Skocz do zawartości

8 września 2018 IX Częstochowski Konkurs Piw Domowych Bractwa Piwnego


sarenka

Rekomendowane odpowiedzi

@koval_blazej do usług. Kilka dni temu pisałem o rozkładaniu skrobii przez enzymy. Poszukaj gdzieś w artykułach i opracowaniach, bardziej szczegółowo tam to opisalem. Pewnie temu skojarzyłem skrobię, kartofle i polskie ale ;). Jest zdanie jak poprawić pianę. Co jak co ale w sarkazm i kabaret to ja nie umiem, ale off-topy wychodzą mi coraz lepsze ;)

Edytowane przez Daniel()
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.07.2018 o 09:07, Daniel() napisał:

ale off-topy wychodzą mi coraz lepsze

To łap to (o ziemniaku):
"Early in 1943, when the shipping position became difficult owing to the intensified U boat activity, barley was required for use in bread, and brewers were asked to replace flaked barley by flaked oats, but there were some misgivings about its use on account of its high fat content. A series of investigations was carried out to prove its suitability in order to satisfy brewers that they could be used with safety; 10 per cent, was considered a safe maximum. Owing to its huskiness flaked oats had the advantage of improving drainage in the mash tun, although, owing to its bulkiness, those brewers working with a full mash tun found it to be a disadvantage. A bad oat harvest in the following year, however, caused its use in brewing to be discontinued. The Ministry of Food then suggested that flaked oats might be replaced by dried potatoes, the drying plants in beet sugar factories used for drying the exhausted beet slices being utilized for this purpose. Investigations carried out with potatoes dried in this manner, however, proved them to be quite unsuitable for use in brewing owing to the unpleasant flavour imparted to the beer, and as the anticipated surplus of potatoes did not materialize, flaked barley was again used to replace flaked oats, and has continued up to the present time."
Journal of the Institute of Brewing Volume 52, Issue 3, May-June, 1946, page 121.

Źródło: https://www.brewersfriend.com/forum/threads/oats-in-an-ordinary-bitter.7588/

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, zasada napisał:

Investigations carried out with potatoes dried in this manner, however, proved them to be quite unsuitable for use in brewing owing to the unpleasant flavour imparted to the beer, and as the anticipated surplus of potatoes did not materialize, flaked barley was again used to replace flaked oats, and has continued up to the present time.

@zasada dzieki. Jakiś czas temu czytałem ten artykuł. Jednakże zaznaczam, że pisałem o płukanej, czystej skrobii a nie o suszonych ziemniakach, o których artykuł traktuje. Również w kontekście dodatku nie przekraczającego kilku procent. Czysta skrobia ziemniaczana zawiera głównie amylopektyny i amylozę, troszeczkę mikro/makro elementów. Wypada ją najpierw skleikować przed użyciem.

Edytowane przez Daniel()
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Daniel() napisał:

Jednakże zaznaczam, że pisałem o płukanej, czystej skrobii a nie o suszonych ziemniakach, o których artykuł traktuje. Również w kontekście dodatku nie przekraczającego kilku procent. Czysta skrobia ziemniaczana zawiera głównie amylopektyny i amylozę, troszeczkę mikro/makro elementów. Wypada ją najpierw skleikować przed użyciem.

Jest jakaś różnica pomiędzy samodzielnie płukaną skrobią, a mąką ziemniaczaną? W kontekście smaku, bo ekonomia za mąką przemawia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, tibek napisał:

Jest jakaś różnica pomiędzy samodzielnie płukaną skrobią, a mąką ziemniaczaną? W kontekście smaku, bo ekonomia za mąką przemawia.

Pewnie taka, że kupna skrobia bedzię czystsza aniżeli własnoręczne starania piwowara :) Ale wg mnie ma dużą wadę, nie da się z niej kartaczy ani baby zrobić ;) Jeżeli mówimy o wymiarze ekonomicznym to ryż chyba jeszcze taniej wyjdzie i można go po skleikowaniu wrzucić w całości, robi też mniej problemów z filtacją (wg moich obserwacji). Chciałem tym wpisem tylko uwagę zwrócić na możliwość zapomnianego polskiego składnika, bez analizy ekonomicznej. 

Edytowane przez Daniel()
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia ‎11‎.‎07‎.‎2018 o 15:32, Zbyszko napisał:

że w przeciwieństwie do PSPD to nie jest nasza główna działalność. Nikt w naszej organizacji nie dostaje nawet złotówki

Drogi Kolego chyba się za bardzo rozpędziłeś. W konkursie, który ja organizuję też nikt nie dostaje ani złotówki, ale jako Śląski Oddział PSPD dokładamy swoje nagrody. 

I jeszcze jedno - jeżeli nie wiesz co robi PSPD to nie pisz takich głupstw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wena napisał:

Drogi Kolego chyba się za bardzo rozpędziłeś. W konkursie, który ja organizuję też nikt nie dostaje ani złotówki, ale jako Śląski Oddział PSPD dokładamy swoje nagrody. 

I jeszcze jedno - jeżeli nie wiesz co robi PSPD to nie pisz takich głupstw.

Nie denerwuj się, nie było moim zamiarem Cię urazić. Wiem czym zajmuje sie PSPD, to chyba nie jest żadna tajemnica, spójrz na aktualności na stronie i sam oceń co jest główną działalnością PSPD i to nie żaden przytyk z mojej strony, tylko stan faktyczny. Ba! dlaczego organizowanie konkursów, zasad ich organizacji i całej społeczności sędziowskiej miałoby być głupstwem. To super jest i szanujemy to, ale nie jest naszą aspiracją być w pucharze według nowych zasad PSPD. Co do dokładania do nagród, przy takiej skali 800 członków na pewno nie jest to żadne problem i do tego jeśli ktoś w organizacji waszej dostaje pensje - to jest to objaw dobry - znaczy, że się rozwijacie i potrzebujecie stałych etatów. My jesteśmy organizacją głównie konsumencką i raczej działamy w trochę innym obszarze - promocji kultury piwa, a nie samego piwowarstwa. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dnia 3.07.2018 o 10:44, sarenka napisał:

3Owocowe Pszeniczne Ale - Ogólne wrażenie: Piwo górnej fermentacji, orzeźwiające i owocowe. Harmonijne połączenie owoców i piwa pszenicznego, tak aby było wciąż rozpoznawalne jako piwo. (bazowe style pszeniczne do tej kategorii to hafe-waizen, witbier, amerykańska pszenica i wszystkie inne pszeniczne jasne ale). Charakter owocowości nie powinien być oczywisty i dominujący, ale w równowadze z piwem. Owoce nie powinny być z przodu, nie powinno być wrażenia picia soku. Piwo powinno mieć wyczuwalny pszeniczny charakter, kolor od jasnego do złotego, może być mętne.

W nawiązaniu do powyższego fragmentu. Czy można dodać owoce, które ewidentnie zmienią barwę piwa bazowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.08.2018 o 08:36, hophead napisał:

W nawiązaniu do powyższego fragmentu. Czy można dodać owoce, które ewidentnie zmienią barwę piwa bazowego?

 

Nie jestem organizatorem tego konkursu, dlatego potraktuj moją odpowiedź z przymrużeniem oka. Gdy sędziowałem piwa owocowe / z dodatkami, nigdy nie uwalaliśmy piwa w eliminacjach, tylko za samą barwę, mając na uwadze, jaki wpływ na ten aspekt ma dodatek owoców. W samym finale natomiast nie obcinaliśmy punktów za barwę. Ale powtarzam, ja nie jestem organizatorem tegoż konkursu ;)

Edytowane przez zielu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.08.2018 o 08:36, hophead napisał:

W nawiązaniu do powyższego fragmentu. Czy można dodać owoce, które ewidentnie zmienią barwę piwa bazowego?

Dnia 6.08.2018 o 13:09, zielu napisał:

 

Nie jestem organizatorem tego konkursu, dlatego potraktuj moją odpowiedź z przymrużeniem oka. Gdy sędziowałem piwa owocowe / z dodatkami, nigdy nie uwalaliśmy piwa w eliminacjach, tylko za samą barwę, mając na uwadze, jaki wpływ na ten aspekt ma dodatek owoców. W samym finale natomiast nie obcinaliśmy punktów za barwę. Ale powtarzam, ja nie jestem organizatorem tegoż konkursu ;)

Dokładnie tak jak napisał Zielu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.08.2018 o 10:43, nidzwiadekk napisał:

Witam, butelki z piwem mogę wysłać dopiero 18.08, dotrą zapewne dopiero po 19.08 czy jest szansa na uczestnictwo owych piw w konkursie?

Uwaga, termin dostarczenia wydłużamy do 27  sierpnia (poniedziałek) bo bardzo dużo piwowarów wysłało do nas prośby o to,

tak więc zapraszamy jeśli ktoś jeszcze ma ochotę wziąć udział. 

 

Edytowane przez Zbyszko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czy będzie jakaś lista zgłoszonych piw? 

 

Zapomniałem dodać opisu do formularza zgłoszeniowego pitwa w kategorii niskoalkoholowe. Czy gdzieś mogę uzupełnić ?

Edytowane przez Barczyko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Uwaga, uwaga - Grand Championem IX Częstochowskiego Konkursu Piw Domowych został Adam Kapturski. Gratulacje dla wszystkch zwycięzców, dziękujemy piwowarom za wzięcie udziału w konkursie, poziom piw oceniamy na coraz lepszy, 1f642.png:) wyniki poniżej, metryki w przeciągu kilku dni roześlemy do wszystkich. Nagrody w przeciągu 2 tygodni. Piwu cześć! :beer:

 

 

Wyniki IX CKPD.png

Edytowane przez Zbyszko
zbyt słaba jakość zdjęcia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, mikemat napisał:

Czy piwowarzy otrzymają od organizatorów metryczki oceny z eliminacji i finałów? Jeśli tak, to w jakim terminie?

 

Tak, już są na bieżąco wysyłane na adresy email, koleżanka robi to na raty ale do końca tygodnia powinno być to zrobione.

Edytowane przez Zbyszko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hey


Jeśli kogoś interesuje to tu jest receptura Milda, które wygrało w niskoalkoholowych.
Wpis jest z 14 sierpnia bo wcześniej wygrał w Lekkie Ale w MPPD 2018

 

Zachęcam innych do podania swoich "wygrywających" receptur

?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.