Skocz do zawartości

American Wheat-pytanie o recepturę


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim!
Jestem początkującym piwowarem. Nie byłem pewien czy to pytanie zadać tutaj czy recepturach, ale zdecydowałem się jednak zapytać tutaj. 
Planuje zrobić klasyczne American Wheat. Zrobiłem sam recepturę, ale chciałbym ją skonsultować z bardziej doświadczonymi piwowarami ;)

Przedstawię ją tutaj i będę bardzo wdzięczny za każdą wskazówkę. 

Planuję zrobić około 18l piwa o ekstrakcie około 13BLG.

 

Słody

2kg słodu pszenicznego
2kg słodu pilzneńskiego 

500g płatków pszennych błyskawicznych

50g słodu zakwaszającego 

 

Planuje zacieranie sterowane, zacząć od 46stopnii i stopniowo zwiększać temperaturę do 63*/30min i zwiększenie do 70* na kolejne 20min, następnie mashout.

 

Chmiele:

Mam dostępne po 30g następujących chmieli: Summit, Ahtanum, Glacier.

W tej kwestii potrzebuję najwięcej pomocy jako, że dotychczas robiłem głownie ipy w związku z tym nie jestem pewny czy to co ja zaproponuje wyjdzie w granicach stylu więc proszę o opinie. Myślałem, żeby dać:

10g Summit - 50min
20g Ahtanum - 3 min

20g Glacier - 3 min

 

Drożdże: US-05. 

Co sądzicie? Pozdrawiam serdecznie i czekam na rady ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Gawron napisał:

Skąd taki schemat?

Sądziłem, że aby uniknąć aromatów goździkowych pominę przerwę ferulową i zacznę od 46 stopni. przechodząc przez przerwe beta-glukanową i białkową, a następnie zatrzymując się na maltozowej. Dlatego tak to sobie wymyśliłem, ale tak jak mówie jestem początkujący więc może się myle.

Edytowane przez Antek Braszczyński
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Antek Braszczyński napisał:

Dlatego tak to sobie wymyśliłem, ale tak jak mówie jestem początkujący więc może się myle.

Kombinatoryka jak na poczatkującego zrozumiała.

Zrób 50/50 pilzneński/ pszeniczny, zacieraj jednotemperaturowo: zacznij 66-67 stopni i zobacz jak spadnie przez godzinę, wygrzew infuzją (policz ile wody trzeba w PPPP).

Co do chmielenia, nie wiem ile %AA mają Twoje chmiele, ale Summit miewa po kilkanaście - policz dokładnie, żeby nie zrobić goryczkowego potworka z piwa lekkiego.
Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.