Skocz do zawartości
filip4x

Browar domowy na Gądowie Małym

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Warzyć zacząłem w wrześniu 2016 r. Na początku trochę chaotyczne, a ostatnio bardziej zorganizowanie. Zacznę moje notatki tutaj od 6. warki. Poprzednie pięć (a właściwie sześć, bo jedna poleciała do toalety po tym jak kran się rozszczelnił i trochę zalał podłogę, a przy okazji skwasił trunk) to było jakieś English Brown z brew-kitu, IPA z brew-kitu Coopers dochmielany, pierwszy zacierany American Wheat gdzie popełniłem swoje pierwsze błędy skutkujące marną wydajnością, American Stout i ostatnia warka to było Belgian Blonde Ale, które już wyszło całkiem przyjemne.

Pozdrawiam wszystkich :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

#6 Polish Brown Ale

Słody:

3 kg Strzegom pale ale

0,1 kg Strzegom czekoladowy 400

0,1 kg Strzegom karmelowy 300

Zacieranie:

60 min na lenia od 67 do 61 °C

10 min w 72 °C

wygrzew do 78 °C

Chmielenie:

60 min Sybilla 5g

30 min Sybilla 5g

30 min Lomik 15g

Drożdże: Danstar Nottingham

Wyszło:

10,5 litra o gęstości 15 BLG - trochę za dużo odparowało mi podczas gotowania, więc dolałem 1,5 litra wody i uzyskałem:

12 litrów o gęstości 13 BLG

Według Brewness:

IBU 20 i wydajność 71%

[edit]

W ósmym dniu po rozpoczęciu fermentacji zlane na cichą przy 4 BLG. W zapachu dużo karmelu, słodki zapach, smak jeszcze fermentujący :)

Gęstwa z Danstarami zlana i będzie w sam raz na następne piwko.

[edit2]

To trzech tygodniach piwo zabutelkowane do 22 butelek 0,5l. Do refermentacji użyłem 45g glukozy rozpuszczonej w ok. 100 ml przegotowanej wody, na lekko ponad 11 litrów piwa.

5ae5f0801fb52_polishbrown.thumb.jpg.7bc540219f5f9f960a7479b38c349117.jpg

Edytowane przez filip4x

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Klaniam sie bylemu sasiadowi - swojego czasu mieszkalem na Horbaczewskiego :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kłaniam się także serdecznie :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

#7 Polish Ale

W założeniu ma to być piwo wytrawne, mocniejsze. Po schłodzeniu brzeczki wyczuwalne dość mocne aromaty chmielowe, w smaku dość mocna goryczka. Jeśli zgodnie z założeniem odfermentuje głęboko to powinno wyjść dobre wytrawne piwo. Gęstwa z Danstarów zachowała się dobrze, zrobiłem starter litrowy z niechmielonej brzeczki.

Słody:

3 kg Strzegom pilzneński 

Zacieranie:

60 min 60-62 °C

10 min w 72 °C

wygrzew do 78 °C

Chmielenie:

60 min Sybilla 5g

45 min Lomik 25g

30 min Lomik 10 g

Drożdże: gęstwa z Danstar Nottingham z warki #6

Wyszło:

10,5 l o gęstości 14 Blg

Według Brewness:

35 IBU, wydajność 70%, 4,2 SRM

[edit]

Miało być wytrawne według założeń, a wyszło pełne :D Muszę jeszcze popracować nad techniką. Zlane na cichą przy ok. 4 Blg, zostało już tak do końca. Po 21 dniach zabutelkowane z 32 g glukozy na ok. 9,5 l. Wyszło 19 butelek 0,5l. Bardzo klarowne już przy wlewaniu do butelek, w smaku trochę za bardzo czuć alkohol, poza tym goryczka wyraźna. Zobaczymy co z tego będzie.

IMG_3294.thumb.jpg.a81caf7727458d4c6df42db69b811c57.jpg

Edytowane przez filip4x

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

#8 Imperial Stout (Simple RIS)

Chciałem wykorzystać na coś resztę Sybilii, która mi została po dwóch poprzednich warkach oraz słód karmelowy i czekoladowy. Dokupiłem więc słód podstawowy i palony jęczmień w celu zrobienia pierwszego mocnego piwa w mojej karierze piwowarskiej. W założeniu ma to być "łatwy" RIS, ze względu na recepturę - single hop na Sybilli, prosty skład słodów i zacieranie jedno-temperaturowe "na lenia" oraz ze względu na sam smak piwa, IBU wycelowane w dolną granicę stylu i mała zawartość słodów palonych, w celu uzyskania "przystępności" dla większego grona degustatorów. Miałem wątpliwości co do skorzystania z gęstwy po poprzedniej warce (co opisałem w wątku dot. infekcji), ale koniec końców skorzystałem z niej, bo na drugi dzień i w zapachu i smaku nie było żadnych nieprawidłowości, w szczególności kwachu. Wydajność trochę spadła, bo starter miał ok. 0,7l (przy warce ok. 6l), a gęstwy nie przemywałem, co było błędem, bo nie zmniejszyła się jej objętość i te 0,7l startera obniżyło mi gęstość początkową o ok. 2 blg.

Słody:

3 kg Strzegom pale ale

0,2 kg Strzegom karmelowy 300

0,1 kg Strzegom czekoladowy 400

0,1 kg palony jęczmień

Zacieranie:

60 min na lenia od 67 do 61 °C

wygrzew do 78 °C

Chmielenie:

60 min Sybilla 35g

Drożdże: gęstwa z Danstar Nottingham z warki #7

Wyszło: