Skocz do zawartości

Porter bałtycki


LZALESKI

Rekomendowane odpowiedzi

Przybieram się w końcu do uwarzenia mojego pierwszego piwa, którego ekstrakt przekroczy 16 blg i padło na bałtycki porter. Mam już wstępną koncepcję i chciałbym zasięgnąć waszych porad i uwag.

 

 

 

 

Słody :

Słód Wiedeński 4kg
Słód Monachijski 3kg
Słod Carapils   0,3kg
Słód karmelowy ciemny 600 0,5 kg
Słód carafa I  0,2 kg

Słód Carafa special II 0,25kg

Marynka 40 g

Lubelski 40 g

 

Fermentacja gęstwą po pilsie ( drożdże saflager s-23)

 

Zacieranie w około 23 litrach wody

50 st.C - 10 min

62 st.C - 50 min 

68 st.c - 10 min

72 st.c - do negatywnej próby jodowej

78 st.c i filtracja

 

 

 Tu rodzą się moje pytania. Do jakiej wartości BLG odbierać brzeczkę ? Ile mogę się jej mniej więcej spodziewać ? Chciałbym uzyskać około 20-22 blg, objętościowo chciałbym się wstrzelić w 17-20 litrów gotowej brzeczki do fermentacji

 

 

 

Fermentacja w piwnicy przy temperaturze 10-12 st.C zarówno burzliwa jak i cicha

Edytowane przez LZALESKI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiesz cokolwiek  o Twoich dotychczasowych warkach? Jaka osiągałeś wydajność ? Jakie miałeś odparowanie?

Bo jak ktoś bez tego będzie Ci chciał radzić to ja bym go nie słuchał

A z drugiej strony jeśli będziesz chociaż znał odparowanie to wysłodzić tyle żeby trafić w przedział 20-22 blg i 17-20 litrów  nie jest problemem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, LZALESKI napisał:

Tu rodzą się moje pytania. Do jakiej wartości BLG odbierać brzeczkę ? Ile mogę się jej mniej więcej spodziewać ? Chciałbym uzyskać około 20-22 blg, objętościowo chciałbym się wstrzelić w 17-20 litrów gotowej brzeczki do fermentacji

Będąc na etapie warzenia portera bałtyckiego powinieneś, tak jak kolega napiał, już znać swoją warzelnię i to co możesz z niej wycisnąć, a także umieć używać kalkulatorów piwowarskich. Wklep recepturę i swoją warzelnie w program, lub arkusz i będziesz wiedział. Chętnie pomożemy, ale czarnej roboty za Ciebie nikt odwalać nie będzie. 

 

Rada:

59 minut temu, LZALESKI napisał:

50 st.C - 10 min

62 st.C - 50 min 

68 st.c - 10 min

72 st.c - do negatywnej próby jodowej

78 st.c i filtracja

Te kroki zacierania, to chyba wymyśliłeś, żeby sobie życie utrudnić. Negatywną próbę jodową to Ty będziesz miał już po drugim kroku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie wrzucałem takich ilości słodów do gara, więc nie wiem ile potrwa zacieranie.

 

Wydajność na poziomie 65-70%

 

Odparowywanie wody przy ok. 23 litrach w garze wychodzi 10-12%

 

Z filtracji powinienem się spodziewać podobnych ilości brzeczki czy raczej znacznie większych i po prostu wydłużyć gotowanie ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, LZALESKI napisał:

Nigdy nie wrzucałem takich ilości słodów do gara, więc nie wiem ile potrwa zacieranie

Tyle samo co każdego innego piwa. 

8 godzin temu, LZALESKI napisał:

Z filtracji powinienem się spodziewać podobnych ilości brzeczki czy raczej znacznie większych i po prostu wydłużyć gotowanie ?

Normalnych ilości, ale z większym ekatraktem. Zależy jak sobie zaplanujesz wysładzanie i gotowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydajność Ci spadnie przy większym zasypie, o ile to nikt nie zgadnie

Gotować portera to wypada dłużej więc i odparowanie na podstawie tego co wpisałeś możesz sobie założyć kilkanaście czy nawet 20%

Widełki dałes szerokie więc wynikało by że jak wysłodzisz do około 17-18  blg to już niżej nie powinieneś

Dori na blogu pisała o porterze, poczytaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz "możliwości garnkowe" to możesz podzielić zacieranie na 2 razy i :

- albo z obu warek odbierać brzeczkę przednią na Portera a wysłodziny na lekkie coś

- albo wszystko długo gotować do zakładanej ilości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.