Skocz do zawartości

BOHEMIAN LAGER WYEAST 2124 - Gęstwa - Czy wystarczy na 2 PILSY [Warki po 20l]???


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Użyłem drożdży WYEAST 2124 Bohemian Lager.

 

Zamierzam zadać gęstwę po lagerze 11P na dwa słabsze piwa ale równocześnie (wynika to po części z warunków pogodowych:) )

 

 

Ponieważ to moja pierwsza przygoda z

  • dolniakami (już fermentują)
  • z płynnymi (udało się je namnożyc poprawnie)
  • z starterem (udało się zrobić 2 stopniowy by pozyskać wymagana ilość do zadania)
  • z użyciem gęstwy.....(czekam na nią)

 

 

PYTANIE 1:

Czy zebranie gesty po Lagerze 20L, 11P (był dla tego lagera poprawnie zrobiony starter 2 stopniowy, zadano dokładnie wyliczoną i namnożoną ilość komórek, fermentuje teraz 4 dzień w 10st) wystarczy na zadanie do dwóch kolejnych dolniaków fermentowanych równocześnie - każda warka 20l (zatem w sumie gęstwy powinno być na 40l)

12 Plato PILS 

12,5 Pilsner 

Czy trzeba fermentować jedno po drugim bo gęstwy będzie za mało na dwie warki równocześnie?

 

PYTANIE 2

Ile gram gęstwy (średnio/szacunkowo/statystycznie) uzyskuje się z przefermentowania lagera 11P, przy założeniu że została zadana odpowiednia ilość w starterze, fermentacja została poprowadzona poprawnie (może jest na to jakiś kalkulator? Nie znalazłem).

 

PYTANIE 3:

Na WYEST 2124 można też zrobić California Common lub Biere de Garde (zatem fermentacja górna). Czy po takim piwie gęstwa może być użyta znów do fermentacji dolnej? Nie powinno mieć to dla droźdzy znaczenia. Proszę o potwierdzenie.

Edytowane przez tomitomi13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zbierałem gęstwę FM31 Bawarska Dolina, po pilsie 12P. Jest to 3 pokolenie gęstwy, w sumie uzbierałbym jej z 0,5L. Nie płukałem jeszcze jej, nie wiem ile drożdży jest żywych.

Jeśli wyliczysz że będziesz miał za mało gęstwy, to możesz zrobić z niej starter i namnożyć drożdży ile potrzebujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.