Skocz do zawartości

Kiedy pić swoje piwo?


verth

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie ponownie Przyjaciele.

 

Jako, ze jestem tuż przed rozlewem pierwszej warki, mam pytanie. Po jakim czasie od zabutelkowania piwo dochodzi i można je pić (nie chodzi mi o nagazowanie, tylko o smak). Po jakim czasie nabiera optymalnych walorów smakowych. Wiem, że to zależy od wielu czynników, więc załóżmy, że chodzi o jasne piwo single malt pale ale, na us-05 lub 04, przy fermentacji w temp ok 17-18'C, przy chmieleniu na poziomie 60 IBU.

Czy poniższy przelicznik jest ok?

 

12 BLG - 3 tyg (od zabutelkowania)

15 BLG - 5 tyg

18 blg - 8 tyg

22 blg - 12 tyg

Edytowane przez verth
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za bardzo spłyciłeś temat. Zależy jak prowadziłeś fermentację , czy chmieliłeś na zimno, czy te 60 Ibu to tylko z chmielenia na goryczkę. Imho do 12 plato na us05 z mocnym chmieleniem na aromat można pić zaraz po nagazowaniu, a z takim samym 12 plato chmielonym głównie na goryczkę na s04 poczekał bym z miesiąc. Otwieraj co jakiś czas po butelczynie i próbuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, verth napisał:

Czy poniższy przelicznik jest ok?

 

12 BLG - 3 tyg (od zabutelkowania)

15 BLG - 5 tyg

18 blg - 8 tyg

22 blg - 12 tyg

Nie jest. Kluczowy jest styl, a nie ekstrakt. 

 

Piwo przedstawione w pytaniu możesz pić w zasadzie od razu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli planujesz podejść do tego samego piwa kilka razy, dobrym podejściem jest próba piwa w odstępach czasowych i notowanie jak zmienia się smak. Niektóre piwa dojrzewają lepiej, inne gorzej. Coś to smakuje słabo po 4 tygodniach, może okazać się dobre po 6 i na odwrót. 

Piwa z większym ekstraktem teoretycznie mogą leżakować dłużej, ale jak wspomniał @Oskaliber znaczenie ma też styl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalezy też, czy zatarłeś na słodko czy na wytrawnie. Jak na słodko to raczej miesiąc, na wytrawnie zaraz po nagazowaniu. Ale to bardzo duże uogólnienie.

Ja zawsze każde próbuję po 2 tyg, i nigdy nie miałem nic niedobrego. Poprostu jedne piwa zyskują więcej inne mniej. A jeszcze inne z czasem tracą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z mojego doświadczenia wynika że wszystko zależy od stylu. piwerka bazujące na słodzie (np stouty, portery)/drożdżach (belgi) potrzebują kilku tygodni/miesięcy żeby osiągnąć pełnię smaku i się ułożyć. wszystkie chmielowe napitki (AIPY, APY) plus lekkie pszeniczniaki można odkorkowywać po tygodniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.