Skocz do zawartości

Amber Gozdawa


Rekomendowane odpowiedzi

Witam zaczynam przygodę z piwem. Aktualnie robię trzecie piwko o nazwie Amber. Pierwsze moje było Belgian Blonde Ale, kolejne Raeal ale, a teraz wyżej wspomniany Amber. Moje pytanie dotyczy ostatniego ponieważ nie doczytałem o warunkach fermentacji tego piwa mianowicie chodzi o temperaturę która powinna być 14-18 stopni co stwarza problem bo w domu mam 20-22. Jeśli będzie stało w temperaturze 20-22 czy to wpłynie na jakość piwa i czy będzie nadawało się do picia? Dodam jeszcze że piwa które zrobiłem były wykonane z brewkitów Gozdawa bo to moje początki. Jeśli ktoś już robił coś z tym piwem to chętnie przeczytam jakieś porady jak je poprawić. Ja chcę ją nachmielić na zimno chmielem cascade ale nie wiem czy to będzie dobry pomysł. Z góry dzięki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Brewkity sygnowane marką Gozdawa są słabej jakości. Tu już, co prawda nieświadomie, ale popełniłeś pierwszy błąd.

2. Tak, fermentując w tych temperaturach piwo może dostać dziwnych niechcianych posmaków, szczególnie, jeśli sam "producent" zaleca niższą temperaturę.

 

1+2= złe piwo

 

Co do chmielenia Cascade - tak, to może w pewien sposób próbować przykryć wady tego piwa (nie chmiel na zimno dłużej niż 4-5 dni)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero te piwo wstawiłem jeszcze mam możliwość je wynieść do piwnicy gdzie jest temperatura koło 18-19 stopni jeśli to poprawi jego smak. Dzięki za odpowiedź i podpowiedź odnośnie czasu chmielenia bo tego też nie wiedziałem. A co do jakości Gozdawa też odniosłem wrażenie że jest słabej jakości dlatego przechodzę na Coopers. Jakich marek  brewkity byś polecił?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Alvaro123 napisał:

Jakich marek  brewkity byś polecił

Coopers i Muntons wychodziły najsmaczniejsze. Poczytaj o piwach z ekstraktów niechmielonych. Efekty dużo lepsze.

10 minut temu, Alvaro123 napisał:

Dopiero te piwo wstawiłem jeszcze mam możliwość je wynieść do piwnicy gdzie jest temperatura koło 18-19 stopni

Jeśli tak to przenoś czym prędzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Alvaro123 napisał:

Na opisie producenta jest z ma starć  24-36h w domu w pokojowej a później 5-8 dni w temperaturze 14-18 stopni. Więc wynoszę 

generalnie bardzo dobre wskazówki, tylko kolejność powinna być odwrotna (trzymamy w chłodnym żeby fermentacja przebiegła w przyjemny sposób, a potem przenosimy na sam koniec do ciepłego żeby dofermentowało). aha, i zamiast 5-8 dni raczej 15-18. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację z tą fermentacja że napewno nie będzie trwała 5-8 dni. Już trwa 9 dni i blg jest trochę ponad 5. Ciecz jest mętna gazowana i może delikatnie w smaku zaczyna przypominać piwo. Napewno będzie fermentować ok 3 tygodni i później jeszcze tydzień na cichą. Utrzymuje temperaturę od 14-18 stopni zgodnie z zaleceniem z opakowania. Temperatura cieczy ma średnio 15,5 stopnia. Aż jestem ciekawy co z tego wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.