Skocz do zawartości

JAK - nieLipiński Browar Domowy


Rekomendowane odpowiedzi

Warka 67 Koelsch v.4

Wygląda, że fermentacja powoli startuje. Temperatura w piwnicy 13°C. Jaszcze dwa-trzy tygodnie i będzie można zacząć myśleć o dolniakach.

Edytowane przez jkocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 66 Dusseldorfer Alt.

Dziś przelałem na cichą. Gęstość zeszła do około 2,5°Blg Piwo już jest całkiem klarowne. Osad drożdżowy gruby ale luźny. Zebrałem litr gęstwy. Cicha będzie raczej krótka, chyba jeszcze w tym tygodniu piwo trafi do butelek. Smak bardzo przyjemny, podobne delikatne nuty owocowo-kwiatowe jak w koelschu ale jest zdecydowanie bardziej złożony. Całkowity brak diacetylu. Oj fajne te drożdże :tort:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 68 Bi?re de Garde

W końcu zabrałem się za coś mocniejszego ;) i po raz pierwszy piwo z Francji, kraju, którego z piwem nie kojarzyłem jeszcze do niedawna, czyli Bi?re de Garde. Planowana gęstość OG: 16,5°Blg, kolor 29EBC, goryczka 25IBU

 

Zasyp:

  • słód pilzneński Litovel - 5,3kg
  • słód monachijski Litovel - 0,7kg
  • słód karmelowy ciemny Litovel 197EBC - 0,3kg
  • słód palony żywiecki - 0,05kg

Zacieranie w 20l wody (w tym 15l RO)

  • 50°C - 15'
  • 61°C - 40'
  • 71°C - 70' (trafiło na obiad)
  • 76°C - 10'

 

Aktualnie gotuje się pełny gar 29l i jeszcze 5litrowy mały garnek z resztą wysłodzin o 3-4°Blg. Planuję odparować ok 6-7 litrów. Jeszcze nie dodałem chmielu a już się ropoczął przełom :)

Edytowane przez jkocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[*]słód karmelowy ciemny Litovel 197EBC - 0' date='3kg[/quote']

Z tego co pamiętam z 2009 i 2010 słód ten (a dokładnie z Souflett CR) osiąga EBC 300 - 450. No chyba, że to z innej ich słodowni.

Ha. Dane wziąłem chyba z Twojego sklepu bo mi niczego Pieron nie przekazał na temat barwy tego słodu. Hmmm zrobiłem korektę w ProMashu dla 350EBC i wyszło, że kolor ma być 35, dalej w normie (nawet przy 450 mam 38EBC).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha. Dane wziąłem chyba z Twojego sklepu bo mi niczego Pieron nie przekazał na temat barwy tego słodu.

Jak nie dawałem to trza było zapytać, bo miałem.

Tak czy siak nareście coś uwarzyłeś coś konkretnego. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha. Dane wziąłem chyba z Twojego sklepu bo mi niczego Pieron nie przekazał na temat barwy tego słodu.

Jak nie dawałem to trza było zapytać' date=' bo miałem.

Tak czy siak nareście coś uwarzyłeś coś konkretnego. ;)[/quote']

Pieronie! No to ile ma tego EBC ten słód, godej.

No a co do konkretności tej warki, to idzie Ci o °Blg??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 68 Bi?re de Garde

 

Gotowanie (120')/chmielenie

  • w 35' 17g chmielu Iunga, granulat T-90 9,5% alfa-kwasów
  • w 90' 10g chmielu H. Tradicion, granulat T-90 5,2% alfa-kwasów
  • w 118' 12g chmielu H. Tradicion, granulat T-90 5,2% alfa-kwasów

 

Brzeczka kończy się studzić. Ma bardzo ładny czerwonawy kolor i jest całkiem klarowna. przy przelewaniu zmierzę gęstość, ale powinno być około 16-17°Blg.

Edytowane przez jkocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć ;)

 

Jacek ile czasu masz zamiar leżakować to piwo?

No coż powinno długo leżakować, bo tak nakazuje styl ale ja pewno nie wytrzymam i już po mniej niż miesiącu spróbuję co wyszło.

Edytowane przez jkocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 66, Dusseldorfer Alt

Dziś zabutelkowałem z dodatkiem 1,2l rezerwy, co powinno dać nagazowanie 2,5v/v (gęstość zeszła do 2,5°Blg). Piwo jest klarowne, goryczka wyraźna. Zapowiada się znakomicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 69 Cream Ale

 

Pierwszy prawdziwy amerykaniec w moim wykonaniu.

Zasyp

  • słód pilzneński 3,4kg
  • kaszka kukurydziana 0,75kg
  • słód żywiecki palony 5g

 

Słód żywiecki dodany w celu lekkiego podniesienia barwy bo mi z ProMasha wyszła za niska.

 

Zacieranie

  • kaszka skleikowana we wrzącej wodzie (10l) przez 15'
  • po dodaniu 5l i schłodzeniu do 52°C dodałem słód
  • 50°C - 15'
  • 62°C - 30'
  • 72°C - 35'
  • 76°C - 10'

 

Gotowanie ok 80', chmielenie

  • w 20' - 13g chmielu Iunga, granulat T-90 9,5% alfa-kwasów i 350g sacharozy
  • w 60' - 11g chmielu Sybilla, granulat T-90, 7,1% alfa-kw

 

Brzeczka nastawna ma gęstość 13,5°Blg, na górnej granicy stylu. Podobnie obliczona goryczka 19,7IBU. Piwo mimo dodatku palonego słodu jest jaśniutkie. Piana przy przelewaniu/napowietrzaniu (kołysanie fermentorem) całkiem ładna i trwała. Przełom był wyraźny i zaczął się przed dodaniem chmielu. Smak brzeczki jest wyraźnie inny niż dla zasypu w pełni słodowego. Dodałem drożdże z Koelsch V.4, wprost z fermentora po przelaniu Koelscha na cichą.

Edytowane przez jkocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 67 Koelsch v.4

 

Przelany na cichą przy 3,5°Blg, jeszcze mętne ale potrzebowałem gęstwy do Cream Ale. Wydaje się, że jeszcze trochę zejdzie na cichej. Smak całkiem fajny, czystszy niż poprzedniego, a to z kolei chyba zasługa niższej temperatury fermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O... dałeś nawet odrobinę więcej procentowo dodatków niesłodowanych niż ja. :smilies:

U mnie z kolei zarówno gęstość jak i IBU są raczej w dolnym zakresie - zaraz wrzucę przepis.

Przełom był wyraźny i zaczął się przed dodaniem słodu.

Chyba chmielu. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O... dałeś nawet odrobinę więcej procentowo dodatków niesłodowanych niż ja. :)

U mnie z kolei zarówno gęstość jak i IBU są raczej w dolnym zakresie - zaraz wrzucę przepis.

Przełom był wyraźny i zaczął się przed dodaniem słodu.

Chyba chmielu. :)

Dzięki poprawiłem. Skutek pośpiechu.

Wczoraj wieczorem drożdże wybrały się z fermentora na spacer mimo 12°C w piwnicy :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka 70: Northern England Brown Ale

Dawno żadnego Browna u mnie nie było. Trochę oszukany będzie bo na pilzneńskim a nie na Pale Ale. Planowany kolor 36EBC, goryczka 27IBU.

 

Zasyp:

  • słód pilzneński Litovel - 4kg
  • słód karmelowy ciemny Litovel - 0,35kg
  • słód palony żywiecki - 0,1kg

Zacieranie

  • 50°C - 15'
  • 66°C - 90'
  • 72°C - 10' (tak na wszelki wypadek)
  • 76°C - 15'

 

Gotowanie 70'/chmielenie

  • w 10' - 17g chmielu Iunga, granulat T-90 9,5% alfa-kwasów
  • w 40' - 15g chmielu Cascade, granulat, 4,6 % alfa-kwasów
  • w 55' - 5g mchu irlandzkiego
  • w 68' - 15g chmielu Cascade, granulat, 4,6 % alfa-kwasów

 

Brzeczka nastawna ma 12°Blg. Drożdże Wyeast 1098 British Ale na starterze z rezerwy Cream Ale.

Edytowane przez jkocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Warki 67, 68 i 69 stoją w piwnicy. Temperatura wynosiła tam ostatnio około 12°C a teraz spadła nawet do 10°C więc długo czekałem, żeby sprawdzić jak przebiega fermentacja. I tak, Koelsch v.4 po miesiącu na cichej zszedł do 2°Blg i można go już butelkować. Biere de Garde po ponad 6 tygodniach burzliwej ma 4,5°Blg, powinno jeszcze zejść o 1°Blg, chyba przyniosę do domu, chociaż strasznie mi się nie chce targać baniaka 4 piętra w górę. Cream Ale ma 2°Blg po 5 tygodniach burzliwej i chyba też można by je nawet już butelkować.

Edytowane przez jkocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.