Skocz do zawartości

Witbier dla zaawansowanych


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Ktoś może robił wita na drożdżach gozdawa classic belgian witbier? Mam zamiar zrobić 2 warki wita, i nie wiem czy się w nie pchać, czy kupić płynne forbidden fruit.

Ale chcesz "pchać się" w suche? Jeśli tak to te od gozdawy wśród belgiskich sucharów są niezłe i także mogę je polecić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jest sens pchać się w suche? Czy lepiej te 10 zł dorzucić? Planuję zrobić kilka witów po sobie...

Jak dla mnie to odpowiedź nie jest prosta, ponieważ ja nie rozpatruję tego jako płynne vs suche. Nie wiem jak Tobie wyszło te 10pln różnicy, ale wychodziło by że chcesz na gęstwie zrobić około 4 warek? Jeśli to ma być kalkulacja czysto ekonomiczna 4 warki na jednych płynnych vs 4 warki każda na nowej paczce suchych - to wybieram drugą opcję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to ma być kalkulacja czysto ekonomiczna 4 warki na jednych płynnych vs 4 warki każda na nowej paczce suchych - to wybieram drugą opcję :)

 

Nie pomyliło Ci się coś? Nie wiem jak Ty, ale ja wolałbym płynne i gęstwę po nich niż 4xsuche.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No mam nadzieję, ze z tymi drożdżami to nie tylko teoretyzowanie, ale każdy z Was zdołał jakoś na własnej skórze temat suchych i płynnych drożdzaków do witka przećwiczyć?

W przeciwnym przypadku dyskusja robi się troszkę akademicka i niewiele wnosi do sprawy poza pokazaniem uporu adwersarzy przy swoich teoriach ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No mam nadzieję, ze z tymi drożdżami to nie tylko teoretyzowanie, ale każdy z Was zdołał jakoś na własnej skórze temat suchych i płynnych drożdzaków do witka przećwiczyć?

 

Jozefik robił.

http://www.piwo.org/topic/1714-jozek-warzy-offline/page__st__1980#entry219320

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pomyliło Ci się coś? Nie wiem jak Ty, ale ja wolałbym płynne i gęstwę po nich niż 4xsuche.

Zupełnie mi się nie pomyliło :), mowa było o czysto ekonomicznym podejściu a nie jakościowym :D Jeśli chodzi o suchary to mamy pewność że wszystkie cztery warki wyjdą takie same(bez szału jeśli chodzi o efekt) ale jednak są powtarzalne. Unikamy w razie czego też wylania kolejnych warek w kanał jeśli w pierwszej wyjdą jakieś infekcje(a takie czasem wyłażą dopiero po zabutelkowaniu). Możemy to oczywiście zweryfikować przez większe odstępy między warkami, jeśli mamy 100% pewność co do czystości gęstwy(brak infekcji) to oczywiście ekonomia jest po stronie płynnych, ale o tym koledzy nie pisali, więc zakładałem że będzie to cykl w którym gęstwę wykorzystają zaraz po jej zbiorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o suchary to mamy pewność że wszystkie cztery warki wyjdą takie same(bez szału jeśli chodzi o efekt) ale jednak są powtarzalne

Tylko, że ten temat ma tytuł "Witbier dla zaawansowanych", a nie "jakieś piwo z kolendrą i niesłodowaną pszenicą". Drożdże grają tu kluczową rolę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drożdże płynne vs. suche to jest kosmos

Kosmos kosmosem, a życie sobie.

Przez te wiele lat nauczyłem się, że "nigdy nie mów nigdy" ;)

I teraz po raz 3 będę warzył witka na sucharkach do wita z Gozdawy bo piwa wychodzą zacne.

Ponieważ gęstwę z nich wywalam (nie warzę 2 witków pod rząd) w odpowiednim czasie chętnie oddam ją do testów komuś.

Myślę, że akurat te drożdżaki są warte eksperymentu bo nie tylko mi wychodzą na nich zacne witki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i mogę zapewnić, że wszystkie medalowe witbiery (a było ich wiele) były fermentowane na płynnych

nie wierzę Ci jak nic bo piszesz coś co IMHO, nie jest prawdą.

 

Chyba masz złe informacje, albo II miejsce to nie medalowe wg Ciebie.

Tak czy siak, powyższe stwierdzenie mija się z prawdą. ;) więc Twoje zapewnienia są nie wiele warte.

 

http://www.piwo.org/topic/12685-ii-warminski-konkurs-piw-domowych-2014/?do=findComment&comment=293137

Witek z 2 pozycji był fermentowany sucharami z Gozdawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem na myśli moje Witbiery

no faktycznie "mała różnica" - wszystkie, a moje. ;)

 

moje były trzy razy pierwsze, raz trzecie i raz szóste - wszystkie na suchych.

 

tak jak myślałem, sucharki jednak też mogą zrobić dobrą robotę.

Nie to żebym nie doceniał drożdży płynnych, ale osobiście uważam, że autorytatywne stwierdzenia wielu, iż "tylko drożdże płynne zapewniają właściwe efekty fermentacji" są raczej powielanym mitem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na chyba 6 konkursów witowych w dwóch ostatnich latach, moje były trzy razy pierwsze, raz trzecie i raz szóste - wszystkie na suchych.

 

To może podzielisz się recepturą i umieścisz ją w wiki - z chęcią skorzystam (myślę, że nie tylko ja) z tak dobrej receptury na witbiera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.