Skocz do zawartości

szybkie, lekkie piwo na drugą warkę


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry wszystkim. Zastanawiałem się czy temat nie powinien znajdować się w zakładce Receptury ale uznałem, że jako początkujący piwowar lepiej będzie jeśli pytanie zamieszczę tutaj.
Chciałem nastawić moją drugą w życiu warkę, którą będę mógł cieszyć się w miarę szybko. Chciałbym zrobić lekkie piwo na ciepłe popołudnia i wieczory. Przeglądałem forum i strony internetowe i wyczytałem, że chyba najszybciej będzie zrobić pszenne aczkolwiek wyczytałem, że jeśli chodzi o doświadczenie piwowarskie to łatwiejszą opcją byłby american pale ale. W oko wpadł mi summer pale ale lecz niestety póki co nie mam zbyt szerokiego wyboru chmielu a wolałbym nie zamawiać przez internet. Szukałem na forum w tematach o lekkich piwach oraz które warzy się najszybciej i chyba właśnie postawię na american pale ale. Zwróciłem uwagę na taki wpis:

Dnia 7.05.2013 o 22:09, Celdur napisał:

Uwarz jakieś lekkie american pale ale, np.:

 

Zasyp:

pilzneński - 90% - 4,5kg

pszeniczny - 6% - 0,3kg

karmelowy - 4% - 0,2kg

 

Zacieranie:

67°C - 60'

mash-out

 

 

Chmielenie:

60' - 20g Centennial

15' - 30g Cascade

 

Przy wydajności 76% powinno wyjść około 24l brzeczki 11,8°Blg, ~32 IBU.

 

Wrzuciłbym jeszcze po 15g Centennial i Cascade'a na cichą na 7dni.

Powinienem pewnie zapytać samego autora ale patrząc po ostatniej aktywności, która była bodajże we wrześniu 2017, pomyślałem, że tutaj uzyskam szybszą i równie konstruktywną odpowiedź. Przepis i składniki wydają mi się całkiem proste ale czy mógłbym jednak prosić o pomoc w odniesieniu się do tego przepisu i jakoś "łopatologicznie" go rozpisać? Zacieranie ma trwać godzinę i temperatura niezmienna 67C? Brak mi doświadczenia ale z przepisów jakie wyczytałem to nawet piwa przy których zacieranie wykonuje się przy stałej temperaturze pod koniec się chyba ją podnosi...
Nie jest również napisane ile wody należy dodać do zacierania i wysładzania.

Dnia 7.05.2013 o 22:09, Celdur napisał:

Wrzuciłbym jeszcze po 15g Centennial i Cascade'a na cichą na 7dni.

Jeśli dobrze rozumiem to jest "chmielenie na zimno"? W tym momencie niedużo mi to mówi ale postaram się jak najszybciej uzupełnić tą wiedzę.

Może ktoś warzył american pale ale w podobny sposób, lub ma jakiś inny sprawdzony i zrozumiały dla amatora i mógłby mi to wyjaśnić?
Ile mógłby trwać proces od fermentacji do butelkowania?


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, uszyniak13 napisał:

Przepis i składniki wydają mi się całkiem proste ale czy mógłbym jednak prosić o pomoc w odniesieniu się do tego przepisu i jakoś "łopatologicznie" go rozpisać? Zacieranie ma trwać godzinę i temperatura niezmienna 67C? Brak mi doświadczenia ale z przepisów jakie wyczytałem to nawet piwa przy których zacieranie wykonuje się przy stałej temperaturze pod koniec się chyba ją podnosi...
Nie jest również napisane ile wody należy dodać do zacierania i wysładzania.

Już zostało to łopatologicznie wyjaśnione w dziale Wiki. Oto link i zanim zaczniesz warzenie kilkukrotnie ją przeczytaj. 

https://www.wiki.piwo.org/Strona_główna

8 minut temu, uszyniak13 napisał:

Jeśli dobrze rozumiem to jest "chmielenie na zimno"? W tym momencie niedużo mi to mówi ale postaram się jak najszybciej uzupełnić tą wiedzę

To także jest na wiki i na forum. 

 

Jak już przeczytasz i dalej czegoś nie będziesz rozumiał to wal śmiało z pytaniami. 

Sam przepis jest spoko i wystarczy do niego zacieranie infuzyjne jednotemperaturowe (patrz wiki). 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, uszyniak13 napisał:

Chciałem nastawić moją drugą w życiu warkę, którą będę mógł cieszyć się w miarę szybko. Chciałbym zrobić lekkie piwo na ciepłe popołudnia i wieczory.

https://www.wiki.piwo.org/Full_Aroma_Hops_,_Carlberg_(wersja_na_20l)

Najlepiej. Bez certolenia, bez kombinacji, taki polski bitter.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minutes ago, zasada said:

https://www.wiki.piwo.org/Full_Aroma_Hops_,_Carlberg_(wersja_na_20l)

Najlepiej. Bez certolenia, bez kombinacji, taki polski bitter.

 

Bardzo fajna receptura, piwo takie o jakie @uszyniak13 chodzi. Drożdże wybrałbym jednak Danstar Nottingam, one dużo wybaczają początkującym piwowarom.

Możesz śmiało dodać to tego na such pół kilo płatków górskich pszenicznych.

Magnum i Lubelski zawsze dostaniesz, możesz ewentualnie zamienić na Puławski i Żatecki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dnia 25.03.2018 o 16:18, zasada napisał:

https://www.wiki.piwo.org/Full_Aroma_Hops_,_Carlberg_(wersja_na_20l)

Najlepiej. Bez certolenia, bez kombinacji, taki polski bitter.

 

 

Dokladnie, rowniez polecam. Sam jestem nowicjuszem i to bylo wlasciwie moje pierwsze samodzielnie warzone piwo, rowniez z polecenia chlopakow na forum.

Bardzo latwe i proste do zrobienia piwo.

Do tego wyszlo naprawde smaczne (bez chmielenia na zimno) wszyscy znajomi zachwalali.

Ja zamiast Lubelskiego uzylem Saaza 4,3%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.