Skocz do zawartości

Piwo na drożdżach winnych - Eksperyment


Hobbysta

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie,

Zrodził mi się w głowie ciekawy pomysł, jasne piwo na drożdzach dedykowanych do chardonnay. Wiem, że były już takie eksperymenty, ale chciałbym jakieś świeższe informacje bo te które znalazłem pochodzą głównie z przed 8 lat. Próbował ktoś z Was robić piwo na winiarskich grzybkach (niekoniecznie coś o czym tu pisze, pytam ogólnie). Jakie były wrażenia, na co warto zwrócić uwagę? Co wtedy z chmieleniem, myślałem o jakiejś delikatnej/średniej goryczce i jakichś aromatach intensywnie kwiatowych, piwo byłoby mocno aromatyczne. Bazy jeszcze nie wymyśliłem, może pszenica?

Uważam ten wątek jako pole do szerokiej dyskusji o takich eksperymentach i zapraszam do udziału wszystkich piwowarów i piwowarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, zielony07 napisał:

Już Ci nie smakują piwa na drożdżach piwowarskich?

Jak najbardziej smakują i to bardzo ;) ostatnie dwie warki są dla mnie sporym sukcesem, toteż obudziła się we mnie potrzeba poeksperymentowania. Normalnych warek nie rzucam, nie ma się co obawiać, już słody i chmiele czekają jak znajdę chwile czasu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega @jaras robił piwa na Bayanusach. Piwa technicznie wychodzily, ale były często puste w smaku, odfermentowane na maksa dość wytrawnie, aromat czysty z niską ilością estrów. Generalnie były okej ale czuć było w nich braki tych specyficznych estrów oraz bardzo brakowało jakichkolwiek cukrów resztkowych. Kolejna sprawa to właśnie słabe aromaty chmielowe - jego piwa nigdy nie były mocno aromatyczne pomimo stosowania ameryki. Więc ogólnie jak te dwie rzeczy CI nie przeszkadzają to możesz użyć spokojnie winnych drożdży. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bayanusy nawet kamienie przerobiły by na wino :) Ciężko je ubić, więc polecałbym drożdże o mniejszej tolerancji na alkohol a chmiel dodać głównie może po zakończeniu fermentacji? Podbijam tak smak wina, dodając drugą partię owoców po zakończeniu pracy drożdży lub pod sam jej koniec. Wychodzą bardziej owocowe. W końcu to eksperyment

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Undeath napisał:

Kolega @jaras robił piwa na Bayanusach. Piwa technicznie wychodzily, ale były często puste w smaku, odfermentowane na maksa dość wytrawnie, aromat czysty z niską ilością estrów.

Dziwna sprawa, bo ja robiłem Milda na Bayanusach i odfermentowanie było dość niskie (chyba z 8°Blg do 3°Blg), co raczej było zgodne z przewidywaniami, bo drożdże winne mają problemy z fermentacją tricukrów.

Ogólnie można zrobić ale bez szału, estry niskie, piwo dość puste, jakaś taka dziwna pełnia, pewnie na jakiś agresywniejszych estrowo winnych mogłoby być lepiej.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdyby zrobić je na browarniczych, jakichś wysoko estrowych i potem przelać na cicha i dorzucić winne by narobiły swoich aromatów ? Dałoby to cos ? Czy moze nie rusza wtedy ? Ewentualnie mozna zrobić dwie Warki i zmieszać po fermentacji (na ostatnich kilka dni zeby po zmuszaniu dofermentowalo co ma dofermentowac) i zrobić takie dziwactwo


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hobbysta Moim zdaniem trochę szukasz na ślepo nie wiadomo czego. Powiem Ci, że jest tyle szczepów drożdży do piwa, które dają różne efekty, że szkoda by mi było czasu na takie zabawy. Widzisz co napisał kantor i ja, szczepy winne średnio nadają się do piwa, zrobisz owszem na nich piwo w miarę poprawne, ale to nigdy nie będzie WOW. Wątpię żeby takie blendowanie coś dało pozytywnego. Drożdże winne to nie bretty, żeby dodawały coś aromatu na metabolitach z sacharomyces.

 

Z swojej strony dodam, a propo mieszania - zobiłem miks wina porzeczkowego 3 litry z 5 litrami piwa obydwa przefermentowane i zlane do baniaka. I szczerze nie wyszło piwo owocowe tylko dalej smak jak wino, cechy piwa całkiem się zatraciły nawet w takim stosunku.  Było fajne orzeźwiające ale jakiegoś ekstra smaku nie otrzymałem. Do tego trochę alko przeszkadzał... Wino miało z 12-13%.  Lepiej mi smakowało blendowanie wina owocowego w szklance z piwem ;)

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Hobbysta napisał:

No dobra, Dzieki zatem za uwagi i opinie. Widzę, ze nie tedy droga.

Co nie tędy :) Zrób jakiegoś PA na jakiś ciekawych winnych, później opisz w tym wątku, sam jestem ciekawy co z tego wyjdzie.

Ja jak mam okazję to z chęcią próbuję piw na drożdżach niepiwnych (czy to domowych czy komercyjnych), te piwa niekoniecznie są lepsze ale są inne, jak masz czas i chęć eksperymentowania to działaj i opisuj wyniki.

 

edit:

A jak chcesz efekt wow to polecam świat Brettanomyces ;)

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Jasiu napisał:

Ponieważ bardzo dobre efekty daje chmielenie podczas aktywnej fermentacji i dużo producentów topowych IPA tak właśnie robi.

Pozwolisz, że się wtrącę i podlinkuję bądź co bądź ciekawy temat. Zapewne mówisz o biotransformacji i hicie zeszłego sezonu czyli Vermont/NE IPA. 

Edytowane przez Daniel()
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mogę proponować  ciekawe drożdże zamiast winnyh. to jest WLP099 

https://www.whitelabs.com/yeast-bank/wlp099-super-high-gravity-ale-yeast 

robiłem z nimi i bareywine i imperial stout nie jeden raz, maksymalno  wychodziło 20%ABV.  ale że ich powinne zmusić do pracy jeśli chcesz uzyskać więcej 12%ABV

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.