Skocz do zawartości

piwo łączone ze slodu i ekstraktu slodowego


pawel1611

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Od jakiegoś czasu warzę ze slodów ale zostało mi parę ektraktów w zapasie. Wymysliłem że zrobię kilka warek APA/IPA gdzie częściowo użyję słodu a resztę uzupełnię ektraktem. Np. ze 2-3kg słodu pale ale + 1 ekstrakt 1,7kg. Pytanie jak to połączyć by nic nie spartolić. To znaczy kiedy i jak mam dodać ekstrakt?  Do gotującej się już brzeczki ze słodów? Czy może gotować zupełnie oddzielnie i łączyć w fermentorze? Co myślicie? Co doradzicie? 

Pozdrawiam

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, pawel1611 napisał:

Podoba mi sie pomysl z "wzmocnieniem". Czyli jak mam odfiltrowaną brzeczkę ze słodów i zaczynam ją gotować to dodaję ekstrakt i gotuję/chmielę wszystko razem?

 

Ewentualnie możesz dodać ekstrakt na ostatnie kilka minut gotowania, wtedy, gotując w niższym stężeniu będziesz mógł użyć trochę mniej chmielu na goryczkę. No i mniejsze ryzyko, że coś Ci się poprzypala. Jeszcze jedna uwaga - dodając ekstrakt zdejmijcie gar z palnika, dokładnie wymieszajcie ekstrakt i dopiero ponownie na palnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, fotohobby napisał:

Ja z kolei rozpuszczam ekstrakt w innym garnku (ok 4l), nie gotuje go, lacze dopiero po tym, jak po whirpolu oddzkele brzeczke od chmielin.

Wtedy tez sprawdzam BLG i ew. uzupelniam wodą.

To akurat błąd, bo zawsze warto gotować, chociaż te 15 minut. 

 

Ja bym dodał na ostatnie 15 minut gotowania ten ekstrakt i jak koledzy zaznaczają, wyłączyć grzanie, wlać ekstrakt i dokładnie wymieszać, bo o przypalenie bardzo łatwo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.