Skocz do zawartości

Straszny przełom


zielony07

Rekomendowane odpowiedzi

Robiłem dziś IPA 17 Blg. Chmielenie w hopspiderze. Jednak po whirpoolu, jak zwykle została na dnie duża ilość błotka.

Nie daje się przefiltrować przez nylonową siatkę.

Wlałem toto do garnka i dumam, co z tym zrobić. Nie chce się "ustać"

W fermentorze wszystko gra, jednak szkoda tych 6 litrów... 

Jakieś rady ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, cedzę. Ale zawiedziony jestem łirpulem:(.  Jak mam chmieliny (czyli bez hopspidera), to magiczny stożek owszem jest, ale składa się tylko z chmielin.

Przełom i inne takie szwendają się po całym garze. Ech, może kręcę łygą w złą stronę ?

Edytowane przez zielony07
orto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, zielony07 napisał:

Dzięki, cedzę. Ale zawiedziony jestem łirpulem:(.  Jak mam chmieliny (czyli bez hopspidera), to magiczny stożek owszem jest, ale składa się tylko z chmielin.

Przełom i inne takie szwendają się po całym garze. Ech, może kręcę łygą w złą stronę ?

Dawałeś mech, albo whilflock?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, zielony07 napisał:

Jakieś rady ?

Wylać do kibla. Nie ma co się gimnastykować nad kilkoma litrami piwa. Będziesz przelewał, kombinował to sobie możesz to ewentualnie zainfekować i nic nie będziesz miał. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, zielony07 napisał:

Robiłem dziś IPA 17 Blg. Chmielenie w hopspiderze. Jednak po whirpoolu, jak zwykle została na dnie duża ilość błotka.

Nie daje się przefiltrować przez nylonową siatkę.

Wlałem toto do garnka i dumam, co z tym zrobić. Nie chce się "ustać"

W fermentorze wszystko gra, jednak szkoda tych 6 litrów... 

Jakieś rady ?

 

Kiedyś robiłem tak, że na każde 100 gramów użytego chmielu po prostu liczyłem dodatkowy 1 litr strat i brałem to pod uwagę przy wyliczaniu receptury.

Zakładam, że głownie to co masz w garze to przełom. W większości proteiny. To będzie zalepiać drobny filtr. Jak chcesz odzyskać to przefiltruj to przez gazę. Zagotuj w garnku filtrat (wpłynie to to na gorycz, która się podniesie). Dodaj uwodnioną żelatynę po odłączeniu palnika. Zakryj garnek i do kąpieli wodnej. Maksymalnie po kilku godzinach będziesz miał osad na dnie i górę jak się nie boisz o ewentualną infekcję możesz przelać do fermentora. Jak nie robiłeś jakieś super goryczkowej IPA to lepszym pomysłem będzie rozcieńczyć brzeczkę do 8-9°P, przelać do 1,5 litrowych butelek do zamrażarki i używać jako brzeczki na startery. Ale seryjnie szkoda czasu i bierz poprawkę przy następnej warce na straty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, zielony07 napisał:

Whirflock, 1/3 tabletki na 35l brzeczki

To "łirpula" nie zrobisz. Whirlflock tak strąca białka, że osad pokrywa całe dno. Dla mnie najlepszy sposób po whirlflocku to bardzo szybkie schłodzenie. Gar opróżniam bez wyciągania chłodnicy, żeby nie wzruszyć osadu, a i tak straty są duże. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Gawron napisał:

Dla mnie najlepszy sposób po whirlflocku to bardzo szybkie schłodzenie. Gar opróżniam bez wyciągania chłodnicy, żeby nie wzruszyć osadu, a i tak straty są duże. 

Z mchem mam identycznie.  Niby robię wszystko według zasad, ale nie mogę odfiltrować przełomu. Miałem hopstopera, ale zatykał sie natychmiast.

Zazdroszczę tym, którzy się nie przejmują i leją do fermentora jak leci.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, zielony07 napisał:

Z mchem mam identycznie.  Niby robię wszystko według zasad, ale nie mogę odfiltrować przełomu. Miałem hopstopera, ale zatykał sie natychmiast.

Zazdroszczę tym, którzy się nie przejmują i leją do fermentora jak leci.

 

Mech robi identycznie, ale nieco mniej skutecznie. Ostatnio nie dałem do brzeczki whilflocka, bo testowałem nowy słód i brzeczka była mętna, natomiast piwo bez zarzutów, więc prawdopodobnie whilflock pójdzie w odstawkę. Zużyję to co mam i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, zielony07 said:

Dzięki, cedzę. Ale zawiedziony jestem łirpulem:(.  Jak mam chmieliny (czyli bez hopspidera), to magiczny stożek owszem jest, ale składa się tylko z chmielin.

Przełom i inne takie szwendają się po całym garze. Ech, może kręcę łygą w złą stronę ?

A ile Ci zajmuje chłodzenie? Tempo ma tutaj spore znaczenie. Chłodnica, wanna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To aż dziwne, że Ci się perfekcyjnie nie klaruje. Przy cedzeniu pomaga zadanie części chmielu w szyszkach, też wylapuja osady. Jedyne co przychodzi mi do głowy,  to za mala moc gotowania,  wtedy przelom sie nie wytrąca poprawnie.

Ja np. zlewam chmieliny  przez sitko do wiadra, wystawiam na godzine na dwor i zlewam znad osadu potem do innego wiadra, co tez napowietrza. Ale problem mam tylko z resztkami chmielu, błoto zawsze mi ładnie samo osiada. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, chyba nie. Gotuję z mocą ok. 3 kW, bulgot jest cały czas, odparowanie 10% /godzinę.

5 minut temu, Jankasper napisał:

Ale problem mam tylko z resztkami chmielu, błoto zawsze mi ładnie samo osiada. 

U mnie odwrotnie. Błota cała góra, chyba trzeba będzie zakładać większe straty.

To się nie filtruje. Do sraczwężyka nie wrócę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.04.2018 o 21:51, zielony07 napisał:

Whirflock, 1/3 tabletki na 35l brzeczki

1/3 tabletki? Na moim opakowaniu Whirflock`a jest napisane: "przekroić na pół i wrzucić do 20 l na ostatnie 10 - 5 min gotowania". Może należałoby zwiększyć ilość Wirflock`a?. U mnie (jeżeli stosuję Wirflock`a) ustawiam sobie przepis tak, aby po gotowaniu uzyskać ok. 23 l. Przy/przed spuszczaniu brzeczki nie wyciągam chłodnicy. Dodatkowo leci przez worek filtracyjny https://www.piwnykraft.pl/pl/p/Worek-filtracyjny-10-cm-x-36-cm-z-obrecza-200-mikronow/426

Brzeczka bardzo klarowna, tabletkę staram się wrzucić ok. 7 min przed końcem gotowania. W kotle pozostaje ok 1,7 - 2,6 l w zależności od rodzaju piwa i ilości użytego chmielu.

 

BTW. Zbieracie gęstwę przy używaniu Whirflock`a??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się z tej odpowiedzi.

Bo: z whirflockiem eksperymentuję od roku, ostatnio czytałem spostrzeżenia chyba @wichura (on zaleca minimalne dawki), stosowałem najrozmaitsze dawki, bez zmian.

2 godziny temu, SilesianKC napisał:

Worek mam identyczny, ale zatyka się  natychmiast. Chmiel, owszem jako tako zatrzymuje, ale nie tu problem

Brzeczka jest super klarowna, ale osadów na dnie ogromna ilość. Może patent gaza+sitko, sprawdzę.

Walczę z tym bo zakupiłem wymiennik ciepła, a tam trzeba trochę kultury, no i ma być szybko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.