Skocz do zawartości

Alternatywa dla DESPREJ - Prosba o porównanie składu chemicznego


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

znalazłem substytut dla DESPREJu który jest o 50% TAŃSZY. Sprzedawca twierdzi, ze to w zasadzie to samo i można stosować do szybkiej dezynfekcji.

 

Clinex Nano Table.

 

Czy ktoś mógłby porównać skład chemiczny i potwierdzić możliwość jego stosowania jako alternetywa dla DESPREJa?

 

Załaczam karty z charakterystyką oraz by było szybciej skład:

 

DESPREJ:

image.thumb.png.da27b1a34bbba9b48e5b040da187a605.png

 

CLINEX:

 

image.thumb.png.212a703f2d714232b063a7197e8cbe76.png

 

 

 

77-342 Clinex NPS Table.pdf

Desprej_IBD_SIDA PL.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tomitomi13 do celów piwowarstwa w zupełności wystarczy spirytus medyczny z dodatkiem izopropanolu dla większej skuteczności. Możesz zamówić z popularnego portalu aukcyjnego od jednego sprzedawcy 5 litrow spirytusu medycznego 96% oraz 250 ml izopropanolu ktory tez ma cos kolo tego stężenia. Użyj wody demineralizowanej aby spirytus rozcieńczyć do 70%, wtedy jest najskuteczniejszy (zjawiska okulacji i takie tam). Ile wody? to wyliczysz z proporcji. Potem dolej izopropanolu tak aby było go 2-3% i całość miała 70%. To nadal proporcje. Uzywam tego od ponad roku, nawet przy banku drożdży. Działa.

 

Finalnie masz około 8 litrów za około 80zł z kosztami przesyłki.

 

Za literówki i autokorektę przepraszam, piszę w pospiechu w trakcie przerwy z telefonu.

Edytowane przez Daniel()
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Wajcha napisał:

Desprej 1l można dostać na znanym portalu za 19,99 zł.

Tak widziałem... ale czekam i płacę za przesyłkę. A substytut mam w sklepie obok domu, pod ręką i od reki za 23pln. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Daniel() napisał:

@tomitomi13 do celów piwowarstwa w zupełności wystarczy spirytus medyczny z dodatkiem izopropanolu dla większej skuteczności. Możesz zamówić z popularnego portalu aukcyjnego od jednego sprzedawcy 5 litrow spirytusu medycznego 96% oraz 250 ml izopropanolu ktory tez ma cos kolo tego stężenia. Użyj wody demineralizowanej aby spirytus rozcieńczyć do 70%, wtedy jest najskuteczniejszy (zjawiska okulacji i takie tam). Ile wody? to wyliczysz z proporcji. Potem dolej izopropanolu tak aby było go 2-3% i całość miała 70%. To nadal proporcje. Uzywam tego od ponad roku, nawet przy banku drożdży. Działa.

 

Za literówki i autokorektę przepraszam, piszę w pospiechu w trakcie przerwy z telefonu.

Dziękuję za odpowiedź, jednak wolałbym tego sam nie mieszać, :) - chyba ze względu na klasyczne lenistwo i fakt, że nie warzę zbyt często i w niewielkich ilościach :). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@krzychoo autor wątku wspominał o szybkiej dezynfekcji dlatego o StarSanie nie pisałem. Głownie używam właśnie StarSanu. Szybkiej dezynfekcji na drobne elementy takie jak trzepaczkę do blendera, probówki, bagnet termometru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[mention=1115]krzychoo[/mention] autor wątku wspominał o szybkiej dezynfekcji dlatego o StarSanie nie pisałem. Głownie używam właśnie StarSanu. Szybkiej dezynfekcji na drobne elementy takie jak trzepaczkę do blendera, probówki, bagnet termometru.
Źle napisałem pytanie. Chodzi mi używanie SS w spryskiwaczu zamiennie dla Despreju.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@krzychoo używam StarSanu również w butelce z atomizerem/spryskiwaczem. W spryskiwaczu rozrabiam go z wodą demineralizowaną, bo lepiej się rozpyla.

Zerknij w linki w mojej stopce. Na jednym ze zdjęć nawet go widać.

Edytowane przez Daniel()
Autokorekta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, tomitomi13 napisał:

Witam,

znalazłem substytut dla DESPREJu który jest o 50% TAŃSZY. Sprzedawca twierdzi, ze to w zasadzie to samo i można stosować do szybkiej dezynfekcji.

 

Clinex Nano Table.

 

Czy ktoś mógłby porównać skład chemiczny i potwierdzić możliwość jego stosowania jako alternetywa dla DESPREJa?

 

Załaczam karty z charakterystyką oraz by było szybciej skład:

 

DESPREJ:

image.thumb.png.da27b1a34bbba9b48e5b040da187a605.png

 

CLINEX:

 

image.thumb.png.212a703f2d714232b063a7197e8cbe76.png

 

 

 

77-342 Clinex NPS Table.pdf

Desprej_IBD_SIDA PL.pdf

Ponawiam prośbę:
Czy jest na pokładzie jakiś chemik który mógłby odpowiedzieć na moje pytanie????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten środek w piwowarstwie domowym też będzie działał. Ma trochę mniej alkoholu, za to wiecej środka powierzchniowo czynnego. Rozpuszcza powoli błonę komórkową mikroba i alkohol może dokonać większych zniszczeń. Nie pryskaj na brzeczkę i brdzie dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.02.2018 o 08:09, tomitomi13 napisał:

Ponawiam prośbę:
Czy jest na pokładzie jakiś chemik który mógłby odpowiedzieć na moje pytanie????

Jeżeli chodzi o skład to ten clinex ma dużą zawartość etanolu, który działa gwałtowniej niż propanol. Poza tym propanol w despreju jest częściowo rozpuszczalnikiem, ale częściowo też dba o to, żeby nie uszkodzić dezynfekowanej powierzchni, bo praktycznie nie wchodzi z nią w reakcję.

W przeciwieństwie do etanolu który łatwo reaguje.

chlorek wysoko stężony też działa silniej
Czyli clinex po prostu działa bardziej negatywnie na powierzchnię czyszczoną powodując jej szybsze zużycie.

Desprej ma propanol który jest po pierwsze rozpuszczalnikiem, po drugie jest stosowany w preparatach do sprzętu bardzo delikatnego, jak układy optyczne (oczywiście w innych mieszaninach i stężeniach)

Desprej dobrze dezynfekuje i ogranicza uszkodzenia powierzchni wywołane reakcjami składników, clinex jest nastawiony na dezynfekcję. Clinex będzie usuwał szybko więcej zanieczyszczeń ale wiąże się to z wyższą toksycznoscia, bo zawartość etanolu jest wysoka, to samo z chlorkiem. Nie fajne jest to, że nie podają konkretnych stężeń tylko zakresy, zwłaszcza przy chlorku który jest tutaj głównym reagentem...

 

Opinia koleżanki pracującej w laboratorium;)

Edytowane przez mpolak154
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1.03.2018 o 15:45, Mibor napisał:

Widze, że kolega z Poznania - w Poznaniu 1l Despraju znalazłem za 25pln (ale brak kosztów przesyłki) tu:

https://chemiashop.pl/dezynfekcja-powierzchni/675-despray-500ml.html

Płatność tylko gotówka.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Trochę odkopie temat i się podłączę.

Czy jest jakaś lepsza alternatywa od despreja?

Z naciskiem no słowo lepsza od despreja, czyli jeszcze szybciej działający albo lepiej dezynfekujący.

Oczywiście też w mirę rozsądnych pieniądzach, nie za 50-100 zł za litr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
  • 1 rok później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.