Skocz do zawartości

JAK - nieLipiński Browar Domowy


Rekomendowane odpowiedzi

Warka 71: Robust porter

Kolejne piwo na drożdżach British Ale. Znów zamiast Pale Ale słód pilzneński. Planowany kolor 72 EBC, goryczka 41 IBU

Zasyp:

  • słód pilzneński Litovel 4,4kg
  • karmelowy ciemny Litovel 0,3kg
  • żywiecki palony 0,25kg
  • Carafa III - 0,1kg
  • palony jęczmień 0,05kg

 

Zacieranie

  • 50°C - 15'
  • 66°C - 120'
  • 72°C - 10' (na wszelki wypadek)
  • 76°C - 12'

 

Gotowanie 70'/chmielenie

  • w 10' - 30g Iunga, 9,1% ak
  • w 40' - 20g Fuggles, 4% ak.
  • w 68' - 20g Fuggles, 4% ak.

 

Po wystudzeniu gęstość 14°Blg, zadane gęstwą z Norther England Brown.

Edytowane przez jkocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 67 Koelsch v.4

Dziś zabutelkowane z 140g cukru rozpuszczonego w 0,7l wody, planowane nasycenie 2,6 v/v. Bardzo smaczne choć niestety lekko mętne, chyba to skutek braku mchu irlandzkiego przy warzeniu (poprzedni koelsch jest znacznie klarowniejszy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Warka 72: Dortmunder Export

Pierwszy lager w tym sezonie, uwarzony wczoraj. Planowany kolor 10,9EBC, planowana goryczka 25,9IBU.

 

Zasyp

  • słód pilzneński 3,9kg
  • słód monachijski 0,6kg
  • słód karmelowy jasny Strzegom 0,1kg

 

Zacieranie

  • 51°C - 15'
  • 62°C - dekokcja, łącznie ok 35'

  1. 6l odebrane 72°C - 15'
  2. gotowanie 10'

[*]po zmieszaniu 72°, przez ok 1h (wyjście), w tym czasie temp. spadła do ok 65°C, na ostatnie 10' podniesiona znów do 72°C

[*]76°C 15'

 

Gotowanie 75'/Chmielenie

  • w 15' - 12g Iunga, 9,5% ak. granulat
  • w 35' - 25g Hallertau Trdition
  • w 60' - 4g mchu irlandzkiego
  • w 72' - 25g Hallertau Trdition

Uzyskana brzeczka ma gęstość 14°Blg. Po wystudzeniu zadana W34/70 po rehydracji. Fermentacja startowała w domu, w ok. 18°C, rano juz fermentor ładnie napuchł. Przeniesiony rano do sieni (12°C) a po południu do piwnicy (7°C).

Edytowane przez jkocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 71: Robust porter

Dziś zabutelkowane z 1,5l rezerwy po przedłużonej burzliwej (bez cichej). Piwo klarowne, gęstość zeszła do 2°Blg. Smak bez zastrzeżeń. Zebrałem prawie litr gęstwy pójdzie do szkockiej 70tki, ale to już w 2011roku ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 69, Cream Ale

Dziś zabutelkowałem z 130g sacharozy rozpuszczonej w 0,7l wody. Długie oczekiwanie na butelkowanie dało piwo bardzo klarowne, aż świadomie zaciągnąłem trochę osadu z dna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 73: Czeski Pils

No to czas na pilsa. Starter Urquelli w piwnicy czeka na żarełko. Planowana gęstość 12°Blg, kolor 7EBC, goryczka 41 IBU.

Zasyp:

  • słód pilzneński Litovel - 4,1kg
  • słód carapils - 0,5kg

 

Zacieranie (18l wody, 75% RO)

  • zasyp na 38°C
  • odebrane 13l rzadkiego i odłożone

  1. gęste:
  2. 50°C - 15'
  3. 65°C - 35'
  4. gotowanie 10'

[*]po zmieszaniu

[*]62°C - 35'

[*]72°C - 35'

[*]76°C - 15'

Gotowanie 80'/chmielenie

  • w 20' - 24g granulatu Iunga, 9,5%ak
  • w 50' - 25g Hallertau Tradition, granulatu 5,2%ak
  • w 78' - 30g Saaz granulat 3,2%ak

 

Teraz się chłodzi. Przełom ładny ale dopiero po dodaniu pierwszej porcji chmielu. Drożdże zadam jutro.

Edytowane przez jkocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 73: Czeski Pils

Fermentor spędził noc na klatce schodowej. Rano uzupełniłem go 2,5l brzeczki odzyskanej z osadów. Wyszło w sumie 25l brzeczki o gęstości 13,5°Blg :cool: Po zniesieniu fermentora do piwnicy, gdzie jest 8°C, wlałem do niego starter Urquelli. Pierwotnie planowałem rozruszać go niewielka ilością brzeczki ale nie udało mi się na to znaleźć czasu. Zobaczymy kiedy ruszy fermentacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy warce nr 73 po raz pierwszy użyłem do dezynfekcji ChemiPro OXI (nie wiem dlaczego firma GSG zignorowała mojego e-maila z prośbą o przesłanie mi ClO2 :cool: ). Trochę się obawiam o jego skuteczność ale opinie o nim są dobre więc tylko trochę. Zdecydowanie przyjemniej się z nim pracuje jak z ClO2 bo nie wydziela żadnego zapachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy warce nr 73 po raz pierwszy użyłem do dezynfekcji ChemiPro OXI (nie wiem dlaczego firma GSG zignorowała mojego e-maila z prośbą o przesłanie mi ClO2 :cool: ). Trochę się obawiam o jego skuteczność ale opinie o nim są dobre więc tylko trochę. Zdecydowanie przyjemniej się z nim pracuje jak z ClO2 bo nie wydziela żadnego zapachu.

Ja używam od samego początku i jestem zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(nie wiem dlaczego firma GSG zignorowała mojego e-maila z prośbą o przesłanie mi ClO2 :cool: ).

Może e-mail nie dotarł, ja zamawiałem ClO2 na tydzień przed wigilią i doszedł w kilka dni, a koszulka z pink floydami - prezent dla mojego syna oczywiście nie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(nie wiem dlaczego firma GSG zignorowała mojego e-maila z prośbą o przesłanie mi ClO2 :cool: ).

Może e-mail nie dotarł' date=' ja zamawiałem ClO2 na tydzień przed wigilią i doszedł w kilka dni, a koszulka z pink floydami - prezent dla mojego syna oczywiście nie ;)[/quote']

Dotarł, bo nie dostałem zwrotu. Zapytam co się stało z zamówieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(nie wiem dlaczego firma GSG zignorowała mojego e-maila z prośbą o przesłanie mi ClO2 :cool: ).

Może e-mail nie dotarł' date=' ja zamawiałem ClO2 na tydzień przed wigilią i doszedł w kilka dni, a koszulka z pink floydami - prezent dla mojego syna oczywiście nie ;)[/quote']

Dotarł, bo nie dostałem zwrotu. Zapytam co się stało z zamówieniem.

Też im wysyłałem maila dzisiaj i właśnie dostałem zwrot "unknown or illegal alias: gsgspzoo@neostrada.pl"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też im wysyłałem maila dzisiaj i właśnie dostałem zwrot "unknown or illegal alias: gsgspzoo@neostrada.pl"

Ten już dawno nie działa. ten jest aktualny: clo2@clo2.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy warce nr 73 po raz pierwszy użyłem do dezynfekcji ChemiPro OXI (nie wiem dlaczego firma GSG zignorowała mojego e-maila z prośbą o przesłanie mi ClO2 :monster: ). Trochę się obawiam o jego skuteczność ale opinie o nim są dobre więc tylko trochę. Zdecydowanie przyjemniej się z nim pracuje jak z ClO2 bo nie wydziela żadnego zapachu.

Co do ChemiPro OXI, to uważam, że jest trochę za słaby do dezynfekcji fermentorów. Do dezynfekcji butelek sprawdza się za to znakomicie :) Oczywiście jest to moja opinia, ale na pewno nie odosobniona :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też im wysyłałem maila dzisiaj i właśnie dostałem zwrot "unknown or illegal alias: gsgspzoo@neostrada.pl"

Ten już dawno nie działa. ten jest aktualny: clo2@clo2.pl

Ja ostatnio zamawiałem CLo2 w Bielsku Białej, to gdzieś koło Bieloka

http://sklep.lauf.pl/ ciekawy sklep

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam już ClO2. Jak napisałem do firmy ponownie to w końcu dostałem e-maila z numerem listu przewozowego i dowiedziałem się, ze już 2 razy kurier był u mnie. Dogadałem się z kurierem i mam przesyłkę. Jak dla mnie to trochę niepoważne jest nie informowanie klienta o wysłaniu do niego paczki. Szczególnie, że jest to przesyłka pobraniowa. Gdybym sie nie skontaktował z kurierem paczka wróciłaby do nadawcy i byliby w plecy o koszty transportu.

Edytowane przez jkocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to mnie to wali kto byłby w plecy.

Ja zamawiam i nie ma potwierdzenia zamówionego towaru. Do tego dochodzi jeszcze kurier, który ponoś był, ale nawet nie zostawił awiza więc dla mnie to mało prawdopodobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla mnie taka firma która nie powiadamia klienta o wysłanej paczce nie jest na przyszłość wiarygodna. wysyłam codziennie około 5 paczek i zawsze piszę do klienta @ z informacją o wysłanej paczce. Ponadto na każdej paczce jest nr telefonu do klienta i można jak się chce oczywiście do niego zadzwonić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 68 Bi?re de Garde

No i w końcu stało się: wczoraj trafiła do butelek!!. Piwo ma piękny, rubinowy kolor i bardzo przyjemny smak. Było tak klarowne, że świadomie przelewając do fermentora rozlewowego zaciągnąłem trochę osadu. Dodałem 110g r-ru cukru. Teraz pewno miesiąc będzie nagazowywać (oczywiście stoi w mieszkaniu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.