Skocz do zawartości

Wypić piwo i mieć piwo, czyli jak odzyskać drożdże z butelki.


Rekomendowane odpowiedzi

Teraz, akoss3 napisał:

Czy jezeli wezme piwo browaru Pinta i jest napisane pasteryzowane ale jest gruby osad drozdzowy to wyjdzie mi to czy nie wyjdzie bo jest napisane pasteryzowane. Powtarzam jest gruby osad drozdzowy, mogli dac do refermentacji troche drozdzy. Prosze o odpowiedz.

Jak pasteryzowane to w zasadzie nie ma szans na odzyskanie drożdży w warunkach domowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
11 minut temu, Cichus napisał:

A tak zapytam, próbowałeś odzyskiwać drożdże z puszki? Bardzo się to różni od odzyskiwania z butelki?

@Cichus nigdy nie miałem w ręce puszki z piwem niepasteryzowany (mikro-filtracja też nie przepuszcza drożdży). Jeżeli istnieją piwa niepasteryzowane i nie mikro-filtrowane w puszkach, to proces niczym nie będzie się różnił.

Jak lubisz eksperymenty to lato jest świetną porą do łapania drożdży. Można próbować topić kwiatki w starterach, te rosnące blisko pól ze zbożami mają duże szanse na ciekawe dregi (o ile ktoś lubi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

A próbował ktoś odzyskiwać kveiki z Norsk Samarbeid z Browaru Spółdzielczego? Piwo niepasteryzowane, niefiltrowane. Niestety użyta kultura kveik Ebbegarden to podobno miks kilku szczepów drożdży i bakterii. Natleniać to mieszadłem czy lepiej nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
12 godzin temu, misiek4251 napisał:

Ja odzyskiwałem juz drozdze z butelek i ciekawa sprawa niby drozrze wymęczone fermentacja cisnieniem w butelce ale nie miałem z nimi nigdy problemu. Mozecie cos więcej napisać o mnożeniu brettów? Moze jakies artykuły lub opracowania.

http://www.milkthefunk.com/wiki/Brettanomyces

I wiele innych artykułów z tej witryny/wiki/bloga. Nie wiem jak te kompendium prawidłowo nazwać.

 

Drożdże możesz odzyskać z bardzo starych źródeł. Strzelam, że kluczem sukcesu w kontekście starych źródeł są formy zarodnikowe. W młodszych źródłach, powiedzmy kilku letnich, statystycznie drożdże mają szansę na przeżycie. Dużo zależy od samego szczepu i piwa w jakim się znajdują.

 

Edytowane przez Daniel()
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witajcie, posiada ktoś może owe hot heady do użyczenia? Na obecną chwilę Profesja piwa pasteryzuje, złapałem co prawda buteleczkę z ostatniej niepasteryzowanej dostawy - niestety o co odzyskałem na pewno nie było kveikami, co potwierdziłem w kilku źródłach - z resztą wygląd się nie zgadzał. Czy miałby ktoś zachowane te drożdże w jakiś sposób? Odwdzięczę się :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Maciej Lewandowicz napisał:

Witajcie, posiada ktoś może owe hot heady do użyczenia? Na obecną chwilę Profesja piwa pasteryzuje, złapałem co prawda buteleczkę z ostatniej niepasteryzowanej dostawy - niestety o co odzyskałem na pewno nie było kveikami, co potwierdziłem w kilku źródłach - z resztą wygląd się nie zgadzał. Czy miałby ktoś zachowane te drożdże w jakiś sposób? Odwdzięczę się :D

 

Mam HH na soli jakieś 3 miesięczne, mogę jedną fiolkę podesłać bo nie zużyję do czerwca ich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Undeath napisał:

 

Mam HH na soli jakieś 3 miesięczne, mogę jedną fiolkę podesłać bo nie zużyję do czerwca ich.

Na razie dzięki, spróbuję odzyskać z jakiegoś starego piwa - znalazłem osobę we wro które ma. 

Z Bardem to jest taki problem, że Profesja od pewnego czasu zaczęla pisac na stronie coś takiego o składzie - mam pewne podejrzenia, że barda od pewnego momentu robili na zwykłych drożdżach, a etykiety etykietami - wydrukowali raz, dużo i tyle... Ale to moje podejrzenia wyłącznie, po ostatniej probie odzyskania drożdży :/image.png.118b06bd185b32afc879ef1c51618634.png

Edytowane przez Maciej Lewandowicz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Maciej Lewandowicz napisał:

Na razie dzięki, spróbuję odzyskać z jakiegoś starego piwa - znalazłem osobę we wro które ma. 

Z Bardem to jest taki problem, że Profesja od pewnego czasu zaczęla pisac na stronie coś takiego o składzie - mam pewne podejrzenia, że barda od pewnego momentu robili na zwykłych drożdżach, a etykiety etykietami - wydrukowali raz, dużo i tyle... Ale to moje podejrzenia wyłącznie, po ostatniej probie odzyskania drożdży :/image.png.118b06bd185b32afc879ef1c51618634.png

Masz podejrzenia?

Jest napisane California Ale wiec HotHeadow obecnie nie uzywaja i tyle. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Lasek napisał:

Masz podejrzenia?

Jest napisane California Ale wiec HotHeadow obecnie nie uzywaja i tyle. 

 

Chodzi mi o to, że to zdjęcie wisi od pazdziernika chyba, a jeszcze w grudniu na etykietach piw wszedzie było HotHead

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

@majlosz musiałem zapytać wujka google co to jest :). Powiedział, że lambik. Nie mam pojęcia w takim razie, na bakteriach i bretach się nie znam. Wiem tylko tyle, że te w piwie za tlenem nie przepadają i trzeba umieć ten starter zrobić. To co mogę poradzić, to zerknij na http://www.beerfreak.pl aby poczytać o kwaśnych klimatach. Oraz http://www.milkthefunk.com też może być przydatne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam, mam pytanie w związku z tą metodą odzyskiwania drożdży. Uwarzyłem pilsa, i następnie na tej gęstwie uwarzyłem portera. Pilsa zabutelkowałem, a portera dopiero będzie butelkował. I tu właśnie moje pytanie czy będę mógł wykorzystać drożdże z dna butelki tego pilsa do  refermentacji portera, jednak bez uprzedniego robienia startera a jedynie wykorzystując to co zebrało się w słoiku jak w pkt 15 ? Oczywiście po wykonaniu wszystkich punktów całego zabiegu z sukcesem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, zwirek143 napisał:

Witam, mam pytanie w związku z tą metodą odzyskiwania drożdży. Uwarzyłem pilsa, i następnie na tej gęstwie uwarzyłem portera. Pilsa zabutelkowałem, a portera dopiero będzie butelkował. I tu właśnie moje pytanie czy będę mógł wykorzystać drożdże z dna butelki tego pilsa do  refermentacji portera, jednak bez uprzedniego robienia startera a jedynie wykorzystując to co zebrało się w słoiku jak w pkt 15 ? Oczywiście po wykonaniu wszystkich punktów całego zabiegu z sukcesem. 

Nie mam pojęcia :). Drożdże, te z osadu najczęściej są w słabej kondycji i dość mało jest tam żywych komórek, zatem osobiście bym się na taki krok nie decydował. Z drugiej strony nie dodaję drożdży na refermentację, nawet do tych mocnych, i jakoś te piwa się gazują (poza jednym przypadkiem ;)). Nie pomogę Ci w tej kwestii.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam, jak sądzicie, czy odzyskane drożdże i rozmnożone sposobem na str 1 z butelki Koźlaka warzonego w domu (OG 16,7 blg) mogłoby posłużyć do fermentacji porteru bałtyckiego - OG 21 blg??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Vospylsan napisał:

Witam, jak sądzicie, czy odzyskane drożdże i rozmnożone sposobem na str 1 z butelki Koźlaka warzonego w domu (OG 16,7 blg) mogłoby posłużyć do fermentacji porteru bałtyckiego - OG 21 blg??

Jeżeli Ci ruszą to powinny dać radę. Z drugiej strony nie używam drożdży po mocnych piwach. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 25.02.2019 o 00:37, Vospylsan napisał:

Witam, jak sądzicie, czy odzyskane drożdże i rozmnożone sposobem na str 1 z butelki Koźlaka warzonego w domu (OG 16,7 blg) mogłoby posłużyć do fermentacji porteru bałtyckiego - OG 21 blg??

Pewnie dadzą radę. Ale żeby mieć dość drożdży do fermentacji porteru, będziesz musiał zrobić naprawdę duży (kilkulitrowy i wielostopniowy) starter. Lepiej zacząć od jakiegoś jasnego, lekkiego lagera, desitki lub pilsa i potem użyć gęstwy. Jesteś pewien, że te konkretne drożdże są tego warte? Taniej wyjdzie kupić saszetkę lub kilka W34/70.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
1 godzinę temu, Romanista napisał:

Czy te piwa z Profesji na HotHeadach sa teraz wszystkie pasteryzowane czy jest jeszcze szansa na pozyskanie drozdzy?

@Romanista już chyba wszystkie piwa Profesji są pasteryzowane. Na ten moment najłatwiej je pozyskać z czyjegoś banku. Lub mocno przepłacać i sprowadzic. Niestety ja do jesieni nie będę nic ruszał ze swoich depozytów. Jeżeli chcesz poczekać tyle czasu to odezwij się w sierpniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, DanielN napisał:

@Romanista już chyba wszystkie piwa Profesji są pasteryzowane. Na ten moment najłatwiej je pozyskać z czyjegoś banku. Lub mocno przepłacać i sprowadzic. Niestety ja do jesieni nie będę nic ruszał ze swoich depozytów. Jeżeli chcesz poczekać tyle czasu to odezwij się w sierpniu.

Od dawna? Moze gdzies po sklepach znajdzie sie starsza seria? Pytanie tylko czy jest oznaczona, ze to akurat pasteryzowana/niepasteryzowana...

 

Czy moze ktos kojarzy obecnie dostepne piwo na tych drozdzach? 

Edytowane przez Romanista
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Planuję odzyskać drożdże z domowego witbiera. I mam do wyboru dwa piwa, jedno zabutelkowane 4 miesiące temu, drugie 3 miesiące temu - robione na gęstwie po tym pierwszym. Teoretycznie to starsze będzie czystsze mikrobiologicznie ale tylko teoretycznie. Czystość w browarze mam dużą, gęstwę po 4-5 razy czasami używam i żadnych zakażeń. Które wybrać?

I obiło mi się kiedyś o uszy, że drożdże do pszenic czasami

mutują po dłuższym czasie, ale chyba bardziej chodziło o drożdże do weizena?

Ktoś odzyskiwał coś podobnego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.03.2019 o 16:45, Romanista napisał:

Od dawna? Moze gdzies po sklepach znajdzie sie starsza seria? Pytanie tylko czy jest oznaczona, ze to akurat pasteryzowana/niepasteryzowana...

 

Czy moze ktos kojarzy obecnie dostepne piwo na tych drozdzach? 

 

Polecam dostać się na fb do grupki fanów browaru i zapytać piwowarów czy użyczą - są bardzo życzliwi i nie robią problemów, dzisiaj przygarnąłem słoiczek brettów ;)

Edytowane przez sasuke5055
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.