Skocz do zawartości

Browar domowy na Gądowie Małym


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

Warzyć zacząłem w wrześniu 2016 r. Na początku trochę chaotyczne, a ostatnio bardziej zorganizowanie. Zacznę moje notatki tutaj od 6. warki. Poprzednie pięć (a właściwie sześć, bo jedna poleciała do toalety po tym jak kran się rozszczelnił i trochę zalał podłogę, a przy okazji skwasił trunk) to było jakieś English Brown z brew-kitu, IPA z brew-kitu Coopers dochmielany, pierwszy zacierany American Wheat gdzie popełniłem swoje pierwsze błędy skutkujące marną wydajnością, American Stout i ostatnia warka to było Belgian Blonde Ale, które już wyszło całkiem przyjemne.

 

Pozdrawiam wszystkich :D

 

Warki:

2018

#6 Polish Brown Ale

#7 Polish Ale

#8 Imperial Stout

#9 American IPA

2019

#10 Brut IPA

#11 Belgian Blond Ale

#12 Pszeniczne

#13 APA

Edytowane przez filip4x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#6 Polish Brown Ale

 

Słody:

3 kg Strzegom pale ale

0,1 kg Strzegom czekoladowy 400

0,1 kg Strzegom karmelowy 300

 

Zacieranie:

60 min na lenia od 67 do 61 °C

10 min w 72 °C

wygrzew do 78 °C

 

Chmielenie:

60 min Sybilla 5g

30 min Sybilla 5g

30 min Lomik 15g

 

Drożdże: Danstar Nottingham

 

Wyszło:

10,5 litra o gęstości 15 BLG - trochę za dużo odparowało mi podczas gotowania, więc dolałem 1,5 litra wody i uzyskałem:

12 litrów o gęstości 13 BLG

Według Brewness:

IBU 20 i wydajność 71%

 

[edit]

W ósmym dniu po rozpoczęciu fermentacji zlane na cichą przy 4 BLG. W zapachu dużo karmelu, słodki zapach, smak jeszcze fermentujący :)

Gęstwa z Danstarami zlana i będzie w sam raz na następne piwko.

 

[edit2]

To trzech tygodniach piwo zabutelkowane do 22 butelek 0,5l. Do refermentacji użyłem 45g glukozy rozpuszczonej w ok. 100 ml przegotowanej wody, na lekko ponad 11 litrów piwa.

 

5ae5f0801fb52_polishbrown.thumb.jpg.7bc540219f5f9f960a7479b38c349117.jpg

Edytowane przez filip4x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

#7 Polish Ale

 

W założeniu ma to być piwo wytrawne, mocniejsze. Po schłodzeniu brzeczki wyczuwalne dość mocne aromaty chmielowe, w smaku dość mocna goryczka. Jeśli zgodnie z założeniem odfermentuje głęboko to powinno wyjść dobre wytrawne piwo. Gęstwa z Danstarów zachowała się dobrze, zrobiłem starter litrowy z niechmielonej brzeczki.

 

Słody:

3 kg Strzegom pilzneński 

 

Zacieranie:

60 min 60-62 °C

10 min w 72 °C

wygrzew do 78 °C

 

Chmielenie:

60 min Sybilla 5g

45 min Lomik 25g

30 min Lomik 10 g

 

Drożdże: gęstwa z Danstar Nottingham z warki #6

 

Wyszło:

10,5 l o gęstości 14 Blg

Według Brewness:

35 IBU, wydajność 70%, 4,2 SRM

 

[edit]

Miało być wytrawne według założeń, a wyszło pełne :D Muszę jeszcze popracować nad techniką. Zlane na cichą przy ok. 4 Blg, zostało już tak do końca. Po 21 dniach zabutelkowane z 32 g glukozy na ok. 9,5 l. Wyszło 19 butelek 0,5l. Bardzo klarowne już przy wlewaniu do butelek, w smaku trochę za bardzo czuć alkohol, poza tym goryczka wyraźna. Zobaczymy co z tego będzie.

 

IMG_3294.thumb.jpg.a81caf7727458d4c6df42db69b811c57.jpg

 

Edytowane przez filip4x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

#8 Imperial Stout (Simple RIS)

 

Chciałem wykorzystać na coś resztę Sybilii, która mi została po dwóch poprzednich warkach oraz słód karmelowy i czekoladowy. Dokupiłem więc słód podstawowy i palony jęczmień w celu zrobienia pierwszego mocnego piwa w mojej karierze piwowarskiej. W założeniu ma to być "łatwy" RIS, ze względu na recepturę - single hop na Sybilli, prosty skład słodów i zacieranie jedno-temperaturowe "na lenia" oraz ze względu na sam smak piwa, IBU wycelowane w dolną granicę stylu i mała zawartość słodów palonych, w celu uzyskania "przystępności" dla większego grona degustatorów. Miałem wątpliwości co do skorzystania z gęstwy po poprzedniej warce (co opisałem w wątku dot. infekcji), ale koniec końców skorzystałem z niej, bo na drugi dzień i w zapachu i smaku nie było żadnych nieprawidłowości, w szczególności kwachu. Wydajność trochę spadła, bo starter miał ok. 0,7l (przy warce ok. 6l), a gęstwy nie przemywałem, co było błędem, bo nie zmniejszyła się jej objętość i te 0,7l startera obniżyło mi gęstość początkową o ok. 2 blg.

 

Słody:

3 kg Strzegom pale ale

0,2 kg Strzegom karmelowy 300

0,1 kg Strzegom czekoladowy 400

0,1 kg palony jęczmień

 

Zacieranie:

60 min na lenia od 67 do 61 °C

wygrzew do 78 °C

 

Chmielenie:

60 min Sybilla 35g

 

Drożdże: gęstwa z Danstar Nottingham z warki #7

 

Wyszło:

6,5 l o gęstości 21 Blg

Według Brewness:

53 IBU, wydajność 60%, 34,7 SRM

Edytowane przez filip4x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

#9 American IPA

 

Po fiasku RISa, który skończył w muszli i kilku miesiącach przerwy ze względu na absurdalnie wysokie temperatury w moim mieszkaniu, przyszedł czas na uwarzenie czegoś nowego ?

 

Słody:

4 kg Strzegom pale ale

 

Zacieranie:

60 min na lenia od ok. 66 do 61°C

wygrzew do 78°C

 

Chmielenie:

60 min Warrior 15g

30 min Amarillo szyszka 10g

15 min Amarillo szyszka 20g

 

na cichą poleci jeszcze trochę Amarillo ?

 

Drożdże: US-05

 

Wyszło:

ok. 10,5 l o gęstości 17,5 BLG

Według Brewness:

68 IBU, wydajność 68%, 6,3 SRM

 

[edit 25.11.2018r.] po 8 dniach 7 blg

[edit 01.12.2018r.] po 14 dniach wciąż 7 blg, zlane na cichą z dodatkiem 50 g Amarillo :)

[edit 10.12.2018r.] zlane do 18 butelek 0,5l i jednej 0,33l, blg końcowe niezmiennie 7, alko ok. 5,6%.

[edit 24.12.2018r.] otwarcie pierwszej butelki, nasycenie dobre, mocna goryczka, dobry aromat, trochę zbyt pełne, ale też nie odfermentowało na tyle ile zakładałem, po dwóch tygodniach dobrze smakuje, zobaczymy jak będzie jak się trochę ułoży.

 

Edytowane przez filip4x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

#10 Brut IPA

 

Słody:

2 kg Strzegom pilzneński

0,5 kg Strzegom pale ale

 

Surowce niesłodowane:

0,2 kg płatki ryżowe

0,2 kg płatki owsiane

0,2 kg kaszka kukurydziana

 

Zacieranie:

surowce niesłodowane kleikowane w 3 litrach wody (następnym razem ram więcej, ok. 5 litrów byłoby ok),

gotowane przez 20 min i pozostawione do ostygnięcia, później:

 

7 litrów wody, wszystko wrzucone przy ok. 52°C i później:

80 min w 63°C do 61°C

później podgrzanie do 72°C i pozostawione do ostygnięcia do 58°C

później dodane ok. 2 g glukoamylazy z Gozdawy

pozostawione na 16 godzin, stygło powoli

na drugi dzień dolane ok. 1,7l wrzątku, wygrzew wszystkiego do 80°C i filtracja

 

Chmielenie:

15 min Warrior 10 g 14,7%

15 min Amarillo 20 g szyszka 8,8%

na zimno pójdzie 50 g Mosaic 10%

 

Drożdże:

Mangrove Jack's M29 French Saison

+ ok. 2 g pożywki kombi z Biowinu, druga porcja pójdzie po ok. 4-5 dniach

 

Wyszło:

12,1 l brzeczki przy 14 Blg

Według Brewness:

29 IBU, wydajność 80%, 3,8 SRM

 

Zacieranie ponad 80 min, całonocne moczenie zdecydowanie poprawiło wydajność ?

 

[edit 12.01.2019r.] po 6 dniach 2,5 blg, próbka buzująca, więc powinno zejść niżej jeszcze. W aromacie mocno wyczuwalne banany, barwa słomkowa

[edit 16.01.2019r.] po 10 dniach 1,5-2blg, trudno dokładnie ustalić, próbka jeszcze buzuje, coś tam jeszcze pracuje, poczekam jeszcze ze zlaniem na cichą

[edit 21.01.2019r.] po 15 dniach 0,5blg, jutro leci na cichą z Mosaicem na zimno

[edit 17.02.2019r.] zabutelkowane przy 0 blg, długo jeszcze dochodziło, ale cukier wyzerowany. Mocny aromat chmielowy. Glukozy na nasycenie 2,5, alkohol będzie gdzieś ok. 7,7%

Edytowane przez filip4x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 17.11.2018 o 20:02, filip4x napisał:

kilku miesiącach przerwy ze względu na absurdalnie wysokie temperatury w moim mieszkaniu

 

 

Hej :)

Może komora fermentacyjna albo torba chłodząca? Ja w mieszkaniu mam stałe 22-23, początkowe warki fermentowałem w tej temperaturze no ale ile można. Mam torbę i fermentacja w zdecydowanie lepszych warunkach zachodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, kaingorn napisał:

 

Hej :)

Może komora fermentacyjna albo torba chłodząca? Ja w mieszkaniu mam stałe 22-23, początkowe warki fermentowałem w tej temperaturze no ale ile można. Mam torbę i fermentacja w zdecydowanie lepszych warunkach zachodzi.

 

Hej! 

Myślałem nad tym, ale biorąc pod uwagę, że w moim mieszkaniu latem było najmniej 25 stopni do 30, to raczej osobna lodówkę bym potrzebował. Zresztą odkryłem, że drożdże M29 to nawet lubią takie wyższe temperatury, więc mogę poeksperymentować z nimi latem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam też kveik , pombe nie polecam bo to niezbyt fajne drożdże :D

 

Kveiki przypominają trochę drożdże do belgów, właśnie z nimi działam obecnie i jestem ciekaw efektów, ludzie raczej zadowoleni, temperatura fermentacji dla nich to 20-40 stopni. Latem u mnie takie same temperatury ~25 :( Torba czy komora dużo daje, w komorze 1 butelka zamrożonej wody to 1,5-2 stopnie mniej niż po za komorą.

Edytowane przez kaingorn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#11 Belgian Blond Ale -ish

 

No dobra, nie takie prawdziwe BBA, drożdże właściwie to do Saison są, słody nietradycyjne (niestety w Twoim Browarze nie mieli dokładnie tych co chciałem, więc musiałem kombinować), no i ten Warrior na goryczkę ? Z #10 Brut IPA zebrałem gęstwę, starczy na to piwo i na następne

 

Słody:

1 kg Strzegom pilzneński

0,6 kg Strzegom pale ale

0,2 kg Cara Blonde

0,1 kg Abbey

0,25 kg Cukier kandyzowany biały

 

Zacieranie:

8 litrów wody, wszystko wrzucone przy ok. 64°C i później:

60 min w 64°C do 62°C

wygrzew do 79°C

 

Chmielenie:

60 min Warrior 5 g 14,7%

5 min Styrian Goldings 15 g 4%

 

Drożdże:

gęstwa Mangrove Jack's M29 French Saison z #10 Brut IPA ok. 100 ml

 

Wyszło:

7 l brzeczki przy 16,5 Blg

Według Brewness:

25 IBU, wydajność 70%, 5,9 SRM

 

[edit 17.02.2019r.] zabutelkowane przy 0,5 BLg, drożdze bez dodatku glukoamylazy zjadły prawie cały cukier - aż strach, piwo będzie miało ok. 9% alko, myślałem, że skończy w okolicach 3-5 blg, zeszło zdecydowanie za nisko. Glukozy na nagazowanie 2,3 - niestety przez problemy z nieszczelnością nowego fermentora 10l mogło dojść do zakażenia, trochę kwaśne w smaku, na pewno z wadami piwko, zobaczymy się czy się jakoś ułoży.

Edytowane przez filip4x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

#12 Pszeniczne

 

Pierwsze z dwóch piw przygotowywanych na urodziny brata mojej dziewczyny. W założeniu lekkie pszeniczne piwko, z nutą nowofalowego aromatu.

 

Słody:

1 kg Strzegom pilzneński

1 kg Bestmalz pszeniczny

 

Zacieranie:

8 litrów wody, wrzucone przy ok. 52°C potem:

15 min przy 51°C

60 min przy 65-63 °C

wygrzew do 78 °C

 

Chmielenie:

15 min Cascade PL 5,2% 20 g

 

Drożdze:

MJ Bavarian Wheat M20

 

Wyszło:

11,25 litrów przy 9,5 Blg

Według Brewness:

12 IBU, wydajność 75 %, 3.0 SRM

 

Fermentacja:

09.05.2019r. - po 8 dniach od zadania droższy 4,5 Blg

08.06.2019r. - zabutelkowane przy niecałych 2 Blg. Bardzo długo dofermentowywało, bardzo dziwne te drożdże.

Edytowane przez filip4x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#13 APA

 

Proste piwo z dodatkiem płatków owsianych i kaszki kukurydzianej, które w założeniu mają nadać delikatności i słodyczy. Drożdże po zadaniu zaczęły pracować dość szybko, po 12h zaczęły szaleć, przeniesienie do zimniejszego pokoju niestety nie pomogło. W planach mam budowę pojemnika styropianowego. Niestety nie dostałem w Twoim Browarze drożdży jakie planowałem - US-05, ani zapasowego szczepu MJ M40 US West Coast, więc musiałem się zdecydować na M42 New World Stron Ale, pracują tak mocno, zdecydowanie powinny fermentować w niższych temperaturach. 

 

Zasyp:

1 kg Strzegom pilznieński

0,2 kg kaszka kukurydziana

0,2 kg płatki owsiane

 

Zacieranie:

kaszka i płatki zakleikowane w 4 litrach wody, potem dolane do 10 litrów i:

60 min przy 65-63 °C

wygrzew do 78 °C

 

Chmielenie:

60 min Cascade PL 5,2% 10 g

15 min Cascade PL 5,2% 20 g

 

Drożdże:

Mangrove Jack's New World Strong Ale M42

 

Wyszło:

11 litrów przy 12 Blg

Według Brewness:

wydajność 78,5%, IBU 22, SRM 3.3

 

Fermentacja:

09.05.2019r. - po 6 dniach fermentacji 4 Blg

23.05.2019r. - zabutelkowane przy 3 Blg, odfermentowanie 75,8%, ok. 4,9% alk., po nagazowaniu powinno być ok. 5%

Edytowane przez filip4x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.