Jump to content
przemekbmw123

Zakwaszanie zacieru

Recommended Posts

Na początku miałem piwa ściągające, taninowość. Po zmierzeniu PH zacieru wyszło po za skalę górną pasków 5-6ph. Po dodaniu kwasu mlekowego wszystko ustalało się na poziome 5.4/5.5. Dziś robiąc przegląd rzeczy i przygotowując się do sobotniego ważenia zauważyłem brak kwasu. Chciałbym uniknąć błędu ściągania stąd pytanie czym mógłbym chociaż delikatnie obniżyć ph. Dostępne środki codziennego użytku od kwasku cytrynowego po witaminę C (kwas askorbinowy).

Share this post


Link to post
Share on other sites

@przemekbmw123 kwasek cytrynowy jak najbardziej zadziała. Zerknij na wpisy @bart3q, browar "U Koziołka" to dowiesz się ile go dodać. Nie użyłbym natomiast kwasu askorbinowego (oczywiście mogę się z tym mylić). Po pierwsze ma dość wysokie pH jak na kwas, z tego co pamiętam około 4,2. Po drugie jest dość mocnym antyoksydantem i w dużych ilościach może mieć negatywny wpływ na metabolizm drożdży.

Jeżeli zauważyłeś, że wraz z obniżeniem pH ściąganie ustąpiło, to też zastanowiłbym się czy przypadkiem nie przegrzewasz zacieru. Może za gorąca woda do wysładzania? Możesz też mieć bardzo mocno alkaliczną wodę.

 

Edited by Daniel()
poprawki stylistyczne

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.