Jump to content
McColtan

Osad Chmielowy

Recommended Posts

Witam, tydzień temu dodałem chmiel w granulacie na cichą fermentacje po tygodniu duża zawartość utrzymuje się na powierzchni, do końca cichej zostały 7 dni czy jeśli się nic nie zmieni co zrobić by cały osad opadł na dno?

Witam, tydzień temu dodałem chmiel w granulacie na cichą fermentacje po tygodniu duża zawartość utrzymuje się na powierzchni, do końca cichej zostały 7 dni czy jeśli się nic nie zmieni co zrobić by cały osad opadł na dno?

Nie za długo te 2 tygodnie na cichej dla chmielu? Moze wyjsc trawa.

8 minut temu, Hobbysta napisał:

Nie za długo te 2 tygodnie na cichej dla chmielu? Moze wyjsc trawa.

To ile uważasz powinienem chmielić na cichej?

4 minuty temu, McColtan napisał:

To ile uważasz powinienem chmielić na cichej?

Max tydzień. Potem w smaku trawa i łodygi. Ja staram się nie przekraczać 5 dni. Zwykle 3 dni. 

3 godziny temu, anteks napisał:

bywa że nachmielę nz zimno 2-3 miesiące. Piwo pije a nie spuszczam sie na wąchaniu i wyszukiwaniu wad :P

Jasne. Bywa też, że niektórym wychodzi dobre piwo fermentując "7+7" 😉

1 minutę temu, Jancewicz napisał:

Jasne. Bywa też, że niektórym wychodzi dobre piwo fermentując "7+7" 😉

Ja nie twierdzę że to kandydat na GCh. Mi smakuje, jako smakowo/zapachowy dys niczego nie wyczuwam. Co złego jest w 7+7?

24 minuty temu, anteks napisał:

Co złego jest w 7+7?

Nic, ale nie zawsze się sprawdza. Tak samo zapewne jak chmielenie na zimno przez 2 miesiące. Z ciekawości, jakim chmielem chmieliłeś tak długo? 

Edited by Jancewicz

35 minut temu, Jancewicz napisał:

Nic, ale nie zawsze się sprawdza. Tak samo zapewne jak chmielenie na zimno przez 2 miesiące. Z ciekawości, jakim chmielem chmieliłeś tak długo? 

Citras

37 minut temu, Jancewicz napisał:

Coś z amerykańców. Nie twierdzę że IIPE czy Risa zrobisz  7+7. Ale pszenice czy eile to spoko

Polecam patent z założeniem zdzieraka ze stali nierdzewnej na koniec węża przy przelewaniu piwa - idealnie zatrzymuje chmieliny po cichej.

Polecam patent z założeniem zdzieraka ze stali nierdzewnej na koniec węża przy przelewaniu piwa - idealnie zatrzymuje chmieliny po cichej.

W jaki sposob nakładasz go na wąż? Do środka jakos upychasz po prostu, czy moze przykladasz go do tego zdzieraka?

W jaki sposob nakładasz go na wąż? Do środka jakos upychasz po prostu, czy moze przykladasz go do tego zdzieraka?
O tak...38b9321ac64a06bb83e53bf401759305.jpg

Wysłane z mojego Redmi 4A przy użyciu Tapatalka

Ja dla pewności gotuję zmywaka razem z nitką którą później mocno obwiązuję, aby nie spadł.

Ale po warzeniu ten patent nie działa, szybko się zapchał i nie leciało.

Edited by l3onsjo

Ja ostatnio zakupiłem taki oto wężyk u chinczyków:

https://pl.aliexpress.com/item/Brew-Syphon-Tube-Pipe-Hose-Wine-Beer-Making-Tool-Food-Safe-Plastic-2-Meter-Reused/32800952120.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.zY3j1M

Zlewałem ostatnio nim piwo po cichej razem z chmielem i bardzo fajnie to wyszło. Praktycznie żadnych osadów nie było w gotowym piwie.

A ja mam całkowicie odmienne zdanie na temat tych mini filtrów. Po kilku sekundach chmiel oblepił całość i tyle było ze zlewania. A jeśli to ma być rozwiązanie w momencie kiedy cały chmiel już opadł, to równie dobrze można normalnie dekantować. 

Mam inny patent, który sprawdza się lepiej niż te druciaki. Wystarczy, że na wylocie rurki montuję jakimś spinaczem nylonową torbę filtracyjną: http://twojbrowar.pl/pl/warzelnia-browaru/2155-torba-filtracyjna-6l.html?search_query=torba&results=11

Dzięki temu można ssać wszystko do dna bez większych strat z chmielenia i bez obawy, że chmiel przeniknie do docelowego fermentora. I tak, można zassać brzeczkę spokojnie przez torbę :)

3 godziny temu, Wuuu napisał:

Mam inny patent, który sprawdza się lepiej niż te druciaki. Wystarczy, że na wylocie rurki montuję jakimś spinaczem nylonową torbę filtracyjną: http://twojbrowar.pl/pl/warzelnia-browaru/2155-torba-filtracyjna-6l.html?search_query=torba&results=11

Dzięki temu można ssać wszystko do dna bez większych strat z chmielenia i bez obawy, że chmiel przeniknie do docelowego fermentora. I tak, można zassać brzeczkę spokojnie przez torbę :)

Zaciekawił mnie ten worek do filtracji chmielin po gotowaniu. Żaden pył Ci nie przenika? Jakie to może mieć oczka?

Naprawdę niewielkie, na załączonym obrazku dobrze widać. Oczywiście jakiś tam symboliczny osad zawsze przeniknie, jak przy każdym rozwiązaniu. Ale spokojnie, po leżakowaniu w butelkach, piwa zawsze wychodzą mi klarowne (o ile mają takie być :))

Torby używam też po wstępnej filtracji po zacieraniu. Po gotowaniu już hopstopper w Grainfatherze robi robotę.

20180311_210027.thumb.jpg.e96098a2799deeac6c97619d7381d77a.jpg