Skocz do zawartości

Fermentum Mobile - FM27 Artefakty trapistów


Rekomendowane odpowiedzi

Typ fermentacji: górna

 

Zakres temperatur fermentacji: 19-25 st.C

 

Stopień odfermentowania: 74-78%

 

Flokulacja: średnia

 

Tolerancja alkoholu w piwie: 12% ABV

 

Profil smakowy: klasyczny belgijski szczep dający typowe posmaki piw klasztornych. Bardzo ładny balans miedzy owocowymi estrami i przyprawowymi fenolami.

 

Szczep polecany do piw w stylach: Blond, Dubbel, Tripel, Belgian Golden Strong Ale

 

Profil szczepu zbliżony do: WYEAST 3787 Trappist High Gravity™

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
  • 4 lata później...

Odgrzebuję, żeby nie zakładać nowego tematu. Pytanie jest o ten konkretny szczep drożdży, ale również o FM 25 Klasztorna medytacja i ogólnie o drożdże belgijskie, choć do tej pory używałem chyba tylko FM 27 i 25. 

Chodzi mi o odczucie alkoholu w piwach belgijskich. Mam Dubbla i Tripla na drożdżach FM 27 (ok 6,9% i 8,5% alk.) oraz Quintupla na FM 25 (ok 11% alk). Odnoszę wrażenie, że piwa na drożdżach belgijskich krótko mówiąc mocniej klepią i to w taki negatywny sposób. Raz wypiłem sobie tylko Dubbla i Tripla i miałem odczucie suszenia. Mają one co prawda większe blg i są mocniejsze niż standardowe piwa, ale mam wrażenie, że np Koźlak 19blg na drożdżach lagerowych to zupełnie nie to samo co Tripel 19blg. 

Zastanawiam się czy to kwestia zbyt wysoko poprowadzonej fermentacji, szczepu drożdży, wyższych alkoholi, fenoli czy przypadku. Ale zauważam to regularnie przy spożyciu domowych piw na drożdżach belgijskich, że mocniej szumi w głowie przy nich mimo porównywalnej ilości alkoholu z lagerami itp. Też tak macie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Moim zdaniem wbrew obiegowej opinii, że belgi można śmiało puszczać w temperaturze prawie że pokojowej, wymagają one jednak solidnej kontroli temperatury, szczególnie biorąc pod uwagę moc tych piw. Gdy fermentowałem jeszcze w styropianie, belgijskie piwa zawsze wychodziły mi nieprzyjemnie alkoholowe. Od kiedy mam lodówkę, warzyłem ich wprawdzie mniej, ale jeszcze mi się nie zdarzyła aż tak męcząca alkoholowość.

Edytowane przez vmario
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

@Browar za Trzcinami Myślę, że spokojnie można. Ja bym ciągnął do 24°C w przepisach na Tripla z Chimaya czy Duvela jest nawet start w 20°C i później podnoszenie do 24°C właśnie. Jak było ze startem fermentacji? Ja planuję warzenie na sobotę i tydzień temu nastawiłem małą warke na rozruch drożdży. Starter miał dosyć dużego laga, choć miesiąc do końca terminu drożdży. No i oczywiście spieprzały z fermentora małego, choć był spory zapas ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Kurczę nie zauważyłem odpowiedzi. Rozumiem, że drożdże belgijskie to nie kveiki i też trzeba je kontrolować. Popatrzyłem w swoje zapiski (i z tego co pamiętam) i temperatury fermentacji piw belgijskich nie odbiegały od normy. Nie mam takiego myślenia, że skoro to belgi to puszczam fermentację w 24-28°C i już. Wczoraj wypiłem sobie mojego Tripla i tripla St Bernardus 0,33l 8% alk. (którego dostałem od znajomego z Holandii). Po kilku godzinach lekki efekt suszenia!. Leciutki, bo łyknąłem 0,5l wody i tyle, głowa nie bolała. Ale mega mnie to dziwi. 

 

W dniu 4.03.2023 o 16:57, vmario napisał(a):

ale jeszcze mi się nie zdarzyła aż tak męcząca alkoholowość.

Piwa o których tu piszę w smaku nie są chamsko alkoholowe a jednak klepią. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.