Skocz do zawartości

Porter bałtycki


Piotr94

Rekomendowane odpowiedzi

Witam chciałbym uwarzyć portera bałtyckiego i wymyśliłem taki przepis trochę zmodyfikowany na warkę 30l.

 

Ilość wody do zacierania 35l (gar 50L)

 

Słód Monachijski 9kg EBC 12-18 Strzegom

Słód Caraaroma 1kg EBC 350-450 Weyermann

Słód Extra Black 0,5kg EBC 1400 Bestmalz

 

Chmielenie 

 

Chmiel Challenger zawartość a-kwasów 5,8% 50g na goryczkę 

Chmiel Sybilla zawartość a-kwasów 6% 50g na aromat

 

Zacieranie

 

Chmiele Monachijski i Caraaroma wrzucam razem i zacieram przez 60 minut w temperaturze 62-63 stopnie a słód Extra Black wrzucam na ostatnie 10 minut gotowania.Czy wyjdzie mi z tego porter chociaż 20Blg. Jest to mój pierwszy przepis ponieważ niedawno się zainteresowałem piwowarstwem domowym (1 rok temu) i do tej pory czytałem fora na temat zacierania i chmielenia,fermentacji,przerw oraz dezynfekcji,przeczytałem całą piwo wiki oraz oglądałem filmy na temat warzenia na youtube.Chciałbym skompletować niedługo sprzęt i warzyć od razu z zacieraniem bez zabaw w brewkity.Co o tym sądzicie drodzy forumowicze.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli do tej pory nie warzyłeś to na początek proponuję wybrać lżejsze piwo górnej fermentacji, żeby poznać proces na własnej skórze. Filmiki z youtube są pomocne ale w praktyce zawsze rodzą się jakieś wątpliwości. Pomyśl nad jakimś APA, lżejszej IPA czy co tam lubisz pić. Zabawa przy pierwszym zacieraniu i filtracji z 10,5 kg słodu nie jest najlepszym pomysłem, do tego lager o dużym balingu. Masz  warunki na dolną fermentację?

 

P.S. Ciekawe kiedy pojawi się pomysł z uwarzeniem jako pierwsze piwo jopejskiego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mibor w piwnicy przez cały rok mam 10 stopni tylko nie wiem o co chodzi z tym (Zabawa przy pierwszym zacieraniu i filtracji z 10,5 kg słodu nie jest najlepszym pomysłem, do tego lager o dużym balingu).Chodzi o wolną filtrację czy cuś.Co do ballingu to wyczytałem,że jak jest duży to żeby dać albo duży starter albo 2 paczki drożdży.Myślę,że chyba nie byłoby tak źle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Piotr94 napisał:

Co do ballingu to wyczytałem,że jak jest duży to żeby dać albo duży starter albo 2 paczki drożdży.Myślę,że chyba nie byłoby tak źle.

To jest chyba mój ulubiony wątek do cytowania ostatnimi czasy.

Taki baling i objętość to tylko z gęstwy. Szkoda roboty i kasy przy zacieraniu jak spartaczysz fermentację za małą ilością drożdży. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaki sprzęt masz/kompletujesz, co za tym idzie jak chcesz filtrować. Przyjmując,  że filtracja standardowo w fermentorze z wężykiem to założę się, że już objętość słodu po zacieraniu będzie dla Ciebie niespodzianką i będziesz miał problem z pomieszczeniem zacieru w filtratorze. A to może być najmniejszy w Twoich problemów :)  O drożdżach już Ci Gawron napisał. Zrób inne piwo na początek, takie na które nie będziesz musiał czekać pól roku z degustacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie o AIPA.

 

AIPA zestaw na 30L

 

Słód Pale Ale 6kg EBC 5-7,5

Słód karmelowy Pale Cara 1kg EBC 9

 

Zacieranie 

 

60 minut 63 stopnie 

 

Chmielenie 

 

Chmiel Bravo zawartość a-kwasów 13,7% 50g na goryczkę 

Chmiel centennial zawartość a-kwasów 9,5% 50g na aromat

 

Drożdże us 05 

 

 

Edytowane przez Piotr94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Piotr94 napisał:

Chmiel Bravo zawartość a-kwasów 13,7% 50g na goryczkę 

Chmiel centennial zawartość a-kwasów 9,5% 50g na aromat

Mało, mało, mało. Szczególnie na aromat, a gdzie jeszcze chmielenie na zimno.

25 minut temu, Piotr94 napisał:

Słód karmelowy Pale Cara 1kg EBC 9

Z tego możesz nawet zarezygnować i dać sam pale ale, albo tylko lekko podaypać karmelem.

27 minut temu, Piotr94 napisał:

 

Drożdże us 05 

Kilka paczek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gawron to myślałem teraz zrobić tak 

 

Słód Pale Ale 6kg EBC 5-7,5

Słód karmelowy Pale Cara 0,5kg EBC 9

 

Zacieranie 

 

60 minut 63 stopnie 

 

Chmielenie 

 

Chmiel Bravo zawartość a-kwasów 13,7% 100g na goryczkę 

Chmiel centennial zawartość a-kwasów 9,5% 100g na aromat 

Chmiel Simcoe zawartość a-kwasów 13,1% 150g 50 na goryczkę i 50g na aromat 

 

2 paczki Drożdży US-05 

 

Chmielenie na zimno chciałbym na razie odpuścić dopiero w późniejszych warkach chciałbym chmielić na zimno.Czy teraz będzie dobrze

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok rozumiem a więc dorzucam jeszcze 50g chmielu na cichą fermentację.Czyli całość będzie wyglądała teraz tak 

 

Słód Pale Ale 6kg EBC 5-7,5

Słód karmelowy Pale Cara 0,5kg EBC 9

 

Zacieranie 

 

60 minut 63 stopnie 

 

Chmielenie 

 

Chmiel Bravo zawartość a-kwasów 13,7% 100g na goryczkę 

Chmiel centennial zawartość a-kwasów 9,5% 100g na aromat 

Chmiel Simcoe zawartość a-kwasów 13,1% 150g 50 na goryczkę i 50g na aromat i 50g na 7 dni na zimno na cichą.

 

2 paczki Drożdży US-05 

 

Czy teraz będzie dobrze.I jeszcze chciałbym zapytać czy ta receptura na portera baltyckiego co ją podałem to jest dobra czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Piotr94 napisał:

Ok rozumiem a więc dorzucam jeszcze 50g chmielu na cichą fermentację.Czyli całość będzie wyglądała teraz tak 

 

Słód Pale Ale 6kg EBC 5-7,5

Słód karmelowy Pale Cara 0,5kg EBC 9

 

Zacieranie 

 

60 minut 63 stopnie 

 

Chmielenie 

 

Chmiel Bravo zawartość a-kwasów 13,7% 100g na goryczkę 

Chmiel centennial zawartość a-kwasów 9,5% 100g na aromat 

Chmiel Simcoe zawartość a-kwasów 13,1% 150g 50 na goryczkę i 50g na aromat i 50g na 7 dni na zimno na cichą.

 

2 paczki Drożdży US-05 

 

Czy teraz będzie dobrze.I jeszcze chciałbym zapytać czy ta receptura na portera baltyckiego co ją podałem to jest dobra czy nie.

Masz chłodnicę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotr94 napisał:

Chłodnicę będę kupował jak będę kompletował zestaw cały.Jutro albo pojutrze zamawiam.

Chmielenie musisz policzyć w kalkulatorze. Chmiele wyglądają sensownie. Bravo nie znam. Część centennial przeniósł bym na zimno. Uważaj, bo wszystkie mają dużo AA i łatwo przeholować z goryczką. Dlatego pytam o chłodnicę.

Edytowane przez Gawron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tymonisko własnie sobie policzyłem w kalkulatorze i wyszła mi goryczka 197.42 IBU to aż za dużo chyba.Natomiast przy chmieleniu 50g Bravo i 50g Simcoe na smak IBU mi wychodzi 80.78 i chyba bardziej się skłaniam ku tej drugiej opcji.A co ty o tym sądzisz tymonisko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Piotr94 napisał:

Simcoe na smak IBU mi wychodzi 80.78 i chyba bardziej się skłaniam ku tej drugiej opcji.

Za dużo na AIPA. Zakładając jakieś 15 blg ekstraktu to gębę Ci wykręci, a jak jeszcze podbiją Ci goryczkę ew błędy w procesie i chmielenie na zimno to może być masakra. Styl przewiduje 40-70 IBU. Celuj w 50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ostateczna wersja wygląda tak.

 

Słód Pale Ale 6kg EBC 5-7,5

Słód karmelowy Pale Cara 0,5kg EBC 9

 

Chmielenie 

 

Bravo 30g na goryczkę 

Simcoe 50g na aromat

Centennial 50g na zimno na aromat

 

IBU mi wychodzi według kalkulatora 54.06 myślę,że teraz jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Piotr94 napisał:

 

Bravo 30g na goryczkę 

Simcoe 50g na aromat

Centennial 50g na zimno na aromat

Obciąłeś ilość chmieli na aromat. 100g na 30 litrów to za mało. Napisz cały schemat chmielenia, czyli ile w której minucie. 

Edytowane przez Gawron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gawron chmielenie ma wyglądać tak 

 

Bravo 30g na 60minut 

Simcoe 50g na ostatnie 10minut 

Centennial 50g na zimno na cichą fermentację ewentualnie mogę podnieść centennial do 100g.

 

Jeśli któryś z moderatorów mógłby przenieść temat do piaskownicy to bardzo bym prosił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to bym na Twoim miejscu zaczął od jakichś gotowych zestawów, chociaż na 1 warkę, żeby zobaczyc chociażby jak to IBU z kalkulatora u Ciebie w praktyce wychodzi, co to znaczy "zdziwić się filtracja", ile to w praktyce trwa, no bo jak to 6 godzin, ja nie ogarnę w 4?! Ot, dla wprawy i praktycznego ogaru procesu.

 

Wysłane z mojego WAS-LX1 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.