Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

W związku z tym że mój browar domowy ulokowany jest w samym sercu Krainy w dolinie Noteci przy terenach Natura 2000 w malowniczo położonej wsi , wpadłem na pomysł by oprócz tradycyjnych piw oraz oczywiście tych nowofalowych uwarzyć coś co będzie odzwierciedlać miejsce z którym jestem związany. Więc do rzeczy! Wpadłem na pomysł by uwarzyć serię piw pt. Dobra Lokalne. Zamysł jest taki by korzystać z ziół roślin z mojej wsi jak i okolicznych miejscowości. Korzystając z wiosny mam plan wykorzystać : Pokrzwe - tu głównie aromat i smak, Mniszka lekarskiego - pomysł na goryczke, ale również aromat oraz kwiaty jasnoty białej - charakterystyczny słodki posmak. 

I tu nasuwa się pytanie czy ktoś kombinował już coś z wyżej wymienionymi ziołami? 

Mam też plan na wykorzystanie rzeżuchy, aczkolwiek to już nie do końca Dobro Lokalne. 

 

Pozdrawiam Mszewski - BWŁ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł ciekawy ale efekt końcowy jest... nieoczywisty. Podziel się spostrzeżeniami po uwarzeniu piwa. Jakiś czas temu na  jednym z konkursów dla domowych piwowarów wysoko uplasowało się piwo z natką pietruszki. Więc można ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniszek jest super dodatkiem ale w Kwaśnym Mniszku był trochę męczący. Jeśli w Twojej okolicy rośnie przytulia wonna to też oprócz tych wymienionych spróbuj ją dodać, w RISie z Fabryki Piwa dała w mojej opinii nuty orzeźwiającej wiśni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł swietny.

 

sam robiłem Apa z pędami sosny, cydr i "jasne pełne"  z pokrzywą. 

 

Pędy sosny są swietne.

 

pokrzywa w cydrze super. 

 

Jasne pełne to było 4kg pilzneńskiego z 30g marynki na goryczkę i 400g świerzej pokrzywy na 10 minut gotowania. Efekt super, ale dopiero po 2-3 mcach lezakowania.

 

Wcześniej pokrzywa daje smak jakby szpinaku, raczej średni. potem bardzo ładny kwaskowy i ziołowy posmak. 

 

Przy pokrzywie tylko trzeba dokładnie odfermentować, inaczej gwarancja granatu (wyszło tak w cydrze).

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Mszewski napisał:

I tu nasuwa się pytanie czy ktoś kombinował już coś z wyżej wymienionymi ziołami? 

Dotarłeś do największego chyba wątku o wykorzystaniu ziół w piwie na forum?
https://www.piwo.org/forums/topic/3976-gruit-czyli-piwa-bezchmielowe/

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

5 godzin temu, zasada napisał:

Dotarłeś do największego chyba wątku o wykorzystaniu ziół w piwie na forum?
https://www.piwo.org/forums/topic/3976-gruit-czyli-piwa-bezchmielowe/

 

 

Tak oczywiście dotarłem z tym że Gruit to raczej bez chmielu a ja mam w planie również chmielić. Dodatkowo nie ma tam jakoś szeroko rozbudowanego wątku pokrzywy mniszka tym bardziej jasnoty. 

 

Pozdrawiam BWŁ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.