Skocz do zawartości

Partial mash. Jak do tego podejść


karakan

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem.

Rok temu zacząłem przygodę i zrobiłem 2 warki z ekstraktów. Po roku planowałem być w innym miejscu niż jestem ze swoim doświadczeniem, ale z przyczyn osobistych wyszło jak wyszło. 2 tygodnie temu zrobiłem dla przypomnienia tematu kolejną warkę z ekstraktów, a teraz chciałbym pójść krok dalej i zrobić już coś z partial mash, tym bardziej że za chwilę będe miał świeżutką gęstwie z US05.

 

Padło na AIPE ale chciałbym ją zrobić z płatkami owsianymi i pszennymi lub pszenicą. Fajnie jeśli wyszłoby coś na kształt NEIPA, ale zaraz pewnie mi powiecie czy na ekstraktach jest to możliwe. Problem w tym, że mało jest informacji szczegółowych na temat robienia Partial Mash dla amatora. Jeżeli już coś jest to raczej o Steepingu do ciemnych piw. Stąd mam kilka pytań

 

1. Czy na 0,5kg płatków pszennych i 0,5 kg owsianych starczy 0,5 kg słodu Pale Ale do zatarcia. W jakiej ilości wody to robić?

2. Czy te ilości wystarczą żeby nadać gładkość i mętność ala Vermont? (o chmieleniu potem)

3. Jak to technicznie zrobić? Da się uniknąć wysładzania? Nie mam do tego póki co sprzętu. W steepingu wrzucamy i zaparzamy jakieś słody żeby oddały co trzeba, ale tutaj mamy już mini zacieranie więc czy robienie tego  w muślinowych woreczkach się uda?

 

 Wiem, że pytania są pewnie tendencyjne, ale wydawało mi się to proste a jak zacząłem układać w głowie plan to nie wiem jak się za to dobrze zabrać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, karakan napisał:

 

1. Czy na 0,5kg płatków pszennych i 0,5 kg owsianych starczy 0,5 kg słodu Pale Ale do zatarcia. W jakiej ilości wody to robić?

Najprawdopodobniej będzie za mało. Pomyśl raczej o słodzie diastatycznym. Albo o trochę większej ilości pilsa, bo ma częściej większą siłę diastatyczną od PA. Dochodzi jeszcze sprawa kleikowania i pęcznienia płatków. Kleikowanie to proporcje 5:1. Nawet jak masz błyskawiczne to płatki i tak napecznieją i wezmą taką ilość wody. Po dodaniu słodu będziesz miał około 5-6 litrów objętości. Teraz musisz dodać wodę aby enzymy/amylaza miała jak pracować. Może w garnku 10l i przy mieszaniu się wyrobisz. Chociaż amylaza jest skuteczniejsza w rzadszym zacierze.

 

 

Godzinę temu, karakan napisał:
45 minut temu, karakan napisał:

2. Czy te ilości wystarczą żeby nadać gładkość i mętność ala Vermont? (o chmieleniu potem)

Nie wiem w jaki ekstrakt i litraż celujesz. Przy założeniu ze 15Blg i 20l. To ilościowo powinno być dobrze. Odnoszę sie do mojej wydajności gdzie dla takiego ekstraktu 1kg płatków stanowiłby w granicy 15% zasypu.

 

Godzinę temu, karakan napisał:

3. Jak to technicznie zrobić? Da się uniknąć wysładzania? Nie mam do tego póki co sprzętu. W steepingu wrzucamy i zaparzamy jakieś słody żeby oddały co trzeba, ale tutaj mamy już mini zacieranie więc czy robienie tego  w muślinowych woreczkach się uda?

Zrobić BIAB w większym garze i rzadszym zacierze. Albo na szybko zrobić filtrator z oplotu. Nic innego nie przychodzi mi do głowy. Może bardziej doświadczeni koledzy z forum coś pomogą. Tak jak mówisz tutaj masz zacieranie i pracę enzymów. Do tego płatki, które puchną i zwiększają mocniej objętość jak słód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celuje coś koło właśnie 15-16 blg i 20 l standardowo

 

BIAB czyli warzenie w worku jak dobrze znalazłem? Właśnie coś takiego mogłoby się udać. Mam garnek 11l więc powinno dać radę. Zapewne wydajność będzie mniejsza, ale to co chce wyciągnąć z płatków wyciągne?

 

Płatki błyskawiczne też lepiej skleikować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, karakan napisał:

Czyli szukać worka do BIAB czy ktoś sprzeda uberpatent na moje warunki sprzętowe?

Rozumiem, że materiału do partial mash będziesz miał niewiele. Ja robię w ten sposób, że zacieram z 5l garze (maks. 1kg słodów). Następnie na docelowy gar (10l) kładę sitko i przelewam zacier. To co zostaje na sitku jeszcze przelewam gorącą wodą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, ogur_ek napisał:

Ad 1. Przy zacieraniu do celów innych niż piwowarskie, w zasypie bywa nawet 20% słodu, co wystarcza do zatarcia 80% materiał niesłodowanego.

Ktoś pisał na forum, że bezpieczny jest stosunek 50/50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Spróbuje znaleźć jakiś tani materiał na worek do BIAB ewentualnie zrobie jak Jancewicz.

 

Plan jest jw mówiłem po 0.5 kg płatków owsianych i pszennych oraz 1 kg słodu pilzneńskiego. Reszte podbije ekstraktem. Chmielenie na goryczkę Zeus. Na whirpool i zimno Citra + Ekuanot

 

Koleny mój plan to Oatmeal  Stout lub Oatmeal Milk Stout z partial mash. Więc pomyślałem że warto zamówić surowce od razu na 2 warki niż płacić kilka razy za przesyłkę. I tu znowu potrzebuje pomocy.

 

Jakie słody warto dać do tego na partial mash. Chciałbym żeby był czekoladowy i mocniej palony (tym bardziej w opcji z laktozą)? Myślałem o słodzie czekoladowym (pszeniczny czekoladowy to to samo?) Może biscuit do tego? Plus oczywiście jęczmień prażony i może pszenica prażona (co dokładnie wnosi pszenica prażona?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.