Skocz do zawartości

Belgian Blond


Dziunonni

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zamierzam popełnić 60l Blon Ale 15blg  na zasypie:

Pilzneński 10 kg

karmelowy 30  2,5 kg

Cookie 2 kg

Pszenniczny 3 kg

 

 

Zamierzam zacierać 

40 min w 62 st

30 min w 72 st

następnie wygrzew

 

Chmiele jakie posiadam:

Sybilla 7% - 100g

Perle 6,7% - 50g

Willamette 4,7% - 50g

IBU celuję w około 26-27

 

Drożdże FM 25 Klasztorna medytacja - starter 1,5l.

 

Moje pytania dotyczą chmielenia i drożdży; 

Jak polecacie rozplanować chmielenie?

Czy starter po 24h będzie dostatecznie rozmnożony? 

Edytowane przez Dziunonni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miód zamiast cukru dla uzyskania odpowiedniego blg, większej alkoholowości i posmaków karmelowo-miodowych.

600g to ilość orientacyjna może trochę zbyt mała, ale jeśli nastąpi konieczność niewielkiej korekty ekstraktu dodam odpowiednio więcej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Dziunonni napisał:

Witam, zamierzam popełnić 60l Blon Ale 15blg  na zasypie:

Pilzneński 10 kg

Pale Ale  2,5 kg

Monachijski I 2 kg

Pszenniczny 3 kg

Miód wielokwiatowy 600 g

 

Zamierzam zacierać 

30 min w 62 st

40 min w 72 st

następnie wygrzew

 

Chmiele jakie posiadam:

Sybilla 7% - 100g

Perle 6,7% - 50g

Willamette 4,7% - 50g

IBU celuję w około 26-27

 

Drożdże FM 25 Klasztorna medytacja - starter 1,5l.

 

Moje pytania dotyczą chmielenia i drożdży; 

Jak polecacie rozplanować chmielenie?

Czy starter po 24h będzie dostatecznie rozmnożony? 

Starter masz za maly i to 3 krotnie. A w blondzie drozdze sa najwazniejsze. 

Mrmalty wylicza na takie blg i taka ilosc 2 paczki drozdzy i starter 4,96 l.  

Poza tym wydaje mi sie ze pale i monach w skladzie tez sa raczej nie na miejscu w tym stylu. 

 

Edytowane przez Lasek
bledy jak zwykle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast monachijskiego, użył bym dłodu Biscuit / Abbey w ilości ok 0,6 - 1kg. Podstawowy tylko pilzneńskiego bym użył. Miód zbędny, niepotrzebny koszt, nie wniesie do piwa kompletnie nic - skłaniał bym się bardziej aby zastosować cukier lub syrop kandyzowany, bądź odpuścił w ogóle takie dodatki.

Zacieranie: zdecydowanie zacierałbym bardziej na wytrawnie - 63°C - 40-45 minut, 72°C - 30 minut. 

Chmielenie - jeśli nie masz innych chmieli na goryczkę (proponowałbym kupić jakiejś marynki/Iungi/magnuma) to: 100g Sybilli +20g Perle na 60', 30g Perle na 5'. Wiliamette odpuść. 

Drożdże - stanowczo za mała ilość na tyle litrów...Proponuję zrobić mniejszą, ilżejszą, 20l warkę na przykład Belgian Pale Ale a później gęstwę wykorzystać do warki 60l.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skorygowałem przepis i dodam zamiast monacha i pale ale odpowiednio karmelowego 30 i cookie. Zacieranie też lekko zmodyfikuję.

120 g chmielu na goryczkę to nie za dużo?

Drożdży może rzeczywiście za mało co do stylu, a może jakby zrezygnować rzeczywiście z miodu i zmniejszyć ekstrakt do 13, a ilość startera do 2,5l?

 

Edytowane przez Dziunonni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Dziunonni napisał:

Skorygowałem przepis i dodam zamiast monacha i pale ale odpowiednio karmelowego 30 i cookie. Zacieranie też lekko zmodyfikuję.

120 g chmielu na goryczkę to nie za dużo?

Drożdży może rzeczywiście za mało co do stylu, a może jakby zrezygnować rzeczywiście z miodu i zmniejszyć ekstrakt do 13, a ilość startera do 2,5l?

 

http://www.mrmalty.com/calc/calc.html

przelicz sam i dodaj stronke do ulubionych. 

A co do miodu/cukru to ja jednak jestem zdania ze solidny dodatek cukru w blondzie jest potrzebny. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obliczyłem na Twoje zakładane IBU oraz na 60 litrów piwa ;) jak byś użył Iungi, to poszło by dużo mniej chmielu. 

@Lasek, też jestem tego zdania, ale dodatek miodu nic nie wniesie, więc równie dobrze można dać cukru białego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Dziunonni napisał:

Skorygowałem przepis i dodam zamiast monacha i pale ale odpowiednio karmelowego 30 i cookie. Zacieranie też lekko zmodyfikuję.

120 g chmielu na goryczkę to nie za dużo?

Drożdży może rzeczywiście za mało co do stylu, a może jakby zrezygnować rzeczywiście z miodu i zmniejszyć ekstrakt do 13, a ilość startera do 2,5l?

 

Czemu Ty chcesz uparcie pakowac do tego piwa jakies dziwne slody? 4,5 kg karmeli na 17,5 kg zasypu to nie bedzie blond. 

To bedzie jakis dziwny ulepek nie majacy z blondem duzo wspolnego. Blond ma byc wytrawny dlatego w skladzie masz pilsa, pszeniczny, odrobine karmelowego i sporo cukru. 

Blond to proste w zasypie piwo, niepotrzebnie kombinujesz. Zobacz sobie zwycieskie przepisy z wiki:

https://www.wiki.piwo.org/Belgian_Blond_Ale_(Belgijska_Blondynka),_Zbigniew_Kieć_(zibi)

https://www.wiki.piwo.org/Belgian_Blond_Ale,_Andrzej_Smyk_(anteks)

https://www.wiki.piwo.org/Belgian_Blond_Ale,_Łukasz_Kojro_(Związkowiec)

i moze przeczytaj opis stylu:

https://www.wiki.piwo.org/Belgian_Blond_Ale

 

19 godzin temu, Versaar napisał:

, też jestem tego zdania, ale dodatek miodu nic nie wniesie, więc równie dobrze można dać cukru białego ;)

to fakt, szkoda miodu marnowac.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Lasek napisał:

to fakt, szkoda miodu marnowac. 

Akurat tego surowca mam sporo i nie uważam dodawanie go do piwa za marnowanie, ale dodaje cukru około 1,2 kg. 

 

8 godzin temu, Lasek napisał:

Czemu Ty chcesz uparcie pakowac do tego piwa jakies dziwne slody? 4,5 kg karmeli na 17,5 kg zasypu to nie bedzie blond. 

Dlaczego uparcie? Przepis można zawsze skorygować. Finalnie daje mniej słodów, bo 2,5 kg oraz robię tego trochę mniej i mniejszy ekstrakt, mając na uwadze drożdże 1,5l. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Dziunonni napisał:

Akurat tego surowca mam sporo i nie uważam dodawanie go do piwa za marnowanie, ale dodaje cukru około 1,2 kg. 

Jesli dodajesz drozszy skladnik, ktory nie zrobi zadnej roznicy od tanszego skladnika to jest to marnowanie. 

 

13 godzin temu, Dziunonni napisał:

Dlaczego uparcie? Przepis można zawsze skorygować. Finalnie daje mniej słodów, bo 2,5 kg oraz robię tego trochę mniej i mniejszy ekstrakt, mając na uwadze drożdże 1,5l. 

Dlaczego uparcie? Dlatego ze zamiast zmienic pale i monacha na pilsa to zmieniasz na karmele. Cookie ma 30-70 ebc wiec to tez jest karmel. 

Twoje piwo twoja sprawa. 

 

W prostocie sila i taki blond to najlatwiej: 75% pilsa, 10% pszenicy, 10% cukru, 5% jakiegos belgijskiego karmelowego. 

A i tak najwazniejsze jak w kazdym belgu bedzie odpowiednia ilosc drozdzy i dobre przeprowadzenie fermentacji. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasyp finalny poszedł

8 kg pilsneńskiego

3 kg pszennicznego

1 kg karmelowego

1 kg cookie

1,5 kg cukru

Chmiele sybilla i Perle podzielone po pół na goryczkę i 15min

Wyszło ok. 50 litrów 15blg

Fermentacja ruszyła z leciutkim opóźnieniem, po ok 30h pracuje równo w dwóch fementorach w temp. 18 st., piana niewielka, zapach z rurek przyjemny drożdżowo-zbożowy z elementami karmelu. Planowane przelanie na cichą w przyszłą sobotę bądź niedzielę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Dziunonni napisał:

Zasyp finalny poszedł

8 kg pilsneńskiego

3 kg pszennicznego

1 kg karmelowego

1 kg cookie

1,5 kg cukru

Chmiele sybilla i Perle podzielone po pół na goryczkę i 15min

Wyszło ok. 50 litrów 15blg

Fermentacja ruszyła z leciutkim opóźnieniem, po ok 30h pracuje równo w dwóch fementorach w temp. 18 st., piana niewielka, zapach z rurek przyjemny drożdżowo-zbożowy z elementami karmelu. Planowane przelanie na cichą w przyszłą sobotę bądź niedzielę.

A finalnie jak najważniejsza w belgach sprawa, czyli drożdże wygląda? Zrobiłeś 50 litrów 15 blg na samym starterze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Gawron napisał:

A finalnie jak najważniejsza w belgach sprawa, czyli drożdże wygląda? Zrobiłeś 50 litrów 15 blg na samym starterze?

Owszem, starter 2l radzi sobie bez zarzutu. Bałem się troszkę, ponieważ drożdże były po terminie kilka tygodni oraz koledzy wyżej sugerowali zwiększyć obj. nawet 3 krotnie, ostateczne efekty ocenię przy przelewaniu na cichą. Dam znać co i jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Dziunonni napisał:

zwiększyć obj. nawet 3 krotnie,

No zrobiłeś gigantyczny underpithing. To, że drożdże przefermentują brzeczkę nie znaczy, że zrobią dobre piwo. Na paczce sucharów też pewnie by poleciało.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Gawron napisał:

No zrobiłeś gigantyczny underpithing. To, że drożdże przefermentują brzeczkę nie znaczy, że zrobią dobre piwo. Na paczce sucharów też pewnie by poleciało.

Pożywiom uwidim...Były mocno rozwinięte. Chętnie sprawdzę jak wpłynie to na smak. Uważasz, że piwo nie będzie dobre?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Piwo zabutelkowane, finalnie 3 blg. 8g/l cukru na refermentacje, smak mocno słodowy, nuty drożdży belgijskich są wyraźne. Fermentacja cicha przebiegała w 16 stopniach i byłem zaskoczony klarownością piwa. Goryczka wyraźniejsza niż przy przelewaniu na cichą. Zobaczymy co tam w tych butelkach sie narodzi :-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.