Skocz do zawartości

Amerykańskie chmiele - które wybrać


eternith

Rekomendowane odpowiedzi

Ciężko stwierdzić dokładnie które, tym bardziej że intensywność aromatu poszczególnych odmian co roku jest różna i zależy od warunków atmosferycznych, gleby, nasłonecznienia, itd.

 

Ogólne opisy poszczególnych odmian znajdziesz w sklepach dla piwowarów domowych.

Wskazówki dotyczące tego co oznaczają poszczególne związki w chmielu znajdziesz na https://www.wiki.piwo.org/Kategoria:Chmiele

Możesz też poszukać na https://ychhops.com/varieties

Edytowane przez Kujawianin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu nikt o Cascade nie pisze? On właściwie co roku jest kwiatowo-cytrusowy, choć nie z taką mocą jak Citra, ale jest. 

 

18 godzin temu, Kujawianin napisał:

Ogólne opisy poszczególnych odmian znajdziesz w sklepach dla piwowarów domowych.

@Kujawianin niestety ale opisy które podają sklepy różnią się diametralnie od tego co chmiel daje w piwie i są zerżniętym tłumaczeniem z jakiś amerykańskich sklepów. I kolejna sprawa co roku te aromaty są trochę inne tak jak pisałeś raz wychodzą bardziej kwiatowe, raz bardziej cytrusowe i owocowe raz znowu bardziej żywiczne. Sklepy nie aktualizują rocznikowo pomimo tego, że Yakima przeprowadza testy aromatyczne i co roku daje do specyfikacji chmieli nowe koła zapachów. Przykład: Mosaic nazywany Citrą na sterydach... Nic te chmiele nie mają wspólnego ze sobą w gotowym piwie, całkiem inne efekty całkiem różne chmiele. 

 

18 godzin temu, eternith napisał:

Witajcie,

które odmiany z chmieli amerykańskich dają najbardziej cytrusowe aromaty?

 

Więc trudno odpowiedzieć na to pytanie konkretnie, możemy wskazać, które chmiele powinny dawać cytrusy, ale gwarancji nie masz, że dadzą. 

 

Jak się upierasz na typowe cytrusy to jest wyekstrahowany olejek chmielowy cytrusowy ;) Możesz jego spróbować użyć. A tak jak koledzy polecali wyżej: Centennial, Chinook (on bardziej grapefrut), Cascade no i niby Citra, która u mnie do tej pory więcej kwiatowości wnosiła niż cytrusów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowego rocznika Cascade pl jeszcze nie używałem. 2016 był fajnie kwiatowy, nawet czasem się lekkie cytrusy pojawiały. Aromaty były dość niskie jednak jak to europejskie chmiele - nie buchało mega z szkła było to bardzo stonowane. Moja szyszka nie do końca super wyszła - były lekkie kwiaty i też cebulka czyli ją chyba przejrzałem. Niestety ciężko wyczuć moment zbioru. No i na mojej szyszce nie chmieliłem na zimno więc aromaty są dość niskie więc znikome. Cascade 2017 ładnie się z paczki zapowiada, zobaczymy jak w piwie wyjdzie, ale najpierw muszę skończyć sezon lagerowy ;)

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Undeath napisał:

Nowego rocznika Cascade pl jeszcze nie używałem. 2016 był fajnie kwiatowy, nawet czasem się lekkie cytrusy pojawiały. Aromaty były dość niskie jednak jak to europejskie chmiele - nie buchało mega z szkła było to bardzo stonowane. Moja szyszka nie do końca super wyszła - były lekkie kwiaty i też cebulka czyli ją chyba przejrzałem. Niestety ciężko wyczuć moment zbioru. No i na mojej szyszce nie chmieliłem na zimno więc aromaty są dość niskie więc znikome. Cascade 2017 ładnie się z paczki zapowiada, zobaczymy jak w piwie wyjdzie, ale najpierw muszę skończyć sezon lagerowy ;)

Czy poza centrum piwowarstwa, można gdzieś dostać polskie odmiany A.D. 2017?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie tak - ale wszystkie sklepy pewnie jeszcze próbują sprzedać zapasy z 2016 dlatego nie wpuszczają nowej partii. Ja kupuje od producenta więc nie sprawdzam sklepów pod tym kątem, musisz już sam rekonesans zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.