Skocz do zawartości

Alternatywa dla DESPREJ - Prosba o porównanie składu chemicznego


Rekomendowane odpowiedzi

25 minut temu, Kushbik napisał:

@DanielN pisząc spirytus medyczny masz na myśli alkohol etylowy całkowicie skażony? 

Kupuję spirytus skażony 96% na popularym portalu aukcyjnym (czasem w opisie aukcji ma że to spirytus medyczny, tam różne rzeczy sprzedawcy wypisują). Kosztuje coś około 60zl z dostawą. Dokupuję od razu alkohol IPA (izopropanol 70% okolo 200 ml). Rozcieńczam wodą demineralizowaną do 70%. Wystarcza mi na 2-3 lata, bo sporo używam przy banku drożdży. Pomysł zapożyczyłem albo z BYO albo HBT, może jeszcze skądś indziej. Sprawdza mi się. Przy warzeniu używam głównie StarSanu, bo wychodzi najtaniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyjaśnienie, planuję wlaśnie taki zakup (zasugerowałem się Twoim wpisem) ale nie byłem pewien tego etanolu (przekopałem forum ale nigdzie nie znalazłem informacji czy to faktycznie chodzi o ten skażony). Wątpliwości rozwiane. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Temat chyba aktualny na dzisiaj. W związku z trudnością w dostępności despreja zastanawiam się czy można użyć innych płynów do dezynfekcji. Mam akurat pod ręką jeden taki (DR-20). W porównaniu do despreja na 1 kg roztworu zawiera 600 g propan-2-ol (desprej dwa razy mniej - 300 g) oraz 1,5 g chlorku didecylodimetyloamonu (desprej ma tego więcej - 5 g/kg). Nie mam informacji o ilości etanolu w swoim preparacie, w despreju jest 45 g/kg.

Jak myślicie, można bezpiecznie tego używać, zamiennie w stosunku do despreja? Jednej substancji jest dwa razy więcej (propan-2-ol), drugiej ponad 3 razy mniej (DDAC).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wszystko fajnje tylko teraz taki spirytus medycznu kosztuje 2 razy wiecej, co chyba i tak sie oplaca w porownaniu do despreja, ktory kosztuje 6 razy wiecej, etanol 70% teoretycznie jest wystarczajacy w zupelnosci, ale wzmocnienie go izopropanolem nie zaszkodzi, mozna tak samo dodac jeszcze chlorek dide(cos tam trudnego w napisaniu), oj chyba trzeba bedzie wiecej cukru kupic i nagotowac sobie zapasu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, rs.juszczak napisał:

Środka, o którym wspominałem mam pod dostatkiem. Alkohol etylowy musiałbym specjalnie kupować. Pytanie czy mogę korzystać z tego co mam? Co to znaczy, że to alkohol skażony, tzn czym jest skażony?

Substancją skażającą jest zwykle metyloetyloketon (MEK) lub niektóre rozpuszczalniki organiczne, w tym pochodne pirydyny. Skażony jest po to żeby nie szedł do spożywki, ale właściwości odkażające nadal posiada. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
40 minut temu, rs.juszczak napisał:

Desprej mi się kończy....;)

Mogę Ci odstąpić z litr etylowego, nawet już rozrobiony. DR-20 mamy w pracy do dezynfekcji rąk, teoretycznie powinien działać. Jak nie będziesz przesadzał ze stosowaniem top i nie powinien szkodzić w gotowym piwie - ale to tylko moje gdybanie, chemikiem nie jestem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, rs.juszczak napisał:

Czyli mogę tego użyć czy nie? Desprej mi się kończy....;)

Możesz użyć do dezynfekcji. Tylko poczekaj aż wszystko wyschnie  lub wytrzyj do sucha.  Do picia i nalewek się nie nadaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem jeszcze coś takiego do szybkiej dezynfekcji: https://allegro.pl/oferta/srodek-do-dezynfekcji-alkohol-etanol-70-ipa-5l-9153326393

Mix etanolu z IPA, bez konieczności rozrabiania. Gliceryna w składzie chyba nie wadzi w niczym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.