Skocz do zawartości

JAK - nieLipiński Browar Domowy


Rekomendowane odpowiedzi

Warka 74: szkockie mocne 70/-

Jakoś zapomniałem tu skopiować informacji p warce z 15 stycznia. Niniejszym uzupełniam.

Kolejne piwo na British Ale. Planowana gęstość 10°Blg, kolor 33EBC, goryczka 16,6IBU.

 

Zasyp

 

* słód Pale Ale Weyermann - 3,5kg

* słód karmelowy jasny Strzegom - 0,2kg

* słód palony Żywiecki 0,05kg

* palony jęczmień - 0,07kg (edytka, było błędnie 0,7)

 

 

Zacieranie

 

* 65 °C przez 1:45h

* 76°C - 15'

 

 

Gotowanie 100'/chmielenie

 

* w 40' - 25g Fuggle 4%ak granulat

* w 70' - 10g Fuggle 4%ak granulat

* w 90' - 4g mchu irlandzkiego.

 

 

Wyszło 26l 10,5°Blg, kurcze za dobrze bo miało być 10. Może rozcieńczę... Zadane gęstwą British Ale po Robust Porterze.

Edytowane przez jkocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

* palony jęczmień - 0' date='7kg[/quote']

Toż to smoła będzie :P

Chyba jkocurkowi jedno zero uciekło' date=' niby 0 to zero a ile znaczy! :)[/quote']

Nie inaczej. Już poprawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka 75: Ultravox - Vienna Lager

Kolejne podejście do wiedeńskiego lagera, uwarzone w sobotę 29 stycznia. Fermentacja Dortmundera dobiega końca więc do dyspozycji są lagerowe drożdże. Założone parametry: ekstrakt 12,5°Blg, kolor - 26EBC, goryczka 23,5IBU.

Zasyp:

  • słód wiedeński Weyermann - 3,2kg
  • słód monachijski Litovel - 1kg
  • słód Carared Weyermann - 0,4kg
  • słód palony Żywiecki - 0,07kg

Zacieranie

  • zatarcie na 52°C i przerwa 10'
  • 62°C - 30'
  • 72°C - 40'
  • 76°C - 15'

Gotowanie 70'/chmielenie

  • w 10' 14g granulatu Iunga 9,5%ak.
  • w 40' 15g granulatu Hallertau Tradition 5,1%ak.
  • w 55' 4g mchu irlandzkiego po rehydratacji
  • w 68' 10g granulatu Hallertau Tradition 5,1%ak.

Wyszło 26l o gęstości 13°Blg. To górna granica stylu, goryczka może być za słaba. Zobaczymy. Brzeczka nastawna ma piękny czerwono-miedziany kolor. Fermentor zniosłem do piwnicy wieczorem. Dziś rano przelałem do niego drożdże (W34/70) wprost z fermentora po dortmunderze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 72: Dortmunder Export

Dziś przelany na cichą. W sumie nawet nie potrzebnie bo już by go można było butelkować. Gęstość 3°Blg w 8°C czyli ok 2,6°Blg w 20°C. Piwo jest idealnie klarowne a smak ma nienaganny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 68 Bi?re de Garde

Teraz pewno miesiąc będzie nagazowywać (oczywiście stoi w mieszkaniu).

Ha a tu szok! Nagazowało się w 2 tygodnie. Pewno jeszcze dofermentowało w ciepłym. Sprawdzę coby znów granaty sie nie pojawiły :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 74: szkockie mocne 70/-

Dziś po raz pierwszy 'zakegowałem" piwo. Do Corneliusa weszło ok 19l a reszta (6 l) do butelek z 40 g cukru rozpuszczonego w wodzie. Samo kegowanie jest fajne ale mycie i dezynfekcja KEGa oraz złączek zajmuje sporo czasu. Wszystko rozebrałem na czynniki pierwsze i dokładnie umyłem. Potem dezynfekcja r-rem ClO2.

Co do piwa to gęstość zeszła do ok 2°Blg. Smak jest przyjemny jednak dominuje w nim czekolada, czyli jest raczej poza stylem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 74: szkockie mocne 70/-

Dziś po raz pierwszy 'zakegowałem" piwo.

Takie rzeczy właśnie tuż' date=' tuż w moim browarze, gratulacje ;)[/quote']

Na razie to straszna prowizorka. KEG pożyczony od Pierona. Węże od żony, z instalacji CO2 do akwarium. W tej chwili nie mam nawet jak zrobić wyszynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 74: szkockie mocne 70/-

Dziś po raz pierwszy 'zakegowałem" piwo. Do Corneliusa weszło ok 19l a reszta (6 l) do butelek z 40 g cukru rozpuszczonego w wodzie. Samo kegowanie jest fajne ale mycie i dezynfekcja KEGa oraz złączek zajmuje sporo czasu. Wszystko rozebrałem na czynniki pierwsze i dokładnie umyłem. Potem dezynfekcja r-rem ClO2.

Co do piwa to gęstość zeszła do ok 2°Blg. Smak jest przyjemny jednak dominuje w nim czekolada, czyli jest raczej poza stylem.

Myję keg wodą. Wlewam płynu, zamykam, trzepie kegiem, żeby się spieniło, wylewam opłukuję (jeśli trzeba to używam szczotki do usunięcia drożdży z dna. Wlewam 2l wrzątku, wsypuję OXI, zamykam, trzepie znowu kegiem i tak zostawiam do rozlewu. Nie wykręcam końcówek itd. Może raz na jakiś czas. Ten system mycia i dezynfekcji mi się sprawdza, nie miałem jeszcze kwacha w kegu. Szybko i bezboleśnie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlewam płynu, zamykam, trzepie kegiem, żeby się spieniło, wylewam opłukuję (jeśli trzeba to używam szczotki do usunięcia drożdży z dna. Wlewam 2l wrzątku, wsypuję OXI, zamykam, trzepie znowu kegiem i tak zostawiam do rozlewu. Nie wykręcam końcówek itd. Może raz na jakiś czas. Ten system mycia i dezynfekcji mi się sprawdza, nie miałem jeszcze kwacha w kegu. Szybko i bezboleśnie ;)

Przy ciągłym użyciu to pewno wystarczy. Ja tego KEGa pożyczyłem od Pierona, trochę czekał na napełnienie a jak się okazało w rurkach zostało trochę piwa więc wolałem umyć dokładnie. I tak dałem sobie spokój z tymi blaszkami podtrzymującymi sprężynkę zaworka w króćcu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 76: Tmave - Rumburak

Czeskie ciemne. Czarne jak serce Rumburaka więc po nim przyjmie nazwę. Planowana gęstość 12°Blg, kolor 62EBC, goryczka 23 IBU.

Zasyp

  • Słód pilzneński, Litovel - 2kg
  • Słód monachijski, Litovel - 2kg
  • Słód karmelowy ciemny Litovel - 0,22kg
  • Słód karmelowy jasny Strzegom - 0,08kg (brakło Litovela)
  • Słód Carafa III - 0,15kg
  • Słód palony żywiecki - 0,12kg

Zacieranie z 1 warową dekokcją

  • Zasyp na 39°C z 15l wody, 70% RO
  • Odebrane 10,5l, reszta (raczej gęsta):

  1. 50°C - 15
  2. 64°C - 30'
  3. gotowanie - 15'

[*]po zmieszaniu

[*]62°C - 25'

[*]72°C - 35'

[*]76°C - 15'

Gotowanie 80'/Chmielenie

  • w 20' 30g Saaz szyszki 3,5% ak, tyle że w 2009r, teraz pewno najwyżej 3% i 8g Iunga granulat 9,5%ak.
  • w 60' 20g Saaz granulat 3,5%ak, j.w.
  • w 65' 4g mchu irlandzkiego

 

Wyszło ok 12°Blg. Zniosłem do piwnicy i zadałem gęstwa po czeskim pilsie.

Edytowane przez jkocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 74: szkockie mocne 70/-

Dziś po raz pierwszy 'zakegowałem" piwo. Do Corneliusa weszło ok 19l a reszta (6 l) do butelek z 40 g cukru rozpuszczonego w wodzie. Samo kegowanie jest fajne ale mycie i dezynfekcja KEGa oraz złączek zajmuje sporo czasu. Wszystko rozebrałem na czynniki pierwsze i dokładnie umyłem. Potem dezynfekcja r-rem ClO2.

Jacek później nie będziesz musiał tak często demontować /pierwszy raz wiadomo/. Zalać roztworem CLO2 i na drugi dzień litrów kilka litrów z kega przepuścić przez instalację i tyle. Masz dwa w jednym, sterylny keg i odkażoną instalacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek później nie będziesz musiał tak często demontować /pierwszy raz wiadomo/. Zalać roztworem CLO2 i na drugi dzień litrów kilka litrów z kega przepuścić przez instalację i tyle. Masz dwa w jednym, sterylny keg i odkażoną instalacje.

Wiadomo. Wcześniej już się tłumaczyłem z tej nadgorliwości :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 77: Oktoberfest

 

Piwo w stylu oktoberfest. Planowana gęstość 13,5°Blg, kolor 21 EBC, goryczka 27IBU.

Zasyp:

  • słód monachijski Litovel - 2,25kg
  • słód wiedeński Weyermann - 1,65kg
  • słód pilzneński Litovel - 1kg
  • słód Carared Weyermann - 0,2kg
  • słód karmelowy jasny Strzegom - 0,2kg

 

Zacieranie (Hochkurtz)

 

  • zatarcie na 62°C i przerwa 25'

  1. odebranie 6,2l do dekokcji
  2. dekokt
    1. 72°C - 10'
    2. gotowanie 10'

    [*]po połączeniu 72°C - 30

  • odebranie 3,5l do dekokcji
  • dekokt

    [*]po zmieszaniu 76°C 30' (bez kontroli spadło do 70°C bo obiad, podgrzane przed filtracja do 76°C)

     

    Gotowanie 80'/chmielenie

    • w 20' - 17g Iunga, T90, 9,5%ak.
    • w 50' - 15g H. Tradition, T90, 5,1%ak.
    • w 65' - 4g mchu irlamdzkiego
    • w 77' - 10g H. Tradition, T90, 5,1%ak.

     

    Brzeczka ma 14°Blg. Po wystudzeniu w garze, przelałem do fermentora i wyniosłem na sień. Jutro zadam drożdże z wiedeńskiego.


gotowanie - 5'

Edytowane przez jkocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.