Skocz do zawartości

JAK - nieLipiński Browar Domowy


Rekomendowane odpowiedzi

Warka 112 - Oranje Bock

Ponieważ warunków do dolniaków brak trzeba zrobić koźlaka fermentacji górnej czyli tzw. holenderskiego. Brzeczka jak na zwykłego koźlaka ale fermentacja na Nottinghamach. możliwie w pobliży 15°C.

 

Zasyp:

  • 4,20 kg Pilzneński (4,0 EBC) Grain 71,19 %
  • 0,50 kg Bursztynowy (50,0 EBC) Grain 8,47 %
  • 0,50 kg Cara-Pils (4,0 EBC) Grain 8,47 %
  • 0,50 kg Karmelowy 30 (30,0 EBC) Grain 8,47 %
  • 0,20 kg karmelowy (400,0 EBC) Grain 3,39 %

Zacierania (RO/kran 50:50 - 21l)

  • 50°C - 20'
  • 62°C - 35'
  • 72°C - 40'
  • 77°C - 10'

Gotowanie 105'

  • 30 g Tradition [5,36 %] (75 min) Hops 14,0 IBU
  • 25 g Tradition [5,36 %] (20 min) Hops 6,8 IBU
  • 5g Mech irlandzki 15'

Długie gotowanie powinno zwiększyć ilość melanoidyn no i usunąć DMS ;) . Kolor 26EBC goryczka 20,8IBU. Wyszło 24l 17°Blg w fermentorze i 2 litry odzyskane z osadów. Dochładza się na balkonie.

Edytowane przez JacekKocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 113 - Auto Mata APA

Amerykańskie jasne ale z udziałem ryżu. Planowany ekstrakt 11°Blg, goryczka 30IBU.

 

Zasyp:

  • Słód pilzneński - 3kg
  • ryż - 1kg

 

Ryż skleikowany. Gotowany przez ponad pół godziny w 6 litrach wody.

Zacieranie (RO/kranówka 1:1)

  • 50°C - 25'
  • 62°C -35'
  • 72°C - 45' (próba jodowa niepewna) + 10'
  • 77°C - 10'

 

Gotowanie 75'/chmielenie

  • 60' - 15g Mosaic 9,3% a-k
  • 30' - 20g Mosaic 9,3% a-k
  • po wyłączeniu palnika 25g Mosaic 9,3% a-k

 

Wyszło ok 24l 11°Blg. Dochładza się na balkonie. W przygotowaniu drożdże Mangroove Jack's M10 Workshore.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wczoraj rozbiłem kapsułkę z pożywką w Wyeast Balgian Season wyprodukowane 23 listopada 2012. Myślałem, że spuchną za tydzień a tu zonk: saszetka po jednym dniu napuchnięta całkiem poważnie. Chyba jutro zrobię starter.

Edytowane przez JacekKocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 114 - Saison nr 1 (lekki)

Drożdże Begian Saison ładnie się namnożyły więc trzeba im dać coś do zjedzenie. Na początek lżejszy sizon. Planowany ekstrakt 12%.

 

Zasyp

  • 3,40 kg Pilzneński (3,9 EBC) Grain 72,34 %
  • 0,50 kg Pszeniczny (3,9 EBC) Grain 10,64 %
  • 0,30 kg Bursztynowy (50,0 EBC) Grain 6,38 %
  • 0,20 kg CaraBelge (33,0 EBC) Grain 4,26 %
  • 0,10 kg Special B Malt (354,6 EBC) Grain 2,13 %

Zacieranie (kranówka z korekta pH kwasem fosforowym do 5,4)

  • 50°C - 15'
  • 62°C - 35'
  • 72°C - 35'
  • 76°C - 10'

 

Gotowanie 70'/chmielenie

  • 25,00 gm Tradition [5,36 %] (60 min) Hops 13,6 IBU
  • 20,00 gm Styrian Goldings [5,40 %] (25 min) Hops 7,6 IBU
  • 20,00 gm Styrian Goldings [5,40 %] (1 min) Hops 0,5 IBU, skórka z 2 pomarańczy, kilka ziarenek pieprzu i kilkanaście zgniecionego kardamonu, 200g demerary.

 

Wyszło jakieś 25l 12°Blg. Jutro rano zadam drożdżami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 112 - Oranje Bock

Wczoraj został w całości zabutelkowany. Dodałem 1,1l rezerwy ok 15°Blg i 31g cukru rozpuszczonego w wodzie. Wyszło 50butelek :) . Ekstrakt pozorny 3,5°Blg czyli piwo ma ok 7,5% v/v alkoholu. Smak bardzo przyjemny (na ile mogłem wyczuć po nawdychaniu się ClO2) i czysty jak na bardziej górną niż dolną fermentację. Lubię te Nottinghamy.

Edytowane przez JacekKocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 114 - Saison nr 1 (lekki)

Od wczoraj stoi w mieszkaniu, przy kaloryferze. Na strychu w 18-19°C fermentacja stała. Nie mierzyłem ekstraktu ale pewno stanęło jak to zwykle dla tych drożdży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamierzone. Bardziej niż na usunięciu DMS zależało mi na zatężeniu brzeczki (uzupełniałem odparowaną wodę filtratem, bo sporo nie zmieściło się do garnka a jeszcze miał ponad 3°Blg) i uzyskaniu większej ilości melanoidyn (nie miałem słodu monachijskiego, który by sam z siebie podbił słodowość).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oprócz słodów wchodzacych w skład receptury mam ok 300 g monachijskiego. dodać go? i jakie są widełki ekstraktu, w które trzeba się wpasować. dzięki za odpowiedź. to będzie już czwarta receptura z Twoich zapisków z której skorzystam. :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miło słyszeć, że komuś jeszcze się te zapiski na coś przydają. Co do tych 300g monachijskiego to nie jest to ilość, która wyraźnie wpłynie na efekt jednak nic nie stoi na przeszkodzie by go tu użyć. Widełki ekstraktu takie jak w koźlaku (15,5-17,5).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 113 - Auto Mata APA

Wczoraj w końcu znalazłem czas i przelałem do KEGa a co nie wlazło trafiło do 9 butelek z syropem przyrządzonym z 22g cukru. Ekstrakt pozorny 2,5°Blg. Smak i zapach mocno owocowy. Chyba głównie mango i ananas. Cytrusy jakby słabiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Warka 114 - Saison nr 1 (lekki)

Od wczoraj stoi w mieszkaniu, przy kaloryferze. Na strychu w 18-19°C fermentacja stała. Nie mierzyłem ekstraktu ale pewno stanęło jak to zwykle dla tych drożdży.

Kurcze minął miesiąc a to piwo jeszcze fermentuje. Wieko zamknięte na głucho wybrzusza się tak, że zwykle 2 razy dziennie trzeba upuszczać gaz. Pierwsze i ostatnie piwo na tych drożdżach. No chyba, że smak powali, czy też urwie co tam ma urwać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno tak mają i wolą cieplej, ja się od poprzedniego roku do saisona przymierzam ten miesiąc to jeszcze ujdzie ale nie piłem i szkoda czterech dych w ciemno. No chyba że jest do nabycia komercyjne piwo w tym stylu ale nie widziałem.

 

ps. daj znać czy jesteś zadowolony za te parę miesięcy.

Edytowane przez Kasanga
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 114 - Saison nr 1 (lekki)

Od wczoraj stoi w mieszkaniu, przy kaloryferze. Na strychu w 18-19°C fermentacja stała. Nie mierzyłem ekstraktu ale pewno stanęło jak to zwykle dla tych drożdży.

Kurcze minął miesiąc a to piwo jeszcze fermentuje. Wieko zamknięte na głucho wybrzusza się tak, że zwykle 2 razy dziennie trzeba upuszczać gaz. Pierwsze i ostatnie piwo na tych drożdżach. No chyba, że smak powali, czy też urwie co tam ma urwać ;)

 

 

To piwo http://www.wiki.piwo.org/Saison,_%C5%81ukasz_Chrz%C4%85szcz_%28vettis%29 również fermentowało mi około miesiąca, tyle że ostatnie 2 tyg. za pomocą grzejnika i koca w okolicach 30°C, wtedy poprawnie odfermentowały. W 20°C zeszły za 2 tyg z 14 do chyba 9. Tak więc lubią ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.