Skocz do zawartości

Belgian Blonde Ale


redlum

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Proszę o weryfikacje przepisu:

Warka 23l

Gęstość 15.4 BLG

ABV 6.5 %

IBU 18

SRM 4.6 

 

Ziarno Pilzneński 5 kg (80.6%) 81 % 4

Cukier Cane (Beet) Sugar 0.7 kg (11.3%) 100 % 0

Ziarno Pszeniczny 0.25 kg (4%) 85 % 4

Ziarno Aromatic Malt 0.25 kg (4%) 78 % 51

Zacierane w temperaturze 65C

Chmielenie:

Hallertau 50 g 60 min 4 %

 

 

oraz co można dać zamiast Aromatic Malt

posiadam:

Słód Special B - Castlemalting

Słód ABBEY - Castlemalting
Słód Biscuit

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pominąłęś kluczowy składnik belgijskiego piwa, czyli drożdże. 

Godzinę temu, redlum napisał:

Proszę o weryfikacje przepisu:

IMHO dużo cukru, wytrawne zacieranie i jeszcze jak drożdże nisko zejdą może dać piwo zbyt puste i alkoholowe. Bliżej zapewne Golden Strong niż blonda. Ja bym obciął cukru tak do 400 g i bardziej słodko zacierał. Traktuj moje rady z przymrużeniem oka;). Dużo belgii piłem, a mniej warzyłem. (to się zmieni ;))

Godzinę temu, redlum napisał:

oraz co można dać zamiast Aromatic Malt

Każdy z nich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, redlum napisał:

Witam

Proszę o weryfikacje przepisu:

Warka 23l

Gęstość 15.4 BLG

ABV 6.5 %

IBU 18

SRM 4.6 

 

Ziarno Pilzneński 5 kg (80.6%) 81 % 4

Cukier Cane (Beet) Sugar 0.7 kg (11.3%) 100 % 0

Ziarno Pszeniczny 0.25 kg (4%) 85 % 4

Ziarno Aromatic Malt 0.25 kg (4%) 78 % 51

Zacierane w temperaturze 65C

Chmielenie:

Hallertau 50 g 60 min 4 %

 

 

oraz co można dać zamiast Aromatic Malt

posiadam:

Słód Special B - Castlemalting

Słód ABBEY - Castlemalting
Słód Biscuit

 

 

 

 

 

To przepis z  "Brewing Classics Styles"? 

Jesli nie, to i tak wyglada bardzo podobnie, robilem z niego dwa razy na Abbey IV i piwo wyszlo za kazdym razem swietne. 

Pamietaj o tylko o odpowiedniej ilosci drozdzy i zacznij fermentowac od nizszej temperatury i podnos stopniowo. 

15 godzin temu, Gawron napisał:

Pominąłęś kluczowy składnik belgijskiego piwa, czyli drożdże. 

IMHO dużo cukru, wytrawne zacieranie i jeszcze jak drożdże nisko zejdą może dać piwo zbyt puste i alkoholowe. Bliżej zapewne Golden Strong niż blonda. Ja bym obciął cukru tak do 400 g i bardziej słodko zacierał. Traktuj moje rady z przymrużeniem oka;). Dużo belgii piłem, a mniej warzyłem. (to się zmieni ;))

Ilosc cukru jest ok, blond ma byc wytrawny. Jak dobrze przeprowadzi fermentacje to piwo nie bedzie alkoholowe w nieprzyjemny sposob. Bedzie mocne, ale taki powinien byc blond. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak - to przepis z tej książki. Zrobiłem z niej Belgian dubbel na fm27 i robie teraz blonde aby parę razy użyć drożdży.
Temperatura na podwórku w sam raz na fermentacje. W kotłowni mam teraz 16C więc w sam raz na start. Temperatura na zewnątrz na dniach ma iść w górę więc w kotłowni też skoczy za parę dni - jednym słowem idealnie się uda :)

Ps cukier dawales na koniec gotowania czy po paru dniach fermentacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, redlum napisał:

Tak - to przepis z tej książki. Zrobiłem z niej Belgian dubbel na fm27 i robie teraz blonde aby parę razy użyć drożdży.
Temperatura na podwórku w sam raz na fermentacje. W kotłowni mam teraz 16C więc w sam raz na start. Temperatura na zewnątrz na dniach ma iść w górę więc w kotłowni też skoczy za parę dni - jednym słowem idealnie się uda :)

Ps cukier dawales na koniec gotowania czy po paru dniach fermentacji?

Ja polecam przepisy w niej zawarte, jesli chodzi o klasyczne style i czlowiek sie przylozy do fermentacji to bardzo dobre piwa wychodza.

Mozesz zaczac w 16 i jak tylko zobaczysz ze fermentacja zwalnia to przenies do domu, i po kolejnych paru dniach postaw przy grzejniku.

Ja tak robilem 16C-18C-21C-23C, fermentor zwiedzil cale mieszkanie.

Cukier dawalem na koniec gotowania, 16/17blg jak lecisz na gestwie to zaden problem dla drozdzy.    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.03.2018 o 11:21, Lasek napisał:

Ilosc cukru jest ok, blond ma byc wytrawny. Jak dobrze przeprowadzi fermentacje to piwo nie bedzie alkoholowe w nieprzyjemny sposob. Bedzie mocne, ale taki powinien byc blond. 

Dokładnie. Chodzi o to, żeby suma tych trzech składowych nie zrobiła piwa w którym alkohol gra pierwsze skrzypce. 

 

Ja też mam dwa pytania. Próbowaliście robić blonda w wersji Table/Session powiedzmy o ekstrakcie 10-12° Blg, a drugie takie czy FM27 są faktycznie zbliżonym szczepem do Wyeast 3787 THG tak jak twierdzi producent.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.