Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, johnny13pl napisał:

@Gawron załączam recepturę z Beer Smith, akurat jest to AIPA która wygrała Grand Championa :naughty:, bo nie przyłożyłem się do notatek w kilku pozostałych przepisach i nie mam zapisane ile faktycznie naleciało tego filtratu. Tutaj planowałem według programu miało być 29l i 13,6BLG, a ja uzyskałem 27l i 12BLG, wysładzałem do 5BLG ilościa wody zgodną z przepisem.

 

Słuszna uwaga, nigdy o tym nie pomyślałem, będę wysładzał na raty.

 

Z reguły 3,5:1 (woda:słód) ale przy mniejszych zasypach jest i 4:1 z racji tego, żeby woda zakryła mi grzałki. Pewnie lepiej było byłoby zostawić wody do wysładzania?

 

Właśnie z tym chyba mam problem bo złoże mi pęka przy grzałkach, będę mieszał następnym razem.

 

Mam w planach sprawdzić jaka jest woda w moim wodociągu, ale jeszcze tego nie zrobiłem, skupiłem się na budowie kadzi a potem na pierwszych kilka warek próbowałem ogarnąć nowy sprzęt. Poza tym trochę mnie zmyliły słowa Czesława Dziełaka na jednym z wykładów dostępnym na YT, że "woda ma być mokra i nie śmierdzieć" :) 

 

Też się zaopatruje w Piwnym Krafcie :), po problemach z filtracją na słodach z CP byłem zachwycony szybkością filtracji i tym że ani razy mi się filtracja nie zatrzymała, no ale szybka filtracja jednak wiąże się ze słaba wydajnością. Na zestawach z TB też mi się nieźle filtrowało, ale to już na nowym sprzęcie i popękanym złożem o którym pisałem powyżej.

Przy następnej warce też się postaram, bo do tej pory miało to dla mnie marginalne znaczenie, aż zacząłem się zastanawiać na d RISem :naughty:

Akurat straty z chmielenia mam opanowane, odkąd używam hopstopera od @lewatywa8 straty po ważeniu są zredukowane do minimum, polecam wszystkim to rozwiązanie. A przy chmieleniu na zimno używam worka filtracyjnego z Piwnego Kraftu i też jestem zadowolony z rezultatów. 

AIPA by Dagome.bsmx

AIPA by Dagome.pdf

#14 AIPA by Dagome

American IPA

 

Parametry:

  • Początkowe blg: 11,7* (OG 1,046)
  • Końcowe blg: 2,6* (FG 1,01)
  • Alkohol objętościowo: 4,7%
  • Objętość: 19l
  • Czas gotowania: 60min

 

 

Składniki / schemat chmielenia:

  1. 5kg Strzegom Pilzneński - (3,2 EBC, 77,5%)
  2. 0,7kg Strzegom Pszeniczny - (5 EBC, 10,9%)
  3. 0,5kg Strzegom Monachijski typ I - (15 EBC, 7,8%)
  4. 0,25kg Castle Malting Cara Gold 120 - Castle Malting (120 EBC, 3,9%)
  5. 30g Magnum 13AA (31,2IBU) granulat - Gotowanie 60min
  6. 30g Columbus/Tomahawk/Zeus (CTZ) 16,8AA (20IBU) granulat - Gotowanie 15min
  7. 30g Centennial 9,7AA (8,4IBU) granulat - Gotowanie 10min
  8. 30g Simco 11,3AA (5,4IBU) granulat - Gotowanie 5min
  9. 30g Citra 14,2AA (1,5IBU) granulat - Gotowanie 1min
  10. 30g Centennial 9,7AA (0IBU) granulat - Na zimno / cicha 5 dni
  11. 30g Citra 14,2AA (0IBU) granulat - Na zimno / cicha 5 dni
  12. 30g Simco 13,3AA (0IBU) granulat - Na zimno / cicha 5 dni
  13. 20g Mosaic (HBC 369) 11,8AA (0IBU) granulat - Na zimno / cicha 5 dni
  14. 10ml Chlorek wapnia roztwór 33% - Gotowanie 0 minut

 

 

Zacieranie:

  1. Przerwa 63°C (Infuzja 0min) 63°C 60min Dodano 23l wody 68°C
  2. Przerwa 72°C (Podgrzewanie 9min) 72°C 15min
  3. Wygrzew 75,6°C (Podgrzewanie 4min) 76°C 10min

 

 

Notatki:

 

 

Z tych ilości to spokojnie 25l 16blg. Wody w domu nigdy nie modyfikowałem, nawet nie wiem jaką mam twardość o innych parametrach nie wspomnę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 9.02.2018 o 10:47, johnny13pl napisał:

W BeerSmith mam ustawione 72% (nie pamiętam skąd ta wartość się wzięła)

To jest wartosc domyslna programu :)

Edytowane przez Samael
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, anteks napisał:

Z tych ilości to spokojnie 25l 16blg. Wody w domu nigdy nie modyfikowałem, nawet nie wiem jaką mam twardość o innych parametrach nie wspomnę

Taka ilość po filtracji? Ehh, pozostaje mi ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć :naughty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od rozdrobnienia to na pewno, ale są jeszcze rzeczy które muszę dopracować w procesie.
A w którym którym sklepie Waszym zdaniem najlepiej srutują słód?
Albo jakiej grubości powinien być słód żeby wydajność była Waszym zdaniem zadowalająca, a jednocześnie nie stawała filtracja?

Edytowane przez johnny13pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I więcej wody w zacierze (większa masa gniotąca sieczkę) tym  większe prawdopodobieństwo problemów,

Za dużo jest zmiennych, producent (partia słodu), długość wężyka ( lepiej krótki ), szybkość filtracji ,szczególnie początek ważny,żeby nie leciało szybko,zbije siew beton i dupa,trzeba mieszać.

Ogólnie  nie ma czym się przejmować,jak niska wydajność to grubo zmielony słód, reszta to są jakieś nieistotne detale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alepiwo.pl dobrze śrutuje.

 

Duże znaczenie ma też  ile wody dajesz do zacierania, a ile do wysładzania oraz ile Ci odparowuje, jeżeli robisz to do zakładnej objętości.

 

Jeśli z tej samej ilości słodu odbierzesz 25l i odparujesz 5l to będzie większa wydajność niż jak odbierzesz 22l i odparujesz 2l, bo w pierwszym przypadku wypłuczesz więcej cukrów przez te o 3l większe wysłodziny, a finalna objętość będzie taka sama.

 

Osobiście średnio się tym przejmuje, wolę użyć słodu za 3 zł więcej niż walczyć o wydajność.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Jasiu napisał:

Osobiście średnio się tym przejmuje, wolę użyć słodu za 3 zł więcej niż walczyć o wydajność.

Jasna sprawa, tylko ta metoda nie sprawdza się przy gotowych zestawach, które zamawiałem do testowania nowego sprzętu.

 

Jak śrutujecie słód?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, johnny13pl napisał:

A w którym którym sklepie Waszym zdaniem najlepiej srutują słód?

Ja brałem z alepiwo, TB, homebrewing i ze starej esencji smaku i we wszystkich ześrutowane było podobnie, ale nie bardzo drobno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Odkopię temat. Czy ktoś jest w stanie uzyskać w miarę spoko wydajność na kociołkach? U mnie sprawa wygląda tak:

 

Modyfikuje ph zacieru oraz wody do wysładzania

w trakcje zacierania mam ciągłą cyrkulację przez deszczownicę własnej roboty

używam 3.75 wody / l ziarna

ziarno śrutuje dość drobno (próbowałem różne grubości już)

 

wydaje mi się, że problemem jest wysładzanie, woda przelatuje przez ziarno bardzo szybko. 

 

Raz wyszła mi wydajność na poziomie 75% co było mega wynikiem i wtedy faktycznie jakoś tak się złoże ułożyło, że wysładzanie dość wolno szło. Musiałem nawet ograniczyć przepływ do wysładzania na pompie.

 

Zazwyczaj wydajność mam na poziomie odrobinę poniżej 60% wczoraj wyszło jakieś 53% :( (liczone przez ) brewfather

 

Dla testu chcę następną warkę zrobić tak, że nie będę wysładzał podnosząc kosz a podstawie drugie wiadro do którego będę zbierał brzeczkę i będę wolno ją spuszczał. Sprawdzę czy wydajność podskoczy.

 

Ogólnie bym się nie przejmował za bardzo ale mam dość mały kocioł a przymierzam się do risa i fajnie by było dojść do jakiś 70%

 

Czy mielibyście jakieś rady?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, rybak16 napisał:

ziarno śrutuje dość drobno (próbowałem różne grubości już)

 

wydaje mi się, że problemem jest wysładzanie, woda przelatuje przez ziarno bardzo szybko. 

Spróbuj więc drobniej albo daj więcej wody do zacierania. Są jeszcze siatki na sito, u mnie się to jednak nie sprawdziło, za bardzo zatykało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śrutuj drobniej. Ja śrutuję zelmerem, który daje sporo mąki i przy odpowiednim ustawieniu daje dobry wynik przy wysładzaniu. Daję też sporo wody, +-4l/kg. Ostatnio zaskoczyła mnie wydajność warki powyżej 80% wliczając straty na chmieleniu, ale zazwyczaj waha się w okolicach 60-70%. Może przez wydłużone zacieranie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydajność zwiększa się przez - sprawdzone na własnej skórze

1. Drobniejsze śrutowanie

2. Zmniejszenie ilości słodów nieaktywnych enzymatycznie w zasypie - palolnych, karmelowych i ziarna niesłodowanego (tutaj głównie płatki owsiane). Największa wydajność na samym słodzie pilzneńskim lub pale ale.

3. Wolniejsze wysładzanie.

4. Kupienie sprawnego miernika do pomiaru gęstości brzeczki nastawnej. Bardzo często różne "pławiki" pokazują różną gęstość, a od tego zależy wydajność.

U mnie dziś z 4 KG słodu pilzneńskiego jest 20 litrów 12-stki, (dzisiaj robione rano było takie piwo) czyli 80 % wydajność i nic więcej się nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie chciałem nad tym wolniejszym wysładzaniem się pochylić ale przy koszu to jest ciężkie bo nie mam na to wpływu. Pewnie zrobię testy zlewając do osobnego wiadra.

 

Co do drobnego śrutowania to przecież nie można przesadzać nie? Łuska powinna zostać w miarę nienaruszone inaczej będzie problem z filtracją? Czy się mylę i nie powinienem się przejmować tym?

 

A masz jakiś patent na kupienie sprawnego miernika? U mnie każdy pokazuje inaczej w zależności od tego w jakim przedziale blg jestem :D Pewnie wyposażę się w jakieś certyfikowane ale one też wymagają dość dużo płynów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, rybak16 napisał:

Co do drobnego śrutowania to przecież nie można przesadzać nie? Łuska powinna zostać w miarę nienaruszone inaczej będzie problem z filtracją? Czy się mylę i nie powinienem się przejmować tym?

No właśnie musisz to wypośrodkować, nie może przelatywać strumieniem ani stać kilka godzin. Pamiętaj też, że przy różnych słodach będzie to inaczej wyglądało, nie mówiąc np o płatkach, które zaklejają złoże filtracyjne.

Niektórzy traktują też kociołek jak biab, dodając niemal całą wodę do zacierania i przemywając jedynie młóto.

Najlepsze efekty dają własne powtarzalne próby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakosc slodu, a nawet rodzaj jeczmienia gra duza role w wydajnosci. Kluczowa jest tez jakosc srutu. Na 2 walcowym nie uzyskasz tylu frakcji srutu jak na 4 czy 6 walcowym.

Pozatym przy automatycznym kociolku musisz isc na kompromis jesli chodzi o drobnosc ziarna.

Wydluzenie czasu zacierania moze tez pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Okazało się, że na etapie zacierania mam już jakiś problem. Wczoraj po skończonym zacieraniu (przed wysładzaniem) blg było bardzo niskie, przy wysładzaniu spadło nieznacznie już. Zastanawiam się czy cyrkulacja nie robi mi kanalików jakiś. Może powinienem mieszać w trakcie mimo cyrkulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, rybak16 napisał:

Okazało się, że na etapie zacierania mam już jakiś problem. Wczoraj po skończonym zacieraniu (przed wysładzaniem) blg było bardzo niskie, przy wysładzaniu spadło nieznacznie już. Zastanawiam się czy cyrkulacja nie robi mi kanalików jakiś. Może powinienem mieszać w trakcie mimo cyrkulacji.

Ja mieszam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, rybak16 napisał:

Okazało się, że na etapie zacierania mam już jakiś problem. Wczoraj po skończonym zacieraniu (przed wysładzaniem) blg było bardzo niskie, przy wysładzaniu spadło nieznacznie już. Zastanawiam się czy cyrkulacja nie robi mi kanalików jakiś. Może powinienem mieszać w trakcie mimo cyrkulacji.

 

Pewnie ze zawsze warto zamieszac od czasu do czasu w trakcie zacierania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.