Skocz do zawartości

JAK - nieLipiński Browar Domowy


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć :)

 

Wszyscy wiedzą że to prawda. :D

 

Nie pijam piw o IBU powyżej 50. Wolę czuć smak piwa niż chmielu.Nie pijam piw chmielonych na zimno amerykańskimi chmielami. Chyba nie nazywam się Wszyscy ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 119 Lekki lager a'la desitka

Część fermentująca na W34/70 zniosłem rano do piwnicy natomiast fermentor zadany Gozdawą jeszcze zbytnio się nie rozkręcił więc został na strychu. Jest tam kilka stopni cieplej (ok.12). Do każdego fermentora dodałem po litrze brzeczki odzyskanej z osadów rozcieńczonej litrem wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Warka 118 PAAA, czyli pacyficzno-amerykańskie bursztynowe ale

W piątek pierwszy fermentor, ten na US-05 (chyba..) przelałem do KEGa i 8 butelek. Strasznie mętny ale w smaku OK. Nie wiem czy to męt z chmielu czy jeszcze drożdże. W związku z tym drugi fermentor (Gozdawa WC) postanowiłem jeszcze na trochę zostawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka 118 PAAA, czyli pacyficzno-amerykańskie bursztynowe ale

We czwartek drugi fermentor, ten na US-WC (chyba..), przelałem do KEGa i 8 butelek. Pozostawienie na dłużej nic mu nie pomogło: mętny jak poprzednik. W smaku OK, ekstrakt końcowy 2,5°Blg.

Poprzednio butelkowana część bardzo szybko wyklarowała się w butelkach.

Edytowane przez JacekKocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka 120 Pils

Powstał wczoraj. Z chmielenia, barwy i drożdży niemiecki, ze słodu, wody i zacierania czeski. Taka tam hybryda. IBU 35, kolor 7EBC

Zasyp

  • 4,00 kg Pilzneński Bruntal
  • 0,60 kg Cara-Pils

 

Zacieranie, RO:kran 3:1, pH 5,5 ustawione kwasem solnym (2cm3)

  • 50°C - 15'
  • 62°C - 35'
  • 72°C - 30'
  • 78°C - 5'

 

Gotowanie 90'/chmielenie

  • 30g H. Tradition - 60'
  • 30g H. Tradition - 25'
  • 30g H. Tradition - 5'

 

Wyszło 23+2l 12,5°Blg. Zniosłem do piwnicy. Drożdże, gęstwa w34/70 po warce 119, zadane dziś około 14. Temperatura w piwnicy ok 8°C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 119 Lekki lager a'la desitka

Skończyła na 2°Blg w obydwu fermentorach. Zakegowana, wersja na Gozdawach tydzień temu, na W34/70 dzisiaj.

Edytowane przez JacekKocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 116 - Dry stout

Dwa dni temu zlałem do KEGa i w butelki. Bez zabawy w przelewanie po miesiącu od warzenia. Drożdże M03 potwierdziły swoje lenistwo: mimo wytrawnego zacieranie ekstrakt końcowy prawie 4°Blg. Na szczęscie niesłodowany jęczmień dał wytrawny finisz. W smaku za mało paloności (przez to chyba wyjdzie podobne do Guinessa ;) )

Piwo przeleżało w KEGu 7 miesięcy, parę dni temu podpiąłem do wyszynku i..... w smaku pojawiło się żelazo. Test skórny potwierdza. Słaby kwasiak we włoskich Corneliusach??

Edytowane przez JacekKocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chmiel nie da pozytywnego testu skórnego, a stary to by trącił serem a nie żelazem. Może to względnie niskie pH w stout'cie powoduje uwolnienie jonów żelaza do piwa. Widać, że ta stal nie bardzo nadaje się do leżakowania piwa.

Edytowane przez JacekKocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ciekawe. Na razie tylko w tym jednym pojawiło się żelazo na tyle wyraźnie, że znalazłem je nie szukając. Ciekawe, czy to wina tego konkretnego KEGa, czy też piwa, czy po prostu TTM i nie da się leżakować w Corneliusach piwa.

Edytowane przez JacekKocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może jeszcze inaczej ;) W tamtym roku 8 kegów leżało u mnie pomiędzy 3 a 6 miesięcy i żadnego metalu nie było. Pijałem piwa z puszek 5l używanych i faktycznie tam zdarzały się takie co waliły żelazem ale te puszki to inna jakość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka 121 - czyli eksperyment 2w1

Blokowy sezon lagerowy się kończy, czasu na warzenie mało więc postanowiłem zrobić 2 warki za jednym zamachem. Dwa różne piwa choć baza ta sama, różniące się tylko rozcieńczeniem: porter bałtycki i schwartzbier. Plan następujący: uwarzenie brzeczki 25°Blg, podział na dwa fermentory po 11 i 15l, pierwszy uzupełniony wodą do 22l drugi do 20l powinny dać ekstrakt nastawny odpowiednio 12,5 i 20°Blg. Aby uzyskać tak wysoki ekstrakt brzeczki w takiej ilości użyłem ekstraktu słodowego WES w ilości 3kg.

 

Zasyp:

  • słód pilzneński Bruntal - 5kg
  • słód pszeniczny - 1kg
  • słód karmelowy jasny STrzegom 30EBC - 0,5kg
  • słód karmelowy Litovel - 0,25kg
  • słód palony żywiecki - 0,35kg

 

Zacieranie (Kran:RO=3:1, pH ustawione HCl na 5,45),

  • 50°C - 15'
  • 62°C - 35'
  • 72°C - 40'
  • 78°C - 5' na tę przerwę dodany słód palony

 

Gotowanie 70' z 3 kg WESa/Chmielenie

  • 60' - 60g H. Tradition 5,3%ak.
  • 30' - 40g H. Tradition 5,3%ak.

 

Wyszło prawie 26l 25°Blg. Mogło być lepiej ale.... Zmierzyłem pH brzeczki po dodaniu ekstraktu i wyszło 4,2! Postanowiłem podnieść je za pomocą sody. Udało się osiągnąć prawi 5 ale straciłem litr brzeczki, bo zbyt gwałtownie dodałem sodę i zawartość gara się spieniła.

Niestety tak duży dodatek ekstraktu daje się wyczuć w brzeczce. To nie będą rewelacyjne piwa.

Brzeczka dochładza się na balkonie. Jutro zadam gęstwą z pilsa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość pitupitu
Zmierzyłem pH brzeczki po dodaniu ekstraktu i wyszło 4,2! Postanowiłem podnieść je za pomocą sody. Udało się osiągnąć prawi 5 ale straciłem litr brzeczki, bo zbyt gwałtownie dodałem sodę i zawartość gara się spieniła.

 

Ustawiałeś pH przed rozcieńczeniem?

Edytowane przez fidoangel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 121
Dziś ciąg dalszy manipulacji. Noc brzeczka spędziła na balkonie.
Porter: brzeczkę rozcieńczyłem w proporcji 15:5, ekstrakt nastawny szacuję ok 20°Blg. Zadane ok 0.5l gestwy W34/70 z Pilsa
Schwarzbier: brzeczkę rozcieńczyłem w proporcji 9:11, ekstrakt nastawny szacuję ok 12°Blg. Zadane ok 0.25l gestwy W34/70 z Pilsa

Edytowane przez JacekKocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

Warka 122 - czerwony lager

Korzystam z 7°C w piwnicy.

 

Zasyp

  • 4,50 kg Pilzneński Bruntal (3,9 EBC) Grain 74,63 %
  • 0,75 kg Karmelowy czerwony (50,0 EBC) Grain 12,44 %
  • 0,45 kg Cara-Pils (4,0 EBC) Grain 7,46 %
  • 0,15 kg CaraBelge (330,0 EBC) Grain 2,49 %
  • 0,18 kg karmelowy (354,6 EBC) Grain 2,99 %

Zacieranie

  • 50°C - 15'
  • 62°C - 35'
  • 72°C - 35'
  • 76°C - 5'

Chmielenie

  • 30,00 gm Tradition [5,00 %] (60 min) Hops 17,7 IBU
  • 20,00 gm Tradition [5,00 %] (30 min) Hops 6,0 IBU

 

Wyszło ok 24 litry prawie 15°Blg. Jutro zadam drożdżami po schwarzu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.