Skocz do zawartości

Fermentum Mobile - FM28 Habit opata


Rekomendowane odpowiedzi

Typ fermentacji: górna

 

Zakres temperatur fermentacji: 18-24 st.C

 

Stopień odfermentowania: 75-80%

 

Flokulacja: średnia/wysoka

 

Tolerancja alkoholu w piwie: 15% ABV

 

Profil smakowy: ciekawy belgijski szczep produkujący relatywnie mało owocowych estrów. Najbardziej „powściągliwy” szczep belgijski w ofercie FM. Polecany do ciemnych belgów. Duża tolerancja na alkohol.

 

Szczep polecany do piw w stylach: Blond, Dubbel, Tripel, Belgian Dark Strong Ale

 

Profil szczepu zbliżony do: WYEAST 1762 Belgian Abbey II ™

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Właśnie zapodałem drożdże po 3 dniach rozkręcania startera do warki nr. 28 (KLIK).

Co do odfermentowania i walorów smakowych wypowiem się jak już skosztuję piwa, natomiast piszę od razu, żeby następnych nie spotkało to co mnie :) Otóż drożdże są bardzo spragnione spacerów. Już na etapie kręcenia startera pojawiła się duuuża piana (kolba 2l a cieczy raptem 1,2l), a po 40 godzinach od zadania piana już była poza fermentorem. Wymieniłem pokrywę, wstawiłem czystą rurke i liczę że już więcej nigdzie nie pójdą. Bierzcie to pod uwagę przy zadawaniu ich.

 

 

IMG_20180604_084042.jpg

IMG_20180602_082726(1).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
W dniu 4.06.2018 o 10:03, PawelW napisał:

Właśnie zapodałem drożdże po 3 dniach rozkręcania startera do warki nr. 28 (KLIK).

Co do odfermentowania i walorów smakowych wypowiem się jak już skosztuję piwa, natomiast piszę od razu, żeby następnych nie spotkało to co mnie :) Otóż drożdże są bardzo spragnione spacerów. Już na etapie kręcenia startera pojawiła się duuuża piana (kolba 2l a cieczy raptem 1,2l), a po 40 godzinach od zadania piana już była poza fermentorem. Wymieniłem pokrywę, wstawiłem czystą rurke i liczę że już więcej nigdzie nie pójdą. Bierzcie to pod uwagę przy zadawaniu ich.

 

Witaj,

Mam pytanie jak przebiegała Ci fermentacja na tych drożdżach FM28, czy była szybka, w jakiej temperaturze, jak szybko odfermentowało i do ilu,  jakie dała efekty smakowe itp ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fermentacja w 18°c, później przeniesione do 21°c w domu. Odfermentowało do ok. 4°blg. Z uwagi na brak czasu, nie przelewałem na cichą tylko potrzymalem miesiac na burzliwej i w butelki. Co do efektów - piłem lepsze piwa belgijskie i drugi raz bym ich nie zastosował. Wg. mnnie zbyt wytrawne i zbyt mało "belgijskie". Smakują bardziej jak estrowy ALE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zrobiłem na nich piwo z płatkami żytnimi i orkiszowymi, wyjściowe 12,4 Blg zeszło do 3,5 Blg. Fermentacja pierwsze dwa dni w temperaturze 20 °C, potem co kilka dni po 1 °C więcej aż do 23 °C. Wyszło bardzo dobre w aromacie i smaku, bardzo fajne i delikatne belgijskie nuty.

Edytowane przez rayavaldek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 9 miesięcy temu...

Może nieco kontrowersyjny wybór, ale postanowiłem na tych drożdżach zrobić RISa. Początkowe BLG 31,2. Po 3 tygodniach zeszło do 9,4. Dzięki uwagom panów z góry od razu zmajsterkowałem sobie blow-off tube, co okazało się dobrym wyborem, bo zaczęły wędrować niemal natychmiast. Na razie siedzi sobie na cichej, mogę podrzucić update jak zleję do butelek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.