Skocz do zawartości

Długi lag na bretach


kamilg20

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Mam pewien problem z drożdżami Amalgamation z Yeast Bay z datą ważności do maja. Brzeczka 23l 13 blg. W zamyśle ma to być APA na bretach. Drożdże zadane bez startera (tutaj mój błąd, ale nie miałem czasu i możliwości - zaryzykowałem) wg instrukcji. Stoi sobie już 40 godzin w bezruchu. Brzeczkę natleniłem raz, i drugi raz po kilkunastu godzinach dodając także pożywki dla drożdży (witaminy, minerały etc). Posiadam US-05 i WLP500. Na tych WLP chciałem popełnić jakiegoś quadrupla (robiąc starter oczywiście). Pytanie więc takie. Kiedy ratować się innymi drożdżami i których użyć? Jeśli dam WPL to gęstwa po nich będzie z bretami. Nie wiem, czy wyjdzie z tego dobry mocny belg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak robisz 100% brett to robisz duży, lagerowy starter, więc nie wiem czego się spodziewałeś. Bez startera taki blend to możesz dać jak zrobisz najpierw fermentację wstępną saccharomycesami. Teraz to Ci może ruszać nawet z tydzień albo dłużej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

US-05 zadać? Czy lepsze będą WLP500 i gęstwa z dzikusami do quadrupla? Poczekam do jutra, jak nic nie ruszy wtedy dodam świeże drożdże. Dzikusy najwyżej dojedzą resztki.

 

P.S. Nie wiem też, czy może jest sens jednak poczekać ten tydzień? Wyczytałem gdzieś na forum, że i bez startera ludzie robili 100% brett z powodzeniem. Ryzykuję oczywiście infekcją, tylko nie wiem, czy jest to warte ryzyka. Chciałem po prostu mieć solidny przykład piwa na bretach. Przy blendzie np. z US-05 dziki charakter będzie, albo nie.

Edytowane przez kamilg20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i świeże Bretty z Yeast Bay mają 2mld komórek (w dobrze flokulujących szczepach widać, że w tej fiolce jest może z 2-3mm gęstwy) więc zadałeś ich pewnie z 500x za mało ;)

 

Ja bym jak najszybciej zadał US-05, a i tak może już być rożnie z tym piwem.

 

Przy blendzie np. z US-05 dziki charakter będzie, albo nie.

Przy blendzie charakter dziki powinien być wręcz większy niż przy 100% Brett.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kamilg20 napisał:

Chciałem po prostu mieć solidny przykład piwa na bretach. Przy blendzie np. z US-05 dziki charakter będzie, albo nie.

Jakbyś przefermentował pierw US-05 (a najlepiej jeszcze jakimiś belgami), a potem dał blend, to byś miał dużo więcej brettowego charakteru niż będziesz miał na 100% brett. Takie podstawy warto ogarnąć zanim się zabiera za dzikusy.

 

Teraz bym jak najszybciej zadawał jakieś drożdże. Tydzień bez aktywnej fermentacji to jest praktycznie pewna infekcja. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ ja mam pecha z tą warką... Zapomniałem o drożdżach i wlałem je po ponad godzinie od rozpoczęcia uwadniania... Idę spać żeby jeszcze czegoś nie spieprzyć.

Trochę zgłodniały ale dadzą sobie radę ;)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.