Skocz do zawartości

Wysokie BLG po fermentacji burzliwej


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mam pytanie odnośnie końca fermentacji burzliwej, zacznę jednak od początku.

 

16 dni temu podczas zacierania  trochę się zagapiłem z kuchenką i nie od razu wyłączyłem płytę pod garnkiem, przez co temperatura wzrosła do 78 stopni. Nie robiłem próby jodowej (niestety), ale zacierałem ponad godzinę, także wyszedłem z założenia, że wszystko co było powinno zostać przerobione.

 

Po chmieleniu zlałem brzeczkę do fermentora i dodałem zrehydratyzowane Safale S-04, na start było około 12 BLG. Generalnie fermentacja przebiegała normalnie, w zeszłym tygodniu w piątek kiedy oznaki fermentacji zanikły (ledwie widoczna resztki piany na wierzchu, drożdże ładnie opadły na dno fermentora) zmierzyłem BLG i wyszło 7 stopni. Dzisiaj powtórzyłem pomiar i... nic nie spadło.

 

Pytanie czy wysokie końcowe BLG jest związane z błędem przy zacieraniu i mogę bezpiecznie butelkować bez obaw o granaty, czy lepiej dodać drożdżom trochę cukru i wymieszać, żeby spróbowały co nieco jeszcze przerobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mierzyłem zwykłym cukromierzem "spławikowym" w ok. 20 stopniach.

 

Jak tyko temperatura dobiła do tych 78 stopni to szybko zacząłem mieszać i dolałem trochę wody tak, że temperatura spadła do 73-74 stopni. Potem zakryłem garnek i zostawiłem na jakieś 70-80 minut żeby "dojrzewało", na koniec temperatura wynosiła 69-70 stopni.

 

Generalnie chciałem zatrzeć "na słodko", w smaku jest takie jakie chciałem, tylko się boję o granaty :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, MrGreen napisał:

Schemat :

  • Słody wsypane do wody o temperaturze 75 stopni
  • 78 stopni - maks. 5 minut
  • 70-74 stopnie - 70 do 80 minut
  • Mashout (78 stopni) - 10 minut

Tak z ciekawości. Co to za styl? Zastanawia mnie ten schemat zacierania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Pabllo_Lodz napisał:

Przecież napisał że mu temp. uciekła i było 78 przez 5 minut.

 

Sorry. Patrzyłem tylko na ten post 

14 godzin temu, MrGreen napisał:

Schemat :

  • Słody wsypane do wody o temperaturze 75 stopni
  • 78 stopni - maks. 5 minut
  • 70-74 stopnie - 70 do 80 minut
  • Mashout (78 stopni) - 10 minut

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie wykończyłeś część enzymów na pewno większość betaamylazy i stąd słabe odfermentowanie. Będzie z tego słabe ale słodkie piwo. Dodaj ekstraktu chmielowego żeby zbalansować tą słodycz


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cała betaamylaza poszła przy wrzuceniu słodu przy 75°C  ;)

 

Piwo nie będzie bardzo słodkie, bo cukrów prostych (po fermentacji) tam nie ma, będzie raczej taka dziwna pełnia (robiłem eksperymenty z takim zacieraniem przy piwach niskoalkoholowych).

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.