Skocz do zawartości

Chmielnik sezon 2018


aldorn

Rekomendowane odpowiedzi

9 hours ago, aldorn said:

Mam trzy sztuki chmielu Amarillo, w zeszłym roku wysiany, na jesień wsadzony w grunt. Ogławiać tak młodą roślinę czy jednak nie?

w pierwszym roku na wiosnę nie ma sensu/nie ma za bardzo z czego, predzej zaszkodzisz niż pomożesz. Daj się roślinie ukorzenić, wieksze plony i tak przyjdą dopiero za rok.

 

Teraz pilnuj, żeby nie łapało chorób, prawidłowego w miarę ph gleby i żeby roślinka miała bez przerwy mokro. Na późną jesień, jak góra uschnie i przyjdą pierwsze mrozy, mozesz już ogłowić.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, aldorn napisał:

Przecież piszę, że wysiana z nasiona, sadzonki dostałem od znajomego, który zakupił więcej nasion, wysiał i podarował mi kilka :)

Podarował Ci nadmiar nasion, czy nasiona z rośliny która wzeszła u niego? Byłem przekonany, że aby rozmnożyć daną odmianę należy to zrobić w sposób wegetatywny, a nie generatywny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

była akcja na grupie FB jbwp z rozsadą z nasion, na citre i amarillo

ktoś tam miał tego sporo wysiane i można było się załapać na udział w loterii czy jak zamówisz to będzie męski czy żeński

Ci co wygrali na loterii być może za jakiś czas coś zaczną udostępniać ale wątpię żeby już w tym roku po zeszłorocznej rozsadzie z nasion ktoś miał z czego pobierać sztobry

 

Edytowane przez xcynix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle że jak powstaje choćby ten Amamrillo ze skrzyżowania XYZ z ZYX, to owe nasionka to nie zapłodnione Amarillo przez YZX i dające nie wiadomo co, tylko bazowa krzyżówka XYZ z ZYX która da Amarillo. Masakra jakaś, nie sprzedaję tego, mam dla siebie, a tu problemy z sufitu: "wegetatywny, a nie generatywny", "powtarza cechy rodzicielskie". Proponuję zakończyć tą dziecinadę, bo śmieci temat. Są inne ciekawsze "chmielnikowe" tematy.

Edytowane przez aldorn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.04.2018 o 07:04, Jankasper napisał:

Na późną jesień, jak góra uschnie i przyjdą pierwsze mrozy, mozesz już ogłowić.  

To ogławianie robi się na jesień czy na wiosnę? Czy może na jesień tylko te młode rośliny? Bo co prawda to jest już stare, ale pisze, że na wiosnę, a z drugiej strony już ktoś też mi wspominał, że będzie na jesień ciął.

Dnia 8.04.2010 o 16:53, Pieron napisał:

Tak więc otrzymałem odpowiedz od Pana Dwornika z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, Państwowy Instytut Badawczy, Zakład Hodowli i Biotechnologii Roślin.

 

 

"Przesyłam zdjęcie odkrytej wiosną karpy chmielowej,aby wyjaśnić pewne szczegóły jej budowy.

azb0wm.jpg

U dołu zdjęcia widoczna jest bardziej brązowa wieloletnia karpa chmielu,z której wyrastają boczne lub pionowe korzenie.

Z karpy ? w ubiegłym roku wyrosły pędy chmielu. Te fragmenty pędów, które były podsypane glebą (jako kopczyk czy grobelka) są zgrubiałe. Na tych zgrubiałych ubiegłorocznych pędach będących do dzisiaj pod ziemią widoczne są ?oczka? ? pąki pędów, na zdjęciu lekko różowe.

W przypadku Pana roślin ? na powierzchni gleby pojawiły się pierwsze wschodzące, wybijające pędy, które pochodzą (proszę spojrzeć na zdjęcie) z górnych oczek ubiegłorocznych pędów i to jest zjawisko niepożądane.

 

Zasada jest taka: W każdym roku ? w drugiej dekadzie kwietnia należy te ubiegłoroczne pędy odciąć prawie na granicy karpy tzw. starego drzewa, aby nie dopuszczać do niekontrolowanego rozrostu karpy.

Jeśli rośliny są zbyt młode (1 ? 2 lata) można pozostawić na tych ubiegłorocznych pędach najwyżej 1 parę ?oczek?.

Po odcięciu fragmentów pędów ubiegłorocznych, karpę należy obsypać glebą warstwą 3 ? 4 cm, a następnie do karpy należy zamocować drut, sznurek (przewodnikowy) lub inne podpory np. w produkcji amatorskiej tyczki.

 

Główne wschody chmielu rozpoczną się w maju i do ok. 20 maja należy naprowadzić na 1 przewodnik (tyczkę) 2 - 3 pędy. Potem już tylko pielęgnacja roślin (np. pasynkowanie) ewentualna ochrona roślin przed chorobami i szkodnikami...."

 

No to teraz wiadomo o co chodzi z tym chmielem :smilies:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogławianie robi się na wiosnę mniej więcej teraz

Raz ze pędy z niższych partii korzenia mają być mocniejsze, dwa ze jak za wcześnie Ci się chmiel rozrośnie to go potem późne przymrozki ogłowią już zupełnie nie tak jak chciałeś.

No i trzy że ogławiać trzeba żeby karpa nie rozrastała się w górę bo potem  będziesz na zimę kopce usypywał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że ogławiać trzeba to wiem. Widziałem takie nieogławiane poletko przydomowe, tragedia. Początkującego hodowcę chmielu w przydomowym ogródku może serce boleć, że takie ładne pędy trzeba wyciąć, ale jak chmiel się wkopie odpowiednio głęboko, to ciąć i nie żałować. W zeszłym roku nie ogławiałem swojego pierwszego chmielu, wsadzonego dwa lata temu, bo roślinka jeszcze mała, a niech rośne. W tym roku korzenie poziome w górnej części prawie na metr, więc się zastanawiałem czy przycinać te z nasion. 
 

Dopytuję tylko, o co chodzi z tym ogławianiem na jesień/zimę :) Bo już drugi raz o tym słyszę i chętnie bym poszerzył wiedzę, co i jak. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jako, że jestem nowy i niedoświadczony w uprawie przydomowym chmielu - witam wszystkich forumowiczów i od razu proszę o radę. A mianowicie w październiku ub. roku posadziłem 12 karp chmielu. Przezimowały w ziemi,  w pierwszym tygodniu kwietnia było już widać pierwsze pędy w niektórych skrzynkach. Niestety tydzień temu był lekki przymrozek, który mnie zaskoczył (ponieważ miałem przygotowaną agrowłókninę do ewentualnego przykrycia), listki małych chmieli zżółkły i tak jest od tygodnia. Czy jest szansa, że jeszcze odbije?   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile mniej więcej waży jeden pęd 4-letniej rośliny? Chcę w tym roku puścić pędy po jakiejś lince stalowej do ściany budynku i nie wiem z czego zrobić naprowadzacze. Jakieś linki stalowe, czy wystarczy drut? Ma ktoś jakieś łatwe w wykonaniu, praktyczne patenty? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.04.2018 o 12:06, BuDeX napisał:

Ile mniej więcej waży jeden pęd 4-letniej rośliny? Chcę w tym roku puścić pędy po jakiejś lince stalowej do ściany budynku i nie wiem z czego zrobić naprowadzacze. Jakieś linki stalowe, czy wystarczy drut? Ma ktoś jakieś łatwe w wykonaniu, praktyczne patenty? 

Ja używam sznurka do snopowiązałki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.04.2018 o 12:06, BuDeX napisał:

Ile mniej więcej waży jeden pęd 4-letniej rośliny? Chcę w tym roku puścić pędy po jakiejś lince stalowej do ściany budynku i nie wiem z czego zrobić naprowadzacze. Jakieś linki stalowe, czy wystarczy drut? Ma ktoś jakieś łatwe w wykonaniu, praktyczne patenty? 

Pogadamy we wtorek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 4 tygodnie później...

Witam Szanownych Użytkowników. Czy ktoś planuje wygenerować sadzonki ze swoich upraw? Byłbym zainteresowany pozyskaniem przede wszystkim Żateckiego/Saaz (jestem też otwarty na inne odmiany, jak stodoła przed żniwami). Osobiście planuję rozmnożyć Centennial i Challengera, próbuję też pozyskać bardzo smacznego dzikusa (ale nie zidentyfikowałem go), więc ew. mogę się wymienić jak coś z tego wyjdzie. :)

Dobrego dnia.

 

Btw na zdjęciu challenger 2. sezon. :)

WP_20180821_16_33_39_Pro.jpg

Edytowane przez lukasz.b
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.