Skocz do zawartości

Fermentacja dolniaka w lodówce turystycznej


Bimber_S

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

Mam pytanie czy ktoś z forumowiczów próbował fermentować piwo dolnej fermentacji bezpośrednio w lodówce turystycznej? Są dostępne w granicach ok. 200 zł lodówki z panelem chłodzącym/grzewczym który teoretycznie pozwala na schłodzenie zawartości do temperatury niższej do 20 stopni od temp. otoczenia.  Lodówka ma niestety taki rozmiar i kształt że nie wejdzie do niej fermentor, dlatego też ciekawy jestem czy ktoś spróbował fermentować bezpośrednio w takiej lodówce i co z tego wyszło?

 

Ps. 

Jeśli jest już taki temat na forum to przepraszam, jednak mi nie udało się tego znaleźć, są tylko rozważania czysto teoretyczne czy się da, czy się zakazi itp. Ciekawi mnie czy ktoś wdrożył taki pomysł w praktyce?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 200zł to ja kupilem uzywana zamrażarkę o wymiarach wewn 42x44x33 (SxWxW), do niej za 25zl pojemnik prostokatny  o poj 21l.

I sterownik za 30zl.

 

Daje to duzo wieksza kontrole nad temperaturą, możliwosc zrobienia cold crasha, wreszcie mniejsze zuzycie energi elektrycznej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Bimber_S napisał:

Bardziej mnie interesuje czy jest duże ryzyko zakażenia przy takiej "otwartej" fermentacji. 

W pokrywie jest ogniwo które ma sporo zakamarków i tam ewentualnie mogą być problemy z dezynfekcją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak efektywność chłodzenia takiej lodówki wypada,ale można zbudować pudło styropianowe i wmontować w górną pokrywę element chłodzący z lodówki turystycznej. Możesz wtedy fermentować w wiaderku,bez obaw o sterylność. Tyle w teorii

Wysłane z mojego Redmi 4A przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogniwo Peltiera, niezbyt się sprawdzi.

Zbudowałem sobie lodóweczkę w szafce w przedpokoju, wykorzystałem agregat od napojów Redbull.

I zbicie temp. Brzeczki z 14 stopni do 12 trwa 3-4 godziny, ciągłej pracy agregatu.

Dołożyłem wentylator żeby nie mroziło elementu chłodzącego.

Tak, więc jedno ogniwo to mało, 4 może by dały radę, ale do tego potrzeba bardzo dużego radiatora strony ciepłej i sporego radiatora strony zimnej.

4x8A = 32A poboru prądu, nie chcę liczyć ile to wydzieli ciepła.

Polecam albo budowę lodówki, jak ktoś nie ma miejsca i chce żeby nie było widać że to lodówka, albo zakup normalnej lodówki czy zamrażarki.

Dajcie sobie spokój z ogniwami czy lodówkami turystycznymi, bo to się nie nada do tego celu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm liczysz 4x8A ale przy napieciu pracy ogniw petliera czyli 12 lub 15V. Przelicz to na napiecie sieciowe i wyjdzie znacznie mniej. Zrobilem uklad chlodzacy z ogniw petliera (2 ogniwa) przylozone zimna strona do bloku wodnego a ciepla strona do radiatorow od procka z pc. Przez blok krazy woda ktora trafia do chlodnicy zanurzeniowej. Fermentowalem risa 24blg w temp 16st gdy w pokoju mialem 28st i nie mialem problemow z osiagnieciem temp. Mam czujnik pt100 zanurzony w piwie podczas fermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.