Skocz do zawartości

Aby Weizen był bananowy


Kevio

Rekomendowane odpowiedzi

Ta warka będzie musiała być na WB-06. Właśnie się filtruje, powoli ale lepiej niż sądziłem. Zrobiłem wygrzew, mam wiadro 20L a nie 30L i trzymam wyższą temperaturę w nim (~68°C zamiast 55°C) aż miło się dolewa tej wody. Tak więc to poprawiłem dzięki temu wątkowi.

Poprawię jeszcze temp. fermentacji ale to nie dziś tylko może w majówkę coś zacznę działać.

Chłodnicę będę ogarniał jak ogarnę temperatury. Nie dam rady wszystkiego na raz i tak dobrze, że gar wydębiłem od babci xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio fermentowałem Weizena w temperaturze otoczenia ok. 20 stopni, drożdże WB06 zadałem w 22 stopniach. Zacierałem w 67 stopniach bo bałem się że wyjdzie zbyt wytrawne.

13 dni fermentacji i zeszły mi do niecałych 2blg, piwo było zaskakująco pełne jak na stopień odfermentowania, wyszedł przyjemny banan z delikatną estrową nutą w tle dla laika niewyczuwalna. Dodam że nie stosowałem żadnych przerw poza tą podstawową na 67 stopni + wygrzew do 75 stopni.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, generalnie zrobiłem to tak jak było mniej więcej ustalone.

 

Zbędne przerwy wywalone, dany wygrzew itd. jedyne co to na skutek zamieszania w kuchni zacieranie w 70~72°C trwało nie 45min a około 60~65min i raz  temperatura spadła mi do 68°C. Mam nadzieję, że to nie jest duży błąd. Zauważyłem, że ogólnie jest dążenie do skrócenia przerw do minimum.

 

Dałem 8g Polarisa 20% co miało dać około 13EBU ale jak spróbowałem to wydawało się być bardzo gorzkie jakby było ze 30EBU. Nie wiem czy to jakoś zaniknie choć mi nie przeszkadza.

 

Ogólnie strasznie dużo osadu po zrobieniu whirlpoola, to chyba białka i chyba normalne. 

 

Z zasypu 2kg Ale + 2kg pszenica + 0,4kg płatki pszenne otrzymałem finalnie 24L i 14BLG więc przed zadaniem drożdży dodałem wody z baniaka źródlanej i mam 26L i 13BLG. Ogólnie myślałem, że pszenica będzie miała mocno inny smak itd. a jest jak zwykły słód.

 

Temperatura w domu z mokrym ręcznikiem jest na poziomie 21°C, drożdże zadane przy 19°C, po 15min napowietrzania aeratorem (piany ze 6~7L było). Niestety i tu miałem obsuwę i drożdże chyba z 8h były rehydratyzowane. Nie zaszkodzi im to?

Edytowane przez Kevio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Kevio napisał:

Ok, generalnie zrobiłem to tak jak było mniej więcej ustalone.

 

Zbędne przerwy wywalone, dany wygrzew itd. jedyne co to na skutek zamieszania w kuchni zacieranie w 70~72°C trwało nie 45min a około 60~65min i raz  temperatura spadła mi do 68°C. Mam nadzieję, że to nie jest duży błąd. Zauważyłem, że ogólnie jest dążenie do skrócenia przerw do minimum.

 

Dałem 8g Polarisa 20% co miało dać około 13EBU ale jak spróbowałem to wydawało się być bardzo gorzkie jakby było ze 30EBU. Nie wiem czy to jakoś zaniknie choć mi nie przeszkadza.

 

Ogólnie strasznie dużo osadu po zrobieniu whirlpoola, to chyba białka i chyba normalne. 

 

Z zasypu 2kg Ale + 2kg pszenica + 0,4kg płatki pszenne otrzymałem finalnie 24L i 14BLG więc przed zadaniem drożdży dodałem wody z baniaka źródlanej i mam 26L i 13BLG. Ogólnie myślałem, że pszenica będzie miała mocno inny smak itd. a jest jak zwykły słód.

 

Temperatura w domu z mokrym ręcznikiem jest na poziomie 21°C, drożdże zadane przy 19°C, po 15min napowietrzania aeratorem (piany ze 6~7L było). Niestety i tu miałem obsuwę i drożdże chyba z 8h były rehydratyzowane. Nie zaszkodzi im to?

U mnie po uwarzeniu też było czuć mocniej chmiel, zmieniło się to po fermentacji, a po zabutelkowaniu to już w ogóle nie czuje gorzkości, IBU miałem podobne wg programu BS2. Tak samo jest jeśli chodzi o początkowy smak - banany, kwasowość pojawi się po fermentacji, a tak naprawdę to jeszcze później. Sprawdź sobie też jak zmienia się smak po zabutelkowaniu, np. co tydzień od rozlewu sprawdzaj jak smakuje piwo i zobaczysz różnice, wtedy też będziesz wiedział kiedy staje się najlepsze dla Ciebie.

 

Ja swojego pszeniczniaka (ze względu na to że to było moje pierwsze piwo) otworzyłem już po 5 dniach, i smak się zmienia z każdym tygodniem "leżakowania" i to na plus. Teraz jak mija już miesiąc od zabutelkowania stwierdziłbym, że smakuje dla mnie najlepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Kevio napisał:

 

Z zasypu 2kg Ale + 2kg pszenica + 0,4kg płatki pszenne otrzymałem finalnie 24L i 14BLG więc przed zadaniem drożdży dodałem wody z baniaka źródlanej i mam 26L i 13BLG. Ogólnie myślałem, że pszenica będzie miała mocno inny smak itd. a jest jak zwykły słód.

 

 

Czym mierzysz blg? Zastanawiam się jakim cudem wyszła Ci taka wydajność, u mnie przy zasypie 3kg pszenicy + 1kg pilzneńskiego wyszło 20l i nieco ponad 10blg czyli koło 75% wydajności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22/04/2018 o 07:38, Henx napisał:

 

Przygotuj sobie butelkę źródlanej z lodówki, po skończonym gotowaniu gar do wanny z zimną wodą + wlej tą zimną z lodówki.

 

Naprawde lejesz schlodzona wode prosto z butelki? Nie boisz sie, ze moze zawierac bakterie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do fermentacji weizenów - ja robiłem kilkanaście warek na sucharach (głównie Maur. Weiss) - wszystkie fermentowały w wysokich temperaturach (otoczenie 20-21, więc właściwa fermentacja trochę wyżej) i wszystkie były dobre, mocno bananowe, żadnych "rozpuszczalników", żadnych "kveików" etc.

Zatem w kategorii ekonomicznego hefeweizena polecam Mauribrew i fermentację w ok 23C.

 

Wb-06 są z mojego doświadczenia trochę gorsze (a piwa bardziej wytrawne, bo mocniej odfermentowują).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, korek napisał:

 

Naprawde lejesz schlodzona wode prosto z butelki? Nie boisz sie, ze moze zawierac bakterie?

Ja leję ją do już schłodzonej brzeczki jak wyszło mi wyższe blg niż chciałem. Dodatkowo obniży zawsze trochę temperatury. Na 60 warek miałem 2 zakażenia, ale to raczej nie od wody bo 58 było ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, majlosz napisał:

Czym mierzysz blg?

Aerometr od Biowinu, przy wodzie pokazuje -0.5BLG i biorę to na poprawkę. Temperaturę koryguje w kalkulatorze na brewness.com ale to groszowe rzeczy.

U mnie wysładzanie idzie w żółwim tempie około 3~4h :( może to jest tajemnica, noi wysładzam wodą 78°C.

Nie wiem czy to mozolne wysładzanie czy długie zacieranie czy przerwy w niższych temperaturach, napisałem co robiłem więc wnioski musisz sam jakieś wyciągnąć albo ktoś tu coś zasugeruje, nie wiem. Początkujący jestem.

13 godzin temu, majlosz napisał:

u mnie przy zasypie 3kg pszenicy + 1kg pilzneńskiego wyszło 20l i nieco ponad 10blg czyli koło 75% wydajności.

A może to nie ja mam wysoką wydajność tylko ty niską? 75%? W moim kalkulatorze z 4kg zasypu o ekstrakcji 78% przy 20L brzeczki o 10BLG to wydajność wychodzi ~53% a z tego co podają to normą jest 65~75%. Mi teraz wyszło 81%.

 

4 godziny temu, inż ferment napisał:

Wb-06 są z mojego doświadczenia trochę gorsze (a piwa bardziej wytrawne, bo mocniej odfermentowują).

Dlatego dałem 15min w 62°C i 60min w 72°C (miało być 45min). Mam nadzieję, że nie będzie totalnie puste aczkolwiek ja nie lubię słodkich ulepków. 

 

Ja teraz dodałem 2L wody z lodówki. Baniak był fabrycznie zamknięty. Oligocenu bym się jednak bał tak o dodać.

 

Obecnie na przylepionym termometrze mam 22~23°C więc na granicy ale akceptowalnie.

Piana po jednym dniu już opada - tak szybko te WB-06 fermentują?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Kevio napisał:

A może to nie ja mam wysoką wydajność tylko ty niską? 75%? W moim kalkulatorze z 4kg zasypu o ekstrakcji 78% przy 20L brzeczki o 10BLG to wydajność wychodzi ~53% a z tego co podają to normą jest 65~75%. Mi teraz wyszło 81%.
 

Poprawka: sprawdziłem w brewness i miałem 12blg przy 18,5l, czyli wg ich kalkulatora 76% wydajności, może faktycznie długie wysładzanie dało Ci taki efekt, ja też wysładzam wodą ok 76-78 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, majlosz napisał:

sprawdziłem w brewness i miałem 12blg przy 18,5l, czyli wg ich kalkulatora 76% wydajności

Gdzie ten kalkulator i jak on to liczy? Jak ja wstawiam do wzoru https://www.wiki.piwo.org/Obliczanie_wydajności_warzelni twoje dane to mi wychodzi 58%.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Kevio napisał:

Gdzie ten kalkulator i jak on to liczy? Jak ja wstawiam do wzoru https://www.wiki.piwo.org/Obliczanie_wydajności_warzelni twoje dane to mi wychodzi 58%.

 

brewness.com, są dwie metody liczenia wydajności i jest osobny temat o tym

tutaj masz temat o wydajności:

 

Generalnie aby uzyskać takie blg licząc wydajność przez program to byś musiał szufli cukru dorzucić :D

Edytowane przez majlosz
uzupełnienie danych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Kevio napisał:

Obecnie na przylepionym termometrze mam 22~23°C więc na granicy ale akceptowalnie.

Piana po jednym dniu już opada - tak szybko te WB-06 fermentują?

Dziwnym nie jest. W takiej temperaturze to większość drożdży zjada cukry bardzo szybko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, majlosz napisał:

Generalnie aby uzyskać takie blg licząc wydajność przez program to byś musiał szufli cukru dorzucić

No nie wiem, ale do tej pory robiłem i mierzyłem to wydajność mi się wahała licząc po mojemu od 68% do 81% przy tym piwie co teraz fermentuje. Na ogół mam 72~75%, jak robiłem z gotowych ekstraktów to miałem 77%. Mierzyłem dwoma aerometrami (pierwszy mi pękł, da się mierzyć ale woda przesącza się przez pęknięcia więc jednorazowy i do suszenia) i oba pokazują podobnie. Mi się wydają moje pomiary poprawne.

 

Temperatura spadła do 20~21°C, ciśnienie w rurce się już wyrównało więc w moim odczuciu już główna praca się odbyła. Jutro może zacznę mierzyć BLG, jakbym miał do zabutelkowania w sobotę rano to byłoby idealnie. 

Jak szybko wam mniej więcej odfermentowały WB-06?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Kevio napisał:

No nie wiem, ale do tej pory robiłem i mierzyłem to wydajność mi się wahała licząc po mojemu od 68% do 81% przy tym piwie co teraz fermentuje. Na ogół mam 72~75%, jak robiłem z gotowych ekstraktów to miałem 77%. Mierzyłem dwoma aerometrami (pierwszy mi pękł, da się mierzyć ale woda przesącza się przez pęknięcia więc jednorazowy i do suszenia) i oba pokazują podobnie. Mi się wydają moje pomiary poprawne.

A na pewno sypnąłeś łącznie 4kg słodów czy może więcej?

 

8 godzin temu, Kevio napisał:

Temperatura spadła do 20~21°C, ciśnienie w rurce się już wyrównało więc w moim odczuciu już główna praca się odbyła. Jutro może zacznę mierzyć BLG, jakbym miał do zabutelkowania w sobotę rano to byłoby idealnie. 

Jak szybko wam mniej więcej odfermentowały WB-06?

Swojego trzymałem łącznie 13 dni, drożdże odermentowały i posprzątały

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja miałem napisany skład w pierwszym poście jakoś. 2kg Ale + 2kg pszenicy + 0,4kg płatków = 4,4kg

 

edit. cholender, myślałem, że może przed wyjazdem jutro będzie nadawało się do zabutelkowania ale ma 5BLG więc całkiem sporo. Co gorsza przy przestawianiu fermentora w celu dojścia do kranika zaciągnęło przez rurkę powietrze. Shit. Mam się bać?

 

Druga sprawa to przy napełnianiu aerometru strasznie pieniło się to piwo. Smak jak pszenica. To normalne?

Edytowane przez Kevio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.04.2018 o 11:11, Kevio napisał:

edit. cholender, myślałem, że może przed wyjazdem jutro będzie nadawało się do zabutelkowania ale ma 5BLG więc całkiem sporo. Co gorsza przy przestawianiu fermentora w celu dojścia do kranika zaciągnęło przez rurkę powietrze. Shit. Mam się bać?

 

Nie musisz się bać.... mi czasem wciągnęło, aż wodę do środka i nigdy nic się nie stało... Ale najlepiej jest nie używać pokrywek z rurką, ja wywaliłem wszystkie i po prostu kładę lekko na wiadrze i jest ok. 13°blg na 5 to słabo... ale dopiero fermentacja trwa 5 dni... to jeszcze spokojnie do 4 powinno zejść ale pytanie czy nie przesadziłeś z temperaturą 72°C plus możesz mieć błąd termometru i naprawdę 73 74 °C co by  tłumaczyło słabe odfermentowanie. 

Edytowane przez Carlito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Carlito. Ja używam rurek bo lubię widzieć jak mniej więcej pracują drożdże, zwłaszcza, że pomiary aerometrem kosztują mnie te 20ml więc nie chce ich robić za dużo.

Dopiero za tydzień będę w domu mógł rozlewać piwo, ciekawe czy drożdże nie za mocno opadną.

A co to termometru to masz rację, pasowałoby go zweryfikować ale akurat nie mam żadnego innego który by miał podobny zakres.

Co do zacierania to moje zacieranie było bardzo przesunięte w kierunku 72°C więc nie dziwią mnie wysokie BLG, ale 5 to trochę za dużo, zwłaszcza jak WB-06 lubią się najeść.

Poprzednio jak chciałem zrobić niskoprocentowe piwo na lato/dla kierowcy na S-06 i zacierałem podobnie jak tu to mi wyszło wysokie odfermentowanie, cóż, co drożdże i co warka to inne. efekty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze możesz uchylić pokrywę i zobaczysz jak drożdżaki pałaszują papu i po tym określisz jak pracują. (byle by nie za często, a po kilku dniach fermentacji lepiej sobie odpuścić zaglądanie)  :) rura to dla mnie kompletnie nie potrzeba rzecz.

 

20 ml. to malutko....Ja pomiar robię na początku, potem po około tyg. jak blg jest według mnie zadowalające to czekam jeszcze 2-4 dni i mierzę, jak bez zmian to w butle. Fermentacja lekkich piw to zazwyczaj 1,5 do 3 tyg. a typu RIS to około 1 i w górę miesiąca trzymam. 

 

Za tydzień nie opadną tak bardzo.... tzn. raczej Ci się nie wyklaruje.  Mi zdarzyło się trzymać milk stouta od grudnia do kwietnia w jednym wiadrze i piwo wyszło wyśmienite.

 

Wb-06 to wyjątkowo żarłoczne bestie, dlatego nawet przy takiej temperaturze zacierania powinny zejść do 4-3°blg.... u mnie w dunkel weizen zeszyły z 13 do 2 ale temp. zacierania to 63°C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz fermentuje w przeźroczystym pojemniku to lepiej widzę co się dzieje.

Zastanawiam się czy nie zebrać gęstwy po tej warce i nie zrobić właśnie dunkelweizena. Robiłeś według jakiegoś przepisu? Możesz coś polecić Carlito?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Kevio napisał:

Dopiero za tydzień będę w domu mógł rozlewać piwo, ciekawe czy drożdże nie za mocno opadną.

O to bym się nie martwił... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będę w domu to zajrzę do notatek ale chyba z tego co pamiętam jak robiłem dunkla to wspierałem się przepisem z wiki.

(a jednak nie z wiki tylko z zestawu BA) 

 

Już sprawdziłem i było tak:

pilzneński 1,5kg

pszeniczny 2kg

monachijski II 0,6kg

carawheat  0,4kg

pszeniczny czekoladowy 0,05kg

 

Chmiel :

Lubelski 30g

 

drożdżaki:

Safale WB-06

 

wrzucenie słodu (bez czekoladowego) do wody 48°C

10min 44°C

15min 53°C

30min 63°C

wrzucony czekoladowy i wygrzew 78°C 10min.

 

Gotowanie, chmielenie: 70min

'60 10g

'10 10g

0'  10g

 

blg początkowe 13 

blg  końcowe 2

 

Drożdże wrzucone w 25°C, po 4 dniach miałem już 2,5blg w 7 dniu 2blg i przelane na cichą...  fermentacja w 21°C. Cicha 5 dni...

 

Tak robiłem... parę lat temu dzisiaj penie bym trochę pozmieniał.... na pewno nie robił bym cichej.

 

Niestety opinie końcową napisałem, "że dobre....". i ciężko  mi sobie teraz przypomnieć czy coś było nie tak.

 

--------------------------------------------------

Kolejny edit:

Właśnie sprawdzałem z ciekawości Hefeweizen i w trzeci dzień fermentacji mam 3blg z 12blg.... temperatura fermentacji między 20 a 22C  zacierane w 62 -63°C

'

 

 

Edytowane przez Carlito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.04.2018 o 20:29, Henx napisał:

Ja leję ją do już schłodzonej brzeczki jak wyszło mi wyższe blg niż chciałem. Dodatkowo obniży zawsze trochę temperatury. Na 60 warek miałem 2 zakażenia, ale to raczej nie od wody bo 58 było ok.

to znaczy, że sposób jest dobry.. też, z racji ograniczeń sprzętowych, muszę warzyć warki bardziej skondensowane, a później je rozcieńczać.. będę musiał spróbować tej metody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabutelkowane. Wyszło na koniec 2BLG (odfermentowanie 85%). Nie wiem jak trzeba by to zacierać aby odfermentowanie było na poziomie poniżej 80%.

Chciałem zebrać gęstwę co by przy dunkelu ją wykorzystać ale bardzo mało tych drożdży zostało. Jak używałem S-04 czy US-05 to było tego 2~3x tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.