Jump to content
SynMojegoStarego

Barwiący vs palony jęczmień

Recommended Posts

@SynMojegoStarego mogłeś zaadresować pytanie bezpośrednio do najlepszego źródła czyli @Viking Malt :). Sam też z miłą chęcią się dowiem jakie są różnice w procesie produkcji. Gdzie faworyzowane są zagadkowe procesy Maillarda a gdzie karmelizacja. Jaki będzie oczekiwany efekt końcowy smaku/aromatu/koloru. Jak długo słód barwiący jest moczony przed obróbką termiczną. Czy rzeczywiście jęczmień palony mocno różni się od słodów prażonych? Czy @Viking Malt mógłbyś uchylić chociaż rąbka tajemnicy słodowników? A może pozostali koledzy z forum chcieliby posłuchać (by zachęcić do odpowiedzi)? Co jak co ale pytanie wg mnie jest świetne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

z tego co sam zauwarzylem na podstawie slodow z optimy to jest tak. 

Jeczmien palony to niezeslodowany jeczmien ktory poddano na sucho procesowi prazenia i daje on czarna barwe oraz kawowo-palony smak. Natomiast slod barwiacy to w roznym stopniu prazony slod ktory rowaniez daje ciemniejsza barwe i palonosc ale rowniez odpowiada za czekoladowsc. im wyzsza barwa tym palonosc i barwa wieksza a czekoladowosc mniejsza. Przy czym z jeczmienia palonego nie nalezy komletnie rezygnowac na rzecz slodow barwiacych lub dawac go za malo, bo finalnie piwo moze zamiast zamierzonego czarnego wysc rude( raz tak mialem jak chcialem zrobic totalnie czekoladowego souta). Warto tez dodac ze czekoladowasc nalezy nieco podbic slodem karmelowym, a przynajmniej zauwazylen z wlasnego doswiadczenia ze jak sie nie da karmelowego slodu to czekolada slabo wychodzi.

 

mam nadzieje ze pomoglem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

różnica między palonym surowym ziarnem, a palonym słodem jest całkiem niemała. Przy pierwszym smak jest ostrzejszy, bardziej popiołowy i zalegający, natomiast palony słód jest delikatniejszy, daje więcej nut kawowo-czekoladowych i zauważyłem też tendencje do pojawiania się nut przypominających wędzone. Z jednej strony trochę niuansowe, ale nawet niezbyt zaawansowany piwowar wyczułby różnicę w gotowym piwie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.