Skocz do zawartości

JAK - nieLipiński Browar Domowy


Rekomendowane odpowiedzi

Tyle to wiem. Stoją koło rurek kaloryfera, które dzięki uprzejmości ciepłowni ciągle są ciepłe. Zatrzymanie na 9°P miało miejsce miesiąc temu. Od tej pory fermentacja postępuje ale zdecydowanie nieśpiesznie. Najlepiej byłoby mi przenieść fermentor do łazienki bo tam najcieplej ale tam niestety nie ma miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka 115 - Czekoladowy porter

Urzekł mnie swego czasu Chocolate Porter z Meantime Brewing Co.. Postanowiłem zrobić coś w ten deseń ale ciut słabszego.

Zasyp

  • 4,10 kg Pilzneński (3,9 EBC) Grain 91,11 %
  • 0,25 kg karmelowy (354,6 EBC) Grain 5,56 %
  • 0,15 kg Black (Patent) Malt (1280,0 EBC) Grain 3,33 %

 

Zacieranie (17l kranówki z korekta pH za pomocą kwasu fosforowego do ok. 5.5)

  • 52°C - 15'
  • 67°C - 70'
  • 72°C - 5'
  • 77°C - 5'

Do wysładzania przygotowałem 17l kranówki ze skorygowanym pH (ok. 3cm3 H3PO4)

 

Gotowanie 70'/chmielenie

  • w 10' - 40g H. Tradition 5,3%ak
  • w 55' - 4g uwodnionego mchu irlandzkiego
  • w 65' - 35g odtłuszczonego kakao

Wyszło ok 24' 12,5°Blg. Dochładza się na balkonie. Jak zejdzie do 20°C zadam uwodnionymi NEWCASTLE DARK ALE M03 Mangrove Jack's. Fermentacja w piwnicy w temp.otoczenia ok 17°C.

Edytowane przez JacekKocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że dałem za mało kakao. Planowałem dać 100g ale jak przyszło co do czego to okazało, że mam mniej. Chociaż może to i dobrze. W każdym razie na pewno to nie będzie klon, bo nie ten ekstrakt początkowy. Jak wyjdzie ciekawe to będę drążył temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka 115 - Czekoladowy porter

Przelany na cichą. Może niepotrzebnie ale nie chciało mi się dziś bawić w butelkowanie a potrzebowałem drożdży do kolejnego piwa. Ekstrakt nieznany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 116 - Dry stout

Stout w wersji wytrawnej z akcentem nowozelandzkim.

Zasyp

  • 4,00 kg Pilzneński (3,9 EBC) Grain 93,02 %
  • 0,20 kg Black (Patent) Malt (1280,0 EBC) Grain 4,65 %
  • 0,10 kg Palony jęczmień (1000,0 EBC) Grain 2,33 %

Zacieranie

Miało być jednotemperaturowe ale po 70' w 66°C ciągle mnóstwo skrobi więc dałem jeszcze 25' w 72°C. Mash out 77°C przez 5'. Odczyn skorygowany kwasem fosforowym.

 

Gotowanie 70'/Chmielenie

  • w 10' 15g Southern Cross 14%a-k
  • w 60' 15g Southern Cross 14%a-k
  • po przestudzeniu brzeczki do 40°C 15g Southern Cross 14%a-k (miało być po wyłączeniu palnika ale zapomniałem....)

 

Wyszło 24l 12°P. Po wystudzeniu do 20°C zadane ok 200ml dość rzadkiej gęstwy z warki 115. Zniesione do piwnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 114 - Saison nr 1 (lekki)

Wczoraj w końcu, po ponad dwóch miesiącach od warzenia trafił do butelek. Ekstrakt końcowy 0,5°Blg. Powolne to one są ale jadą do końca, pozorne odfermentowanie 95% !! Tego jeszcze u siebie nie zanotowałem. O dziwo odczucie w ustach nie jest puste pomimo niskiego nagazowania (końcowa temperatura fermentacji ok 23-24°C). Zabutelkowane z dodatkiem 180g cukru w około 0,8 litra wody. Wyszło 51 butelek 0,5l i 2 butelki 0,33. Gazują się w cieple. Smak wyraźnie belgijsko-fenolowy, nuta pomarańczy wyczuwalna ale za dużo nie byłem w stanie ocenić ze względu na porażenie węchu przez ClO2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka 115 - Czekoladowy porter

Przedwczoraj trafiła w końcu do butelek. Ekstrakt końcowy to 4°Blg. Płytkie odfermentowanie ale zacieranie było raczej słodkie no i drożdże chyba też niezbyt żarłoczne. Pomimo lekkiego kataru i działania ClO2 czekoladę udało mi się wyczuć. Zobaczymy jak się toto nagazuje. Zawartość alkoholu 4,6%obj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka 116 - Dry stout

Dwa dni temu zlałem do KEGa i w butelki. Bez zabawy w przelewanie po miesiącu od warzenia. Drożdże M03 potwierdziły swoje lenistwo: mimo wytrawnego zacieranie ekstrakt końcowy prawie 4°Blg. Na szczęscie niesłodowany jęczmień dał wytrawny finisz. W smaku za mało paloności (przez to chyba wyjdzie podobne do Guinessa ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka 115 - Czekoladowy porter

Pomimo lekkiego kataru i działania ClO2 czekoladę udało mi się wyczuć.

No i powiem, że jest całkiem nieźle. Pomimo, zdawałoby się, niewielkiej ilości kakao nuta czekoladowa jest w piwie wyraźnie wyczuwalna. Piwo dobrze zbalansowane. Warte powtórzenia lub modyfikacji na nieco wyższy balling.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Warka 117. Pszenica, pół HGB

Podobnie jak rok temu zaczynam od warzenia 1/2 HGB. Warzenie na wysokim ekstrakcie a fermentacja po rozcieńczeniu. Planowany ekstrakt nastawny ok. 11,5, goryczka 10IBU.

Zasyp:

  • pszeniczny 4kg
  • pilzneński 4kg

 

Zacieranie:

  • 42°C - 30'
  • 60°C - 45', 20' przed końcem odebrane 7,5l i gotowane 10'. Dekokcja jednowarowa
  • 72°C - 30'
  • 78°C - 10'

 

Gotowanie

Nie wiem dokładnie ile ale ponad 2h. Przełom bardzo ładny, zaczął sie jeszcze przed dodaniem chmielu

32g H. Tradition z 2013, 5%ak. przez 60'

 

Wyszło 22,5l 20,5°Blg. Rozlane do 2 fermentorów i uzupełnione 9l wody butelkowanej każdy. Do jednego zaraz dodam ok. 7g uwodnionych Gozdawa Bavarian Wheat, do drugiego ok. 13g. Zobaczymy różnice underpitching vs. dawka zalecana. Temperatura w "fermentowni" 17°C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 117. Pszenica, pół HGB

Po 12h od zadania drożdży piana w obydwu fermentorach na 2cm. W tym z większą dawką drożdży bardziej brązowa powierzchnia piany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie panikuj kolego do kwietnia możesz strzelić 40 warek :cool:

Góra 15 ;)

Wczoraj dolałem brzeczkę odzyskaną z osadów. W sumie w każdym fermentorze są po 22litry piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Po kilku dniach na strychu piwo przeniosłem do domu (zrobiło się za zimno na górze). We czwartek piwo trafiło do 2 KEGów i 11 butelek. FG 2°P. Smak obydwu dość podobny jednak w fermentorze z mniejszą dawką drożdży bardziej owocowo estrowy. Może to autosugestia ale jednak wydawał mi się przyjemniejszy ten z "underpitchingu". Osad drożdżowy w obydwu fermentorach pod względem ilości bardzo zbliżony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 118 PAAA, czyli pacyficzno-amerykańskie bursztynowe ale

Wczoraj uwarzone. Znów w użyciu metoda 1/2 HGB a wybicie 45litrów. Tym razem wykorzystany także został ekstrakt słodowy. Planowana goryczka 30IBU, kolor 27EBC, ekstrakt 12,5°P

 

Zasyp

  • słód pilzneński Bruntal - 6kg
  • słód karmelowy Litovel - 0,4kg
  • słód Crystal II - 0,15kg

Zacieranie

  • 50°C - 15'
  • 62°C - 30'
  • 72°C - 40'
  • 78°C - 5'

Gotowanie 120'/Chmielenie

  • Pacific Gem 16%akw - 60'
  • Amarillo - 5,4%akw. - 25'
  • Citra - 10%akw. - po wyłączeniu palnika

W drugim garnku zagotowałem 2kg ekstraktu jasnego WES z 6 litrami wody. Ekstrakt części zacieranej 17,5°Blg. Wyszło 23litry. Rozlane do dwóch fermentorów, uzupełnione roztworem ekstraktu i wodą do 22 litrów w każdym. Z obliczeń wyszło mi 13,5°Blg. Może rozcieńczę... Jeden fermentor zadany US-05 drugi Gozdawa West Coast. Fermentuje na strychu w 17-18°C. W planie chmielenie na zimno of course.

Edytowane przez JacekKocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka 118 PAAA, czyli pacyficzno-amerykańskie bursztynowe ale

W piątek wieczorem dodałem do obydwu fermentorów mieszankę: 15g Citry, 10g Pacyfic Gem i 10g Southern Cross

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 119 Lekki lager a'la desitka

No i kolejna masówka. Znów 1/2 HGB, Planowany ekstrakt około 10°P, goryczka 18,5IBU, kolor 6 EBC.

Zasyp

  • słód pilzneński Bruntal - 6kg
  • słód CaraPils Steinbach - 0,75kg

Zacieranie (RO/kran 1:1)

  • 50°C - 15'
  • 62°C - 30'
  • 72°C - 40'
  • 78°C - 10'

Gotowanie 80'/ Chmielenie

  • 60' - 30g H. Tradition 5,2%ak
  • 25' - 40g H. Tradition 5,2%ak
  • 2' - 40g H. Tradition 5,2%ak

Wyszło 24l 16,6°P i 2 litry z osadów. Rozlany do 2 fermentorów i dolane po 7,5l wody z butelki. Dochładza się na balkonie. Na start trafi na stryszek, gdzie jest 14-15°C a jak już ruszy (jutro rano?) do piwnicy, gdzie jest 7°C. Pierwszy fermentor (119a) z W34/70 drugi (119b) z Gozdawa W35. Stopa nastawu trochę mała bo tylko 1mln/°P/cm3 dlatego ta kombinacja z pomieszczeniami. Odzysk z osadu doleję później.

Edytowane przez JacekKocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 119 Lekki lager a'la desitka

No i kolejna masówka. Znów 1/2 HGB, Planowany ekstrakt około 10°P, goryczka 18,5IBU, kolor 6 EBC.

Zasyp

  • słód pilzneński Bruntal - 6kg
  • słód CaraPils Steinbach - 0,75kg

Zacieranie (RO/kran 1:1)

  • 50°C - 15'
  • 62°C - 30'
  • 72°C - 40'
  • 78°C - 10'

Gotowanie 80'/ Chmielenie

  • 60' - 30g H. Tradition 5,2%ak
  • 25' - 40g H. Tradition 5,2%ak
  • 2' - 40g H. Tradition 5,2%ak

Wyszło 24l 16,6°P i 2 litry z osadów. Rozlany do 2 fermentorów i dolane po 7,5l wody z butelki. Dochładza się na balkonie. Na start trafi na stryszek, gdzie jest 14-15°C a jak już ruszy (jutro rano?) do piwnicy, gdzie jest 7°C. Pierwszy fermentor (119a) z W34/70 drugi (119b) z Gozdawa W35. Stopa nastawu trochę mała bo tylko 1mln/°P/cm3 dlatego ta kombinacja z pomieszczeniami. Odzysk z osadu doleję później.

 

Kocurku IBU ci spada co raz bardziej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 10°P 19IBU powinno być OK. Zresztą i tak zwykle jest więcej niż obliczone.

 

Co prawda zależnie od drożdży (tego szczepu nie testowałem- Gozdawa), ale przy 10 plato to tak 25IBU optymalnie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.