Skocz do zawartości

Nie mam opcji by zrobić starter, zrobię inaczej? Fermentacja Lagera 11P przy użyciu 1x WYEAST 2124


Rekomendowane odpowiedzi

Dobrze wiedzieć, google podpowiedziało że to na Wronieckiej.

Tak. To tam. Maja tam nawet jakieś sprzęty dla piwowarów ale raczej podstawowe. Drożdży brak. Są jakieś brewkity, kapsle i kapslownice butelki i wiadra i tego typu podstawowe klamoty.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra udało się. Zrobiłem dwustopniowy starter i teraz czeka on w lodówce by droźdże zeszły na dno.

Dzisiaj warzę.

 

PYTANIE:

Dla WYEAST 2124 zaleca temp. fermentacji 8-12 st.

Zamierzam fermentować Lagera 11P, 20l, temperatura otoczenia 9-10st.

Do jakiej temperatury schłodzić brzeczkę by zadać starter tak by drożdże nie podniosły mi za bardzo temperatury podczas startu?

W 8st czy jeszcze niżej?

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wyżej, przy dolniakach nie ta takiego wzrostu temperatury jak na górniakach, bo fermentacja jest dużo wolniejsza, nawet spokojnie przy tej 9-10°C możesz zadawać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam że się wchrzaniam.

Było tak : nie mogłem schłodzić brzeczki poniżej 17 stopni, więc nie miałem wyboru, zadałem drożdże. W34/70, Vienna Lager

I fru do lodówki, a właściwie zamrażarki. Po trzech godzinach było 10 stopni, a drożdże jeszcze spały.

To i ja poszedłem...

Spałem spokojnie.

Minęły miesiące, właśnie  wiedeńczyka spijam.:okey:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, zielony07 napisał:

Przepraszam że się wchrzaniam.

Było tak : nie mogłem schłodzić brzeczki poniżej 17 stopni, więc nie miałem wyboru, zadałem drożdże. W34/70, Vienna Lager

I fru do lodówki, a właściwie zamrażarki. Po trzech godzinach było 10 stopni, a drożdże jeszcze spały.

Cytuj

The right way. The only difference between lager fermentation and ale fermentation is a few degrees cooler temperature and a little longer time; everything else should be the same. The wort should be chilled toward the bottom end of your yeast’s fermentation temperature range before pitching. The fermentation temperature should be raised toward the end of the attenuation (high-growth) phase to keep the yeast active. The temperature should not be lowered for lagering until the yeast has been given sufficient time to fully maturate the beer and clean up all the byproducts during the diacetyl rest. This best practice can be summarized by: pitch cold, ferment warm.
The wrong way. In the past, homebrewers would do it backward. They would cool their wort to room temperature, pitch the yeast, and place the fermentor in a cool cellar or refrigerator to chill it down to the lager yeast fermentation temperature. The fermentation would start quickly, with a short lag phase, but the activity would slowly decrease over the next few days as the beer cooled. The fermentation looked good visually, but tended to have off-flavors such as diacetyl and acetaldehyde, and, in some cases, poor attenuation due to lack of yeast activity during the maturation phase.

Palmer - How to brew s.173

Wczoraj przed snem rzuciłem okiem i okazuje się, że wszystko akuratnie się ze sobą splata ;)

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 6.03.2018 o 08:51, zasada napisał:

The right way. The only difference between lager fermentation and ale fermentation is a few degrees cooler temperature and a little longer time; everything else should be the same. The wort should be chilled toward the bottom end of your yeast’s fermentation temperature range before pitching. The fermentation temperature should be raised toward the end of the attenuation (high-growth) phase to keep the yeast active. The temperature should not be lowered for lagering until the yeast has been given sufficient time to fully maturate the beer and clean up all the byproducts during the diacetyl rest. This best practice can be summarized by: pitch cold, ferment warm.

JUPI!!! I tak tez uczyniłem... schłodziłem do 8st brzeczke, zadałem droźdźe i do pomieszczenia 9st... dzisiaj drugi dzień w 9,5 st. Babluje przyjemnie. Będę je kręcił powoli do 11st, 0,1st co dzień podwyższając :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.