Skocz do zawartości

Grodziskie w 3 wersjach


Terefere1990

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

W sobotę bede robil Grodziskie.

Pracuje na 100l garze i celuje w ok 60-70l piwka, ktore podziele na 3 fermentory.

W pierwszym bedzie wersja klasyczna.

W drugim wersja imperialna tj, ok 14°Blg

W trzecim wersja klasyczna, ALE chcialbym dodac platkow debowych Whiskey na cicha.

Piwo jest delikatne i stad pytanie.

Czy dodac 25g czy 50g platkow, wczesniej macerowanych, czy nie macerowac, czy tylko wygotowac? Chcialbym, zeby aromat byl dobrze wyczowalny, wiec zakladam, ze 50g bedzie ok, ale moze ktos z was juz cos takiego robil i moglby sie wypowiedziec co o tym mysli i doradzic?

 

Pytanie drugie, jak macerowac platki? Ile ml jakiego alkoholu do tego wykorzystac?

 

Pytanie nr 3.

Robie starter drozdzowy o objetosci 3 litrow. Z blogu Dori wzialem instrukcje na 20l no i wiadomo, pomnozylem wszystko razy 3.

Czy wystarczy zeby zaszczepic 3 fermentory takim starterem?

 

Wysłane z mojego GT-I9305 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. 

15 godzin temu, Terefere1990 napisał:

Czy dodac 25g czy 50g platkow, wczesniej macerowanych, czy nie macerowac, czy tylko wygotowac?

Na 20 litrów i przy wrzuceniu na cichą przy tak lekkim piwie 25 g płatków powinno dać już ciekawe i wymierne efekty. U siebie w lekkim jasnym ale (11,5 blg/20l) dodałem na burzliwą 50 g płatków macerowanych w wódzie i dostałem whisky z wanilią i drewnem z lekkimi taninami. W sumie to zależy jeszcze na jaki czas je dodasz. Myślę, że 2 tygodnie będzie spoko. 

 

15 godzin temu, Terefere1990 napisał:

jak macerowac platki? Ile ml jakiego alkoholu do tego wykorzystac?

Weź słoiczek taki ze 100-150 ml, wsyp płatki i zalej alkoholem tak, żeby je całkowicie zakryć. Np. wódka już po 2 dniach zmienia barwę na brąz. Nie wiem czy będziesz w stanie wyczuć jakim alkoholem zalejesz płatki i czy ma to dla Ciebie różnicę. Ale można każdym tak naprawdę. No może absynt będzie wyczuwalny w gotowym piwie :)

 

15 godzin temu, Terefere1990 napisał:

Robie starter drozdzowy o objetosci 3 litrow. Z blogu Dori wzialem instrukcje na 20l no i wiadomo, pomnozylem wszystko razy 3.

Do tego podwójnego grodzisza daj więcej drożdży niż do pozostałych wiader. A jakie drożdże używasz? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. 
Do tego podwójnego grodzisza daj więcej drożdży niż do pozostałych wiader. A jakie drożdże używasz? 
FM Grodzie Dębowe, dzisiaj po 36h wstawilem do lodowki, zeby do jutra wszyatko opadlo na dno, zleje plyn, rozciencze znowu przegotowana wystudzona woda do objetosci, ktora bede mogl latwo podzielic na 3 wiadra

Wysłane z mojego GT-I9305 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym piwie ze startera co wylejesz (tak rozumiem "zleje płyn") trochę drożdży będzie świeżych i zdrowych. Moim zdaniem powinno wystarczyć na przefermentowanie lekkich piw taka ilość. Chociaż wg mnie w dolnej granicy ilości drożdży. Mi wychodzi z kalk. do zrobienia starter 6 litrów na takie piwa. (przyjąłem 65 litrów/9blg)

Edit: Jeśli starter na mieszadle to faktycznie wychodzi niecałe 3 litry :)

Edytowane przez Pindin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym piwie ze startera co wylejesz (tak rozumiem "zleje płyn") trochę drożdży będzie świeżych i zdrowych. Moim zdaniem powinno wystarczyć na przefermentowanie lekkich piw taka ilość. Chociaż wg mnie w dolnej granicy ilości drożdży. Mi wychodzi z kalk. do zrobienia starter 6 litrów na takie piwa. (przyjąłem 65 litrów/9blg)
Edit: Jeśli starter na mieszadle to faktycznie wychodzi niecałe 3 litry
Czyli, powinno styknąć?:)
Starter na mieszadle, kolba 3l:P

Wysłane z mojego GT-I9305 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mi polecono, z litrowego startera 30l 7,5-8blg po 12h pracowało aż miło.
Recepturę dodałem w zapiskach.
Ok dzieki za pomoc!
Wiec tez nie bede plukal, po powrocie do domu wyciagne drozdzaki z lodowki i wstawie ponownie na mieszadlo, a niech sie podymaja jeszcze i pomnoza:)

Wysłane z mojego GT-I9305 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie!
Do wyboru mam fermentacje w 22 stopniach, temp pokojowa.
Albo w 10 stopniach w piwnicy.
Mam problem z kontrola temperatury, ktore z tych 2 wariantow lepsze i jakie beda skutki?
Drozdze Fm grodzie debowe

Wysłane z mojego GT-I9305 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.