Skocz do zawartości

Lekkie ciemne piwko - Pytanie


MisQ

Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie, jako (iż mimo czytam tutaj posty regularnie) nie udzialełem się aktywnie to: Cześć wszystkim!

 

Proszę Was o poradę w związku z tym, iż będę niedługo zabierał się do zrobienia RISa (bez żadnych autorskich pomysłów, wg receptury jednego ze sklepów gdzie można kupić całe zestawy). Wiem, że zostanie mi młóto, które będzie zawierało sporo cukrów. Chciałbym je więc wysłodzić dodatkowo na jakieś 10-15 litrów i zrobić z tego oprócz właściwej warki RISa jakieś lekkie ciemne piwko :)

 

Tutaj pojawiają się moje pytania:

  • Jakich chmieli / dodatków użyć, żeby wyszło coś pijalnego?
  • Jakich drożdży użyć, górna/dolna fermentacja? Coś dedykowanego? Gęstwy na razie nie magazynuję, za mało mam doświadczenia.

 

Z góry Wam dziękuję za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po eksperymentach które z tym robiłem jestem przekonany że najlepiej to sobie darować :P Roboty z tym sporo a efekt marny. 

 Jeszcze żeby bezkosztowo a Ty potrzebujesz wydać na drożdże

Te cukry które ewentualnie wywalisz razem z młótem będą warte o połowę mniej od nowych drożdży

 

Jak się uprzesz to eksperymentuj z kawą. Piwo z tych wysłodków wychodzi puste w smaku i kawę to trochę przykryjesz

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Gawron napisał:

Więc jak chcesz risa zrobić?

 

Na suchych, z zestawu, 2 opakowaniach - poczytałem troszkę i podobno, przy zrobieniu odpowiedniego startera się da :)

 

Od razu zaznaczę, że dla mnie zabawa w browarnictwo domowe, to póki co tylko zabawa (chociaż wkręcam się z każdym dniem bardziej) - więc nie liczy się aż tak dokładne i perfekcyjne odwzorowanie stylu i robienie czegoś w punkt. Póki co cieszą mnie wyniki z tych paru moich warek - że się da to pić i nawet całkiem smaczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. 

Zrób coś a'la dry stout. S-04 suche, chmiel Marynka na goryczkę do 20-30 IBU (zależy od ekstraktu) + lublin na aromat ze 20-30 g na ostatnie 5 minut. 

Nie będziesz musiał czekać do zimy z wypiciem jak z RISem, a na pragnienie taka 10 czy 12 jak wyjdzie jak znalazł będzie na lato. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, xcynix napisał:

Po eksperymentach które z tym robiłem jestem przekonany że najlepiej to sobie darować :P Roboty z tym sporo a efekt marny. 

 Jeszcze żeby bezkosztowo a Ty potrzebujesz wydać na drożdże

Te cukry które ewentualnie wywalisz razem z młótem będą warte o połowę mniej od nowych drożdży

 

Jak się uprzesz to eksperymentuj z kawą. Piwo z tych wysłodków wychodzi puste w smaku i kawę to trochę przykryjesz

 

Tak jak wspomniałem - jestem na etapie, gdzie cieszy mnie każdy zrobiony produkt:) 
Dziękuję za sugestię z kawą!

 

3 minuty temu, Pindin napisał:

Cześć. 

Zrób coś a'la dry stout. S-04 suche, chmiel Marynka na goryczkę do 20-30 IBU (zależy od ekstraktu) + lublin na aromat ze 20-30 g na ostatnie 5 minut. 

Nie będziesz musiał czekać do zimy z wypiciem jak z RISem, a na pragnienie taka 10 czy 12 jak wyjdzie jak znalazł będzie na lato. 

 

Dziękuję bardzo za propozycję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, MisQ napisał:

Na suchych, z zestawu, 2 opakowaniach - poczytałem troszkę i podobno, przy zrobieniu odpowiedniego startera się da :)

To jak masz w planie starter, to zrób go z płynnych, a najlepiej zrób szybkie piwko, a risa na gęstwie. Zrobienie jakiegoś milda 10blg zajmie Ci ze 2 tygodnie, a gęstwe odbierzesz sobie po 7 dniach, za to będziesz w stanie zapewnić porządną ilość drożdży do startu risa. Ris wymaga dużych nakladów pracy, energii, surowców i kasy i szkoda popsuć go fermentacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Gawron napisał:

To jak masz w planie starter, to zrób go z płynnych, a najlepiej zrób szybkie piwko, a risa na gęstwie. Zrobienie jakiegoś milda 10blg zajmie Ci ze 2 tygodnie, a gęstwe odbierzesz sobie po 7 dniach, za to będziesz w stanie zapewnić porządną ilość drożdży do startu risa. Ris wymaga dużych nakladów pracy, energii, surowców i kasy i szkoda popsuć go fermentacją.

 

Akurat mam surowce też na Milda, więc to dobry pomysł. Pytanie tylko - czy wystarczą suche do Milda i taką gęstwę zebrać, czy jednak bezpieczniej i lepiej będzie wystartować lżejsze piwko już na płynnych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, MisQ napisał:

Pytanie tylko - czy wystarczą suche do Milda i taką gęstwę zebrać, czy jednak bezpieczniej i lepiej będzie wystartować lżejsze piwko już na płynnych?

Lepiej na płynnych. Zyska na tym i to lekkie i Ris.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
Dnia 14.04.2018 o 17:55, Pindin napisał:

Cześć. 

Zrób coś a'la dry stout. S-04 suche, chmiel Marynka na goryczkę do 20-30 IBU (zależy od ekstraktu) + lublin na aromat ze 20-30 g na ostatnie 5 minut. 

Nie będziesz musiał czekać do zimy z wypiciem jak z RISem, a na pragnienie taka 10 czy 12 jak wyjdzie jak znalazł będzie na lato. 

 

@Pindin

Dzięki serdeczne za podpowiedź, trochę już czasu minęło (bo warka się przesunęła w czasie), ale akurat na obecne upały jak znalazł. Wyszło piwko nieco nawet zbyt może goryczkowe, , ABV 2,5%. Idealne, własnie na obecną porę. Jeszcze raz dzięki!:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.