Skocz do zawartości

Pierwsza warka - pytanie o temperaturę fermentacji


mk77

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Wczoraj zacząłem pierwszą warkę. Na razie z brewkita. Jest to Muntons India Pale Ale.

W opisie na stronie browamatora jest napisane aby fermentacja odbywała się w temp. 18-22 stopnie.

Ja od samego początku trzymam fermentator w pomieszczeniu o temp 21-22 stopnie. I pytanie:

1. Czy nie będzie lepiej jak przeniosę to w chłodniejsze miejsce np: 19-21 stopni ?

2. Jeśli będzie lepiej to czy mogę to teraz przenosić.

 

Piwko ładnie fermentuje, dużo piany i bulgotanie, czyli wszystko ok. Tak zastanawiam się czy to wszystko nie za szybko się dzieje. Drożdże zadałem wczoraj około 20:30 a rano około jak wstałem około 6 już ładnie bulgotało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Wczoraj zacząłem pierwszą warkę. Na razie z brewkita. Jest to Muntons India Pale Ale.

W opisie na stronie browamatora jest napisane aby fermentacja odbywała się w temp. 18-22 stopnie.

Ja od samego początku trzymam fermentator w pomieszczeniu o temp 21-22 stopnie. I pytanie:

1. Czy nie będzie lepiej jak przeniosę to w chłodniejsze miejsce np: 19-21 stopni ?

2. Jeśli będzie lepiej to czy mogę to teraz przenosić.

 

Piwko ładnie fermentuje, dużo piany i bulgotanie, czyli wszystko ok. Tak zastanawiam się czy to wszystko nie za szybko się dzieje. Drożdże zadałem wczoraj około 20:30 a rano około jak wstałem około 6 już ładnie bulgotało.

Moim zdaniem nie ma sensu przenosić ale jeśli chcesz można to zrobić w każdej chwili. Różnicy w smaku nie będzie. Piwo na górnych drożdżach potrafi przefermentować przez noc, więc tempo też jest w porządku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) :) :) na pewno nie ruszą bez drożdży chyba że kwas :) . Z dużym starterem na pewno szybko. Właśnie mam na starcie piwo z małym starterkiem w podobnej temp. na S-04 i czekam na wyraźne objawy fermentacji ponad dobę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro założyłem ten wątek to pozwolę sobie zadać w nim kolejne pytanie, nie koniecznie związane z tematem.

Chodzi o pomiar blg. 4 doby temu zadałem drożdże. Piwo ładnie bulgotało przez rurkę aż do dzisiaj rana. Po powrocie z pracy uspokoiło się. Stwierdziłem że trzeba zmierzyć blg. Wziąłem areometr i zdezynfekowałem go i dłonie pirosiarczynem sodu. Otworzyłem fermentator, wyjąłem areometr z roztworu pirosiarczynu, otrząsnąłem i wsadziłem do fermentatora (nie miałem cylindra/menzurki pomiarowej).

Odczyt 4 blg. Następnie zamknąłem fermentator i aby pobudzić drożdże potrząsnąłem nim trochę.

Po chwili piwo zaczęło znów bulgotać przez rurkę. I teraz moje pytania.

 

1. Czy nie zrobiłem błędu z wrzucaniem areometry do fermentatora ?

2. Czy dezynfekcja piro w tym przypadku jest ok ?

3. Czy potrząsanie fermentatorem było dobrym krokiem ? w instrukcji (brefkit muntos IPA) jest napisane że ma finalnie osiągnąć 3,5blg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze o jedno zapytam aby rozwiać moje wątpliwości oraz aby w razie czego nie popełnić błędu.

Niedługo będę butelkować. Do refermentacji zakupiłem ekstrakt słodowy w proszku JASNY 200g.

1. Czy całe 200g dać na 23L piwa (brefkit, zamiast cukru syrop słodowy).

2. Ten ekstrakt chcę rozpuścić w ok. 0,5L wody i zagotować następnie wlać do fermentatora z kranikiem i do niego przelać za pomocą wężyka piwo z fermentatora gdzie była cicha fermentacja.

Mogę tak zrobić jak wyżej ? czy lepiej inaczej to zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy całe 200g dać na 23L piwa (brefkit, zamiast cukru syrop słodowy).

Nie. Napisz coś więcej o tym piwie. Jaki był nastaw początkowy, jak głęboko odfermentowało, co to za styl piwa.

 

2. Ten ekstrakt chcę rozpuścić w ok. 0,5L wody i zagotować następnie wlać do fermentatora z kranikiem i do niego przelać za pomocą wężyka piwo z fermentatora gdzie była cicha fermentacja.

Mogę tak zrobić jak wyżej ? czy lepiej inaczej to zrobić?

Tak będzie najlepiej.

 

W kwestiach formalnych to - brewkit i ekstrakt słodowy w płynie.

 

Do Darko

Próbujesz udowodnić coś Marusi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy całe 200g dać na 23L piwa (brefkit' date=' zamiast cukru syrop słodowy).[/quote']

Nie. Napisz coś więcej o tym piwie. Jaki był nastaw początkowy, jak głęboko odfermentowało, co to za styl piwa.

To jest brefkit Muntos India Pale Ale w wersji gold (w zestawie z ekstraktem słodowym w płynie) z browamatora http://www.browamator.pl/szczegoly.php?Muntons_---_India_Pale_Ale_30_kg_---_Klasa_Gold&przedm=6199435&grupa_p=6&pwd[6]=%2F163929%2F164394%2F183095%2F1594695&sortuj=kod.

Nie zmierzyłem blg na początku, a przelałem na cichą jak było 3,6 °Blg.

Edytowane przez mk77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy całe 200g dać na 23L piwa (brefkit' date=' zamiast cukru syrop słodowy).[/quote']

Nie. Napisz coś więcej o tym piwie. Jaki był nastaw początkowy, jak głęboko odfermentowało, co to za styl piwa.

 

2. Ten ekstrakt chcę rozpuścić w ok. 0,5L wody i zagotować następnie wlać do fermentatora z kranikiem i do niego przelać za pomocą wężyka piwo z fermentatora gdzie była cicha fermentacja.

Mogę tak zrobić jak wyżej ? czy lepiej inaczej to zrobić?

Tak będzie najlepiej.

 

W kwestiach formalnych to - brewkit i ekstrakt słodowy w płynie.

 

Do Darko

Próbujesz udowodnić coś Marusi?

Przeczytaj wątek od początku, zajrzyj w podpis autora. Będziesz wiedział co to za piwo. Dwieście gramów to wcale nie za dużo.

Co masz na myśli? Jeżeli sądzisz, że moje posty są niezgodne z regulaminem lub czymkolwiek, to zgłoś to do moderatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to Muntons India Pale Ale.

Tak troszkę odbiegając....

Robiłem dokładnie tego brewkita. Jak już zaczniesz zacieranie spróbuj jeszcze raz zrobić IPA choćby z zestawu na bazie słodów. To było moje przejście z brewkitów na zacieranie. Przy tym piwie zrozumiesz, dlaczego warto zacierać i chmielić.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moszna.

Moszna ?

Moszna - urocza miejscowość na Opolszczyźnie. Stadnina koni i zamek i piękna okolica. Polecam.

 

 

Tak troszkę odbiegając....

Robiłem dokładnie tego brewkita. Jak już zaczniesz zacieranie spróbuj jeszcze raz zrobić IPA choćby z zestawu na bazie słodów. To było moje przejście z brewkitów na zacieranie. Przy tym piwie zrozumiesz' date=' dlaczego warto zacierać i chmielić.[/quote']

Na pewno zabiorę się za zacieranie. Kwestia zakupu taboretu gazowego z uwagi na posiadanie płyty indukcyjnej (muszę chwilę poczekać - finanse).

Planuję jeszcze z 2 góra 3 gorące kubki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Tydzień po zabutelkowaniu otworzyłem pierwszą butelkę. Smak był taki sobie jak i nagazowanie piwa. Tydzień później (czyli 2 tyg od butelkowania) otworzyłem kolejną butelkę aby spróbować. Piwo o wiele lepsze w smaku, nagazowane nie najgorzej. Jest tylko jedno co mnie zastanawia. W piwie przebija się dziwny posmak, tak jak by kurzu lub ziemi. Ciężko mi to ocenić. Czy to może świadczyć o jakimś błędzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.