Skocz do zawartości

Ile dajecie chmielu na ziomo APA/IPA


rot

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Mam takie pytanie ile dajecie chmielu na zimno i na ile czasu przy warkach w stylu APA/IPA. Pytam ponieważ mam taką zagwozdkę. W tamtym roku robiłem APA na lato i dałem na zimno na 20L 30g Cascade (chyba zbiory 2016) na 10dni. Aromat był wyraźnie wyczuwalny, choć nie walił na kilometr. Generalnie założenie jakie było się sprawdziło. W tym roku powtórzyłem APA na lato i dałem 50g Cascade (zbiory 2017) też na 10dni na 20L  i szczerze to bardzo słabo wyczuwalny jest aromat. I nie wiem czy za mało daję czy jakiś ten zbiór ma wyraźnie mniej olejków. Jedyna różnica między obiema warkami poza zbiorem chmielu była w pojemniku do fermentacji. Pierwszą warkę robiłem w szkle a drugą w wiadrze plastikowym. Dodatkowo w tamtym roku zrobiłem WCIPA i 50g na zimno co prawda Centeniala też dało słaby aromat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja daję trochę więcej, od 60g do 150g amerykańców na 20l warkę (choć znam takich co dają i 400g). Staram się też nie chmielić na zimno dłużej niż 5 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzieś tu obok był temat że nie warto dawać więcej niż 2g/L bo nie ma różnicy.

EDIT: 

 

Z moich doświadczeń, 2g/L dają dobry efekt, powyżej tego więcej zależy od jakości chmielu niż od ilości. 3-4 dni to optymalna długość chmielenia na zimno

Edytowane przez dirk gently
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Odkopię temat, bo w ostrym dyżurze nie otrzymałem odpowiedzi.

Zostało mi po warzeniu 10l brzeczki gotowanej na pilsa 11.2 BLG i IBU 40. Do obecnej warki wykorzystałem 5l i  dodałem ekstrakty pale ale oraz pszeniczny bruntala, łącznie 3,4kg. Wyszło 20l brzeczki o gęstości15 BLG. Drożdże zadałem us-05, i chciałbym to sensownie nachmielić na zimno. Chmiele aromatyczne jakie posiadam to mandarina bavaria 100g, mosaic 90g, citra 40g, cascade 100g, sybilla 100g. Proszę o porady, do tej pory warzyłem tylko pilsy i weizeny.

 

Mam zamiar wrzucić mandarina bavaria 100g oraz mosaic 90g.

Edytowane przez smola
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego chmielu to sporo chcesz nasypać. Blg i IBU na poziomie APA, więc też bym podobnie jak do APA dał na zimno mniej,  np. po 40 g trzech amerykańskich chmieli. Co nie znaczy,  że inne dadzą złe efekty, a zwłaszcza przy połączeniu odmian kontynentalnych z amerykańskimi.

Edytowane przez Łachim
Redakcyjny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.