Skocz do zawartości

Dwuwęglany w wodzie


Kamilos55

Rekomendowane odpowiedzi

Przeczytałem artykuł o wodzie na wiki i mam pytanie odnośnie:
 

Cytuj
  • HCO3 (dwuwęglany) - 0-300 ppm. Od zawartości dwuwęglanów zależy, jakie piwa będa nam dobrze wychodzić. 0-50 ppm jasne, delikatne piwa. 50-150 ppm bursztynowe, brązowe. 150-250 ciemne, palone. Szczególnie w stoutach wysoka zawartość węglanów pomaga zwalczyć kwaśność słodów palonych.


Co jeśli chcę uwarzyć jasne piwo a mam wodę z 230 HC03? Czy muszę je zredukować? Jak to wpłynie na piwo jeśli nic nie zrobię?
Pozostałe parametry tej wody: CA2 - 60, NA - 15, MG - 14, CL - 22, nie podano siarczanów. Ogólna mineralizacja 378 mg/L (nie wiem czy można to uznać za twardość ogólną).
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, czyli najtańsza woda z marketu zwykle pasuje.
Myślałem że podczas chmielenia ważne są siarczany i chlorki, że dadzą albo chmielowy albo słodowy profil. Ale skoro tak...

Edytowane przez Kamilos55
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie wiem, używałem tylko jednej z biedry ale teraz widzę, że ma 69,5 siarczanów i 18 chlorków a piwo, które na niej robiłem wyszło bardziej chmielowe/goryczkowe niż wyliczenia, goryczka bywała nawet zalegająca. Wygląda na to, że jednak minerały w wodzie mają wpływ na gotowanie z ekstraktów (niechmielonych) z chmielem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A: zmiękczanie wody przez dolewanie destylowanej

B: Filtry typu brita.

 

W obu wypadkach redukujesz problem, ale ciężko wyliczyć co zostało. Najmniej zmineralizowana z kategorii 5l tani baniak jest podstawowa woda źródlana z tesco, jakoś 1.5zł za baniak.

Zaniżenie porządanych minerałów można skontrować gipsem piwowarskim.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kamilos55 większość wód mineralnych jest mocno alkaliczna, jak kiedyś sie przyglądałem, to większość miała ok 180 ppm HCO, co przy jasnym słodzie bez zakwaszania może skutkować zbyt wysokim pH zacieru i brzeczki, a co za tym idzie większej ekstrakcji tanin i utylizacji chmielu. 
http://braukaiser.com/wiki/index.php?title=How_pH_affects_brewing#Hop_utilization

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.