Skocz do zawartości

Piwo na bretach


Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich,

 

Chciałbym prosić o radę. Postanowiłem uwarzyć pierwsze piwo na drożdżach dzikich (20L), wybrałem szczep, którym mogę przeprowadzić całą fermentację: Brettanomyces bruxellensis Vrai WLP648. 

Kompletnie nie mam doświadczenia jeśli chodzi o dzikusy, stąd moje pytania: czy robić starter? (w necie są bardzo różne opinie na ten temat), jak długiej fermentacji burzliwej mogę się spodziewać (temp: 21 stopni) - oczywiście w przybliżeniu, zdaję sobie sprawę ile czynników może tu wpłynąć na czas, ale powiedzmy, że nie sknociłem zacierania (65 st. / h)  czy potem robi się fermentację cichą, tak jak przy zwykłych drożdżach - zakładam, że tak. Czy przy butelkowaniu dodać cukier jeśli BLG nie spadło do zera?

Będę bardzo wdzięczny za porady. Pozdrawiam.

Edytowane przez danbar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie zrobić starter.

Fermentacja trwa różnie, u mnie obecnie 100% Brett koło 3-4 miesięcy fermentują.

Ja zupełnie nie widzę potrzeby robienia cichej, zwłaszcza przy 100% Brett.

Cukier do refermentacji dajesz zawsze bez względu na blg końcowe, po prostu nie butelkujesz niedofermentowanego piwa.

 

46 minut temu, Adam Pawlicki napisał:

Na pytania co prawda nie odpowiem, ale z tego co zauważyłem wszędzie powtarzany jest szlagier że o wiele lepsze efekty daje przeterminowanie wstępnie jakimiś Belgami, których produkty potem Bretty sobie przerobią.

Ja się nie zgodzę, miałem wg mnie świetne piwa 100% Brett ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Efekty są dobre tu i tu. Zależy kto czego oczekuje. Ale na pierwszy raz faktycznie łatwiej jest zrobić fermentację wstępną a potem brett. Nie trzeba wtedy robić wielkich/stopniowych starterów. Do tego funk z reguły intensywniejszy. 

Edytowane przez Oskaliber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi, wow, aż trzy miesiące? A stopniowy starter to konieczność? Planowałem zrobić 1,5 l i kręcić przez tydzień

Edytowane przez danbar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konieczny nie ale warto zrobić, od razu tez widać w jakiej kondycji są drożdże. Ja bym najpierw dał 200ml, a jak zacznie fermentować dolał resztę.

No i trzeba się zastanowić na dylematem czy kręcić Bretki, bo wzrost większy ale jednak ten kwas octowy może w dużych ilościach powstawać, ja np. natleniam tylko na początku starter, a później nie ruszam ale są różne szkoły.

3 miesiące to krótko jak na Bretty, na mieszanej z Saccharomyces raczej na pewno będzie to trwało dłużej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, kantor napisał:

3 miesiące to krótko jak na Bretty, na mieszanej z Saccharomyces raczej na pewno będzie to trwało dłużej.

Jak na 100% brett to dosyć długo. Ale to może wynikać właśnie na przykład ze zbyt małej ilości komórek, o co przy 100% brett nie trudno. U mnie w 3 miesiące to kończą właśnie mieszane z saccharomycesami. 

 

4 godziny temu, danbar napisał:

No tak, ale starter bym dekantował, zostawiłbym tylko kulturę drożdżową

Pamiętaj tylko, że większość brettów słabo flokuluje, przez co nawet po cold crashu stracisz sporo komórek, które będą w zawiesinie. A przy 100% brett tych komórek trzeba sporo. 

Edytowane przez Oskaliber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie głównie to wynika z niższej temperatury w pomieszczeniu gdzie leżą balony niż w lecie ;)

Może też z tego, że przy kolejnych pokoleniach stopień odfermentowania lubi się zwiększać, więc pewnie więcej czasu im zabiera zjedzenie tego wszystkiego, chociaż zmniejszyłem też inokulację w porównaniu do kiedyś ale jednak, uwzględniając że Bretty średnio są 5-krotnie mniejsze niż Saccharomyces to poziom komórek mam raczej jak na lagery.

 

U mnie to w ogóle fermentacja z dzikusami trwa (zwłaszcza w porównaniu do tego co czytam forum jak jest u innych piwowarów), czasami piwo potrafi być sklarowane w balonie na kryształ, a widzę unoszące się bąbelki CO2 :)

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.