Jump to content
Sign in to follow this  
Kamilos55

Dwuwęglany w wodzie

Recommended Posts

Przeczytałem artykuł o wodzie na wiki i mam pytanie odnośnie:

• HCO3 (dwuwęglany) - 0-300 ppm. Od zawartości dwuwęglanów zależy, jakie piwa będa nam dobrze wychodzić. 0-50 ppm jasne, delikatne piwa. 50-150 ppm bursztynowe, brązowe. 150-250 ciemne, palone. Szczególnie w stoutach wysoka zawartość węglanów pomaga zwalczyć kwaśność słodów palonych.

Co jeśli chcę uwarzyć jasne piwo a mam wodę z 230 HC03? Czy muszę je zredukować? Jak to wpłynie na piwo jeśli nic nie zrobię?
Pozostałe parametry tej wody: CA2 - 60, NA - 15, MG - 14, CL - 22, nie podano siarczanów. Ogólna mineralizacja 378 mg/L (nie wiem czy można to uznać za twardość ogólną).

Jak nie zredukujesz przy jasnych to możesz mieć za wysokie pH zacieru i później problemy z tym związane np. przechodzenie tanin itp.

ok, czyli najtańsza woda z marketu zwykle pasuje.
Myślałem że podczas chmielenia ważne są siarczany i chlorki, że dadzą albo chmielowy albo słodowy profil. Ale skoro tak...

Edited by Kamilos55

A znajdziesz tanią wodę z markety z małą zawartością węglanów? :)

Nie wiem, używałem tylko jednej z biedry ale teraz widzę, że ma 69,5 siarczanów i 18 chlorków a piwo, które na niej robiłem wyszło bardziej chmielowe/goryczkowe niż wyliczenia, goryczka bywała nawet zalegająca. Wygląda na to, że jednak minerały w wodzie mają wpływ na gotowanie z ekstraktów (niechmielonych) z chmielem.

A: zmiękczanie wody przez dolewanie destylowanej

B: Filtry typu brita.

W obu wypadkach redukujesz problem, ale ciężko wyliczyć co zostało. Najmniej zmineralizowana z kategorii 5l tani baniak jest podstawowa woda źródlana z tesco, jakoś 1.5zł za baniak.

Zaniżenie porządanych minerałów można skontrować gipsem piwowarskim.

@Kamilos55 większość wód mineralnych jest mocno alkaliczna, jak kiedyś sie przyglądałem, to większość miała ok 180 ppm HCO, co przy jasnym słodzie bez zakwaszania może skutkować zbyt wysokim pH zacieru i brzeczki, a co za tym idzie większej ekstrakcji tanin i utylizacji chmielu. 
http://braukaiser.com/wiki/index.php?title=How_pH_affects_brewing#Hop_utilization

Pewnie są, research robiłem na łatwo dostępnych i tanich w baniakach 5L kilka lat temu. Skutek był taki, że kupiłem filtr RO :)