)

 

 

Ty weź mi powiedz po co gotujesz brzeczkę z termometrem? Dezynfekujesz go, a potem przy chłodzeniu sprawdzasz jaka jest temperatura brzeczki na starter?

Ja sprawdzam dłonią :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od razu postaraj się o temperaturę fermentacji minimum 24°C bo inaczej możesz na odfermentowanie kilka tygodni. Choć skoro to gęstwa to pewnie wiesz że są ciepłolubne. ;)

Edytowane przez josefik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 4 godzinach od zadania drożdży fermentor rano ładnie napęczniał, więc zwolniłem pokrywę. Warstwa drożdży miała jakiś 1 cm. Myślę, by po tygodniu dodać kolejną porcję świeżych drożdży by lepiej odfermentowały.

Mam 19 l 20°Blg Planowo ma być 21°Blg i 20 litrów. Ile cukru rozrobić by gęstość wzrosła do planowanego poziomu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 4 godzinach od zadania drożdży fermentor rano ładnie napęczniał, więc zwolniłem pokrywę. Warstwa drożdży miała jakiś 1 cm. Myślę, by po tygodniu dodać kolejną porcję świeżych drożdży by lepiej odfermentowały.

Mam 19 l 20°Blg Planowo ma być 21°Blg i 20 litrów. Ile cukru rozrobić by gęstość wzrosła do planowanego poziomu?

Brakuje ci 10g cukru na każdy z kg brzeczki . Nie wchodząc w zagadnienia związane z przeliczaniem objetości na kilogramy możesz w uproszczeniu przyjąć, że brakuje ci 10g cukru na 1l czyli 190g, plus 210g cukru na zwiększenie objętości brzeczki o litr

Łącznie więc potrzebujesz 400g cukru.

Cukier będzie miał objętość 400g x 0,62 = 248ml, czyli musisz dodać do cukru 752ml wody i taki syrop dodać do brzeczki.

 

Jeśli będziesz potrzebował dokładniejszych obliczeń uwzględniających przeliczanie na kilogramy brzeczki to daj znać a wyliczę ci, ale to dopiero wieczorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Miałem kiedyś serię infekcji. Od tego czasu blg mierzę pod koniec chmielenia i po kolejnych fermentacjach , burzliwą i cichą robię w zamkniętych fermentatorach z fermentką wypełnioną spirytusem , kranik po każdej warce rozkręcam i traktuję kretem. Teraz z kwasami mam spokój :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kranik po każdej warce rozkręcam i traktuję kretem.

Znaczy wykręcasz z fermentora i wrzucasz do kreta czy wykręcasz i rozbierasz na części pierwsze? Bo ja co jakiś czas wyciągam obrotową część kranika (nie mylić z czerwonym kurkiem) i wówczas jest ładny dostęp do środka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy wykręcasz z fermentora i wrzucasz do kreta czy wykręcasz i rozbierasz na części pierwsze? Bo ja co jakiś czas wyciągam obrotową część kranika (nie mylić z czerwonym kurkiem) i wówczas jest ładny dostęp do środka.

 

Rozbieram na części pierwsze. Nie pobieram próbek podczas fermentacji , tylko przy przelewaniu na cichą i rozlewie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

I bum (nie mylić z handlową nazwą ibuprofenu). Dziś otworzyłem drugą butelkę. Poprzednia, pita tydzień temu pachniała acetonem. Dzisiejsza nie.

No, a później w mieszkaniu huk. Strzeliła inna butelka. Wysycenie nie jest duże, przy otwieraniu piwo nie wychodzi z butelki. Strzeliła cienkościenna jednorazówka, mam nadzieję, że tylko ta miała ochotę na wybuchy. Oj nasprzątałem się. Piwa stały na górnej półce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.