Skocz do zawartości

Lodówka do fermentacji - prośba o recenzję


Rekomendowane odpowiedzi

Pomysł spoko i będzie działać bez problemu. Tylko za dużo kombinujesz :)

Sterownik STC-1000 + wiatrak od kompa i zasilacz wystarczy. Sterownik wpinasz w obwód zasilania lodówki (najlepiej przy wtyczce). Sondę do środka i tyle. Ja tak mam i wszystko gra i buczy.

Odnośnie styropianu to musisz dać wiatrak który będzie chodził 24h i mieszał powietrze bo bez tego będziesz miał różnicę temperatur między nominalną lodówką, a dobudowaną strefą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Henx napisał:

Odnośnie styropianu to musisz dać wiatrak który będzie chodził 24h i mieszał powietrze bo bez tego będziesz miał różnicę temperatur między nominalną lodówką, a dobudowaną strefą.

Wiatrak jak najbardziej, ale nie widzę sensu, żeby chodził 24h na dobę. W zupełności wystarczy, żeby załączał się przy włączaniu chłodzenia w lodówce. Wtedy jest sens mieszania powietrza wewnątrz, gdyż schładza je tylna ściana w lodówce - i tam właśnie jest ono najchłodniejsze. Warto właśnie wtedy to powietrze "pchnąć" wiatrakiem dalej wewnątrz komory i wyrównać temp w całej jej objętości. Jeżeli zadana temp zostanie osiągnięta, nie widzę potrzeby żeby wiatrak dalej chodził - i tak temp w lodówce będzie się zmieniać równomiernie, oczywiście zakładając, że dostawka styropianowa jest dobrze zaizolowana :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie do końca tak będzie ponieważ w nominalnej części lodówki ściankami od strony jej wnętrza jest plastik, który schłodzi się i będzie dalej chłodził otoczenie po wyłączeniu. Dlatego dałbym ten wiatrak.

Mam lodówkę na 3 fermentory (pionowo), główne chłodzenie jest na górze + wiatrak (fabryczny) i u góry mam 1-1,5°C zimniej (czyli wbrew logice :) ). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Katohaikara napisał:

Też mam tak podłączoną lodówkę, tylko bez wiatraka. Sondę natomiast wkładam bezpośrednio do piwa, daje to dokładniejszy pomiar, widzę różnice w efekcie końcowym.

A sonda wlozona do piwa nie powoduje ze lodowka chlodzi do duzo nizszej temperatury otoczenia zanim zbije temp brzeczki np o 1 stopien?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, wizi napisał:

A nie lepiej czujnik zamontować jak najdalej od lodówki i darować sobie wiatrak?

Wiatrak nie ma na celu "dodmuchać" powietrze do sondy tylko wyrównać temperaturę w całej lodówce. W innym przypadku fermentor najbliżej czynnika chłodzącego będzie miał o kilka stopni niższą temperaturę niż ten najdalej. Dyfuzja działa trochę wolniej niż wiatrak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.