Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Temat wydajności mnie do tej pory nie zastanawiał, ale samo warzenie daje mi satysfakcję :) No ale przymierzam się do uwarzenia RISa bo w zeszły sezonie odpuściłem takie wyzwanie (ze względy na ograniczenia sprzętowe) i zacząłem się zastanawiać czy jestem w stanie uzyskać odpowiednio ekstraktywną brzeczkę. Zarwałem wiec wczoraj nockę i poprzeliczałem jak wydajność wychodziła kiedyś na staczwężyku a jak wychodzi teraz w kadzi zaciernej z FD no i niestety wynik jest zbliżony 50-55%, czyli szału nie ma.

Swoje obliczenia robiłem na podstawie wątku:

Poczytałem różne wpisy na forum no i mój zachwyt nad sprawną filtracją nieznacznie opadł, gdyż to również może być przyczyną kiepskiej wydajności. Będę musiał nad tym popracować, albo zwiększę zasyp, tak jak radzicie na forum.

Zastanawia mnie jednaj jak jest "prawidłowa" wydajność, wiem że gotowe zestawy sklepie mają podaną wydajność 70-80%, ale czy ktoś uzyskuje taką wydajność przy gotowych zestawach?

Przy obliczaniu zapotrzebowania na słód mogę sobie to skorygować w obliczeniach, no ale jak zamawiałem gotowe zestawy to zawsze było rozczarowanie że miało być 20l a wyszło 17l albo 14l :(

Jaką macie wydajność przy takim obliczaniu? No i czy zamawiacie śrutowany słód czy sami śrutujecie bo z tego co wyczytałem i zauważyłem o sklepy śrutują raczej grubo?

 

(ilość litrów brzeczki * jej Blg *1.05)/(ile kg zasypu)

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja głownie operuje na zestawach i na sraczkowężyku przeważnie jest tak jak powinno jeśli chodzi o litry a BLG +/- 0,5BLG.

 

Ostatnio po korekcie Ph wody do wysładzania wydajność mi znacznie wzrosła bo wychodzi z zestawu śrutowanego w sklepie +2l wiecej i BLG 1 do góry wiec dużo lepiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, johnny13pl napisał:

Zastanawia mnie jednaj jak jest "prawidłowa" wydajność, wiem że gotowe zestawy sklepie mają podaną wydajność 70-80%, ale czy ktoś uzyskuje taką wydajność przy gotowych zestawach?

To jest raczej wydajność liczona "po amerykańsku", a nie po polsku.

35 minut temu, johnny13pl napisał:

Jaką macie wydajność przy takim obliczaniu? No i czy zamawiacie śrutowany słód czy sami śrutujecie bo z tego co wyczytałem i zauważyłem o sklepy śrutują raczej grubo?

Ja też używam słodu już śrutowanego i licząc po amerykańsku wydajność mam w okolicach 75-80%, natomiast po polsku nie wiem jak obliczyć dokładnie. Czy brać pod uwagę ilość brzeczki zlewanej do fermentora, czy to co mamy w garnku przed oddzieleniem chmielin, bo można sposo zyskać, np. używając hopstoper. Jeżeli to co w fermentorze, to z ostatniej warki wyszło mi 58% po polsku wg wzoru który podałeś. Układając receptury wydajność w Beersmith mam ustawioną na 75% i zazwyczaj osiągam taki wynik lub lepszy.

Sposobami na poprawę wydajności są:

-Drobniejsze śrutowanie (nie dotyczy ;))

-Przedłużenie zacierania np. do 90 minut

-zrobienie nawet krótkiej przerwy w wyższej temperaturze np.72 stopni. Na fermentowalność po np. godzinnym zacieraniu w niższej temperaturze nie będzie to miało już wpływu, ponieważ konwersja zapewne się już zakończyła

-zrobienie mashout'u

-korekta ph zacieru i wody do wysładzania

-dokładne wysładzanie 

-znaczenie ma także jakość i rodzaj użytych słodów ( palone i karmele obniżą wydajność, a tych w RISie będzie sporo.) 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W BeerSmith mam ustawione 72% (nie pamiętam skąd ta wartość się wzięła), ale nie udało mi się spełnić, stąd moje rozważania. To samo dotyczy gotowych zestawów, o ile zamierzone BLG jestem w stanie uzyskać przez mocniejsze gotowanie to już ilość brzeczki zawsze wychodzi mniejsza.

Skoro Tobie wychodzi 58% to moje 50-55% nie wygląda już tak tragicznie :D

Niemniej jednak garść porad będzie przydatna część z nich przestrzegam np.

24 minuty temu, Gawron napisał:

-Przedłużenie zacierania np. do 90 minut

-zrobienie nawet krótkiej przerwy w wyższej temperaturze np.72 stopni. Na fermentowalność po np. godzinnym zacieraniu w niższej temperaturze nie będzie to miało już wpływu, ponieważ konwersja zapewne się już zakończyła

-zrobienie mashout'u

nad tym pracuje :) nowy sprzęt wiec jeszcze się go uszę

25 minut temu, Gawron napisał:

-dokładne wysładzanie 

o tym wiem i pamiętam, sęk w tym żeby wyciągnąć maksymalnie dużo z ze słodów podstawowych

26 minut temu, Gawron napisał:

-znaczenie ma także jakość i rodzaj użytych słodów ( palone i karmele obniżą wydajność, a tych w RISie będzie sporo.) 

a korekta pH jeszcze u mnie nie miała miejsca, muszę o tym poczytać :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, johnny13pl napisał:

W BeerSmith mam ustawione 72% (nie pamiętam skąd ta wartość się wzięła), ale nie udało mi się spełnić, stąd moje rozważania. To samo dotyczy gotowych zestawów, o ile zamierzone BLG jestem w stanie uzyskać przez mocniejsze gotowanie to już ilość brzeczki zawsze wychodzi mniejsza.

Skoro Tobie wychodzi 58% to moje 50-55% nie wygląda już tak tragicznie :D

Niemniej jednak garść porad będzie przydatna część z nich przestrzegam np.

nad tym pracuje :) nowy sprzęt wiec jeszcze się go uszę

o tym wiem i pamiętam, sęk w tym żeby wyciągnąć maksymalnie dużo z ze słodów podstawowych

a korekta pH jeszcze u mnie nie miała miejsca, muszę o tym poczytać :)

 

Daj składniki jakiegoś zestawu co robiłeś niedawno, a ja policzę ile mi by z tych surowców wyszło i porównamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób eksperyment z wysładzaniem na raty, jeśli wydajność wyjdzie Ci wyraźnie większa niż przy wysładzaniu w przepływie to będzie wiadomo co robisz źle.

A jeśli nie wyjdzie wyższa to też będzie wiadomo żeby szukać w zacieraniu

Edytowane przez xcynix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za radę :)

Zazwyczaj dolewam wody jak odsłoni się złoże, wtedy mam już jakieś 8-10l filtratu i widać że młóto pokrywa się czystą woda która musi przez nie przejść, ale od razu wlewam całą wodę jaką mam przeznaczona do wysładzania zgodnie z recepturą. Jak próbowałem dodawać więcej wody do ilość filtratu była większa, przy czym BLG nie spadało poniżej 2 ale BLG całości mocno spadało i trzeba było długo gotować żeby je wyciągnąć do przyzwoitego poziomu, a ostatecznie brzeczka nastawne zawsze poniżej 20l.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wlewaj od razu całej wody przeznaczonej na wysładzanie, bo jej ciężar może spowodować zbicie złoża. Filtracja może nie stanie, ale woda znajdzie sobie najłatwiejszą drogę do filtratora a co za tym idzie, nie wypłuka tyle cukrów ile byśmy chcieli ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, johnny13pl napisał:

Dzięki za radę :)

Zazwyczaj dolewam wody jak odsłoni się złoże, wtedy mam już jakieś 8-10l filtratu i widać że młóto pokrywa się czystą woda która musi przez nie przejść, ale od razu wlewam całą wodę jaką mam przeznaczona do wysładzania zgodnie z recepturą. Jak próbowałem dodawać więcej wody do ilość filtratu była większa, przy czym BLG nie spadało poniżej 2 ale BLG całości mocno spadało i trzeba było długo gotować żeby je wyciągnąć do przyzwoitego poziomu, a ostatecznie brzeczka nastawne zawsze poniżej 20l.

 

 

Wysładzaj tak jak pisze kolega @Hary86. Wode dolewaj stopniowo i co jakiś czas możesz zamieszać delikatnie górną warstwę, aby zatkać ewentualne kanaliki którymi mogła by się woda przesączać. Najczęściej powstają one wzdłóż ścianek, lub w najwyższym punkcie w jakim jest filtrator. (Np przy sraczwężyku w okolicy kranu). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doświadczony piwowar, sędzia pspd kiedyś doradził mi żeby dla poprawy wydajności zacząć modyfikacje wody. Wydajność skoczyła mi o jakieś 10% - 15%, z warki na warkę. Aktualnie osiągam wydajność 82-86% w zależności od stylu zacierania itp. Modyfikuje pH zacieru, pH wody do wysładzania, stężenie jonów. Prócz wydajności zapewniasz sobie odpowiedni profil goryczki, pełnię, nawet klarowność - za mało jonów wapnia może skutkować mętnością.

Wysłane z mojego Lenovo A6020a40 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śrutuję dosyć drobno w porównaniu do słodów śrutowanych przez sklep (piwny kraft).
Przed śrutowaniem słodu dodaję troszkę wody i mieszam, łuska wtedy nie kruszy się tak bardzo.
Kontroluje pH zacieru, wody do wysładzania i brzeczki podczas wysładzania.
Czas zacierania 70-90 minut, kontrola temperatury zacierania.
Częste mieszanie w celu wyrównania temperatury w zacierze.
Robię próbę  jodową.
Zawsze robię wygrzew (mashout)
Wysładzam metodą ciągłą z nacinaniem młóta nożem.
Wysładzam w izolowanym fermentorze z filtratorem z oplotu.

Wydajność zacierania jaką uzyskuję licząc po polsku (ilość litrów brzeczki * jej Blg *1.05)/(ile kg zasypu)
to 70-75%.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy do dzisiaj wydajności nie liczyłem i wychodzi mi od 55 do 70 procent (przeciętnie ok 63-67) w zależności od tego ile odzyskuję z chmielin i czy wysładzam na raty, czy ciągle i czy robię MO. Wysładzam też do objętości i zdarzało mi się, że leciała brzeczka +5 blg, a ja kończyłem wysładzanie. Co dziwne to większą wydajność mam przy większych warkach. Jak robiłem warki 12,5 litra wydajność była niższa. Z następnej warki z ciekawości postaram się wycisnąć ostatnie soki. Zobaczę co wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydajność zacierania to jedno, a wydajność całkowita czyli od zacierania do butelkowania to druga sprawa, gdyż tutaj dochodzą dodatkowe czynniki takie jak ilość i sposób dodawania chmielu podczas warzenia, mam tu na myśli chmiel sypany prosto do kotła, używanie hop spidera czy woreczków muślinowych. Używanie środków do klarowania gorącej brzeczki np. mech irlandzki zwiększa ilość gorących osadów więc i straty też są większe. Chmielenie na zimno też ma wpływ na końcową ilość otrzymanego piwa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Piotrek83 napisał:

Wydajność zacierania to jedno, a wydajność całkowita czyli od zacierania do butelkowania to druga sprawa, gdyż tutaj dochodzą dodatkowe czynniki takie jak ilość i sposób dodawania chmielu podczas warzenia, mam tu na myśli chmiel sypany prosto do kotła, używanie hop spidera czy woreczków muślinowych. Używanie środków do klarowania gorącej brzeczki np. mech irlandzki zwiększa ilość gorących osadów więc i straty też są większe. Chmielenie na zimno też ma wpływ na końcową ilość otrzymanego piwa. 

Jak liczyłeś wydajność. Z tego co w kotle po zacieraniu, czy z tego co idzie do fermentora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Gawron załączam recepturę z Beer Smith, akurat jest to AIPA która wygrała Grand Championa :naughty:, bo nie przyłożyłem się do notatek w kilku pozostałych przepisach i nie mam zapisane ile faktycznie naleciało tego filtratu. Tutaj planowałem według programu miało być 29l i 13,6BLG, a ja uzyskałem 27l i 12BLG, wysładzałem do 5BLG ilościa wody zgodną z przepisem.

 

20 godzin temu, Hary86 napisał:

Nie wlewaj od razu całej wody przeznaczonej na wysładzanie, bo jej ciężar może spowodować zbicie złoża. Filtracja może nie stanie, ale woda znajdzie sobie najłatwiejszą drogę do filtratora a co za tym idzie, nie wypłuka tyle cukrów ile byśmy chcieli ;)

Słuszna uwaga, nigdy o tym nie pomyślałem, będę wysładzał na raty.

 

20 godzin temu, RobertSlask napisał:

Wydajność bardzo słaba, rzeczywiście. Powiedz mi kolego jaki masz stosunek woda/zasyp?

Z reguły 3,5:1 (woda:słód) ale przy mniejszych zasypach jest i 4:1 z racji tego, żeby woda zakryła mi grzałki. Pewnie lepiej było byłoby zostawić wody do wysładzania?

 

20 godzin temu, Gawron napisał:

Wysładzaj tak jak pisze kolega @Hary86. Wode dolewaj stopniowo i co jakiś czas możesz zamieszać delikatnie górną warstwę, aby zatkać ewentualne kanaliki którymi mogła by się woda przesączać. Najczęściej powstają one wzdłóż ścianek, lub w najwyższym punkcie w jakim jest filtrator. (Np przy sraczwężyku w okolicy kranu). 

Właśnie z tym chyba mam problem bo złoże mi pęka przy grzałkach, będę mieszał następnym razem.

 

17 godzin temu, BelgLover napisał:

Doświadczony piwowar, sędzia pspd kiedyś doradził mi żeby dla poprawy wydajności zacząć modyfikacje wody.

Mam w planach sprawdzić jaka jest woda w moim wodociągu, ale jeszcze tego nie zrobiłem, skupiłem się na budowie kadzi a potem na pierwszych kilka warek próbowałem ogarnąć nowy sprzęt. Poza tym trochę mnie zmyliły słowa Czesława Dziełaka na jednym z wykładów dostępnym na YT, że "woda ma być mokra i nie śmierdzieć" :) 

 

14 godzin temu, Piotrek83 napisał:

Śrutuję dosyć drobno w porównaniu do słodów śrutowanych przez sklep (piwny kraft).

Też się zaopatruje w Piwnym Krafcie :), po problemach z filtracją na słodach z CP byłem zachwycony szybkością filtracji i tym że ani razy mi się filtracja nie zatrzymała, no ale szybka filtracja jednak wiąże się ze słaba wydajnością. Na zestawach z TB też mi się nieźle filtrowało, ale to już na nowym sprzęcie i popękanym złożem o którym pisałem powyżej.

14 godzin temu, Gawron napisał:

Z następnej warki z ciekawości postaram się wycisnąć ostatnie soki. Zobaczę co wyjdzie.

Przy następnej warce też się postaram, bo do tej pory miało to dla mnie marginalne znaczenie, aż zacząłem się zastanawiać na d RISem :naughty:

8 godzin temu, Piotrek83 napisał:

Wydajność zacierania to jedno, a wydajność całkowita czyli od zacierania do butelkowania to druga sprawa,

Akurat straty z chmielenia mam opanowane, odkąd używam hopstopera od @lewatywa8 straty po ważeniu są zredukowane do minimum, polecam wszystkim to rozwiązanie. A przy chmieleniu na zimno używam worka filtracyjnego z Piwnego Kraftu i też jestem zadowolony z rezultatów. 

AIPA by Dagome.bsmx

AIPA by Dagome.pdf

#14 AIPA by Dagome

American IPA

 

Parametry:

  • Początkowe blg: 11.7* (OG 1.046)
  • Końcowe blg: 2.6* (FG 1.01)
  • Alkohol objętościowo: 4.7%
  • Objętość: 19l
  • Czas gotowania: 60min

 

Składniki / schemat chmielenia:

  1. 5kg Strzegom Pilzneński - (3.2 EBC, 77.5%)
  2. 0.7kg Strzegom Pszeniczny - (5 EBC, 10.9%)
  3. 0.5kg Strzegom Monachijski typ I - (15 EBC, 7.8%)
  4. 0.25kg Castle Malting Cara Gold 120 - Castle Malting (120 EBC, 3.9%)
  5. 30g Magnum 13AA (31.2IBU) granulat - Gotowanie 60min
  6. 30g Columbus/Tomahawk/Zeus (CTZ) 16.8AA (20IBU) granulat - Gotowanie 15min
  7. 30g Centennial 9.7AA (8.4IBU) granulat - Gotowanie 10min
  8. 30g Simco 11.3AA (5.4IBU) granulat - Gotowanie 5min
  9. 30g Citra 14.2AA (1.5IBU) granulat - Gotowanie 1min
  10. 30g Centennial 9.7AA (0IBU) granulat - Na zimno / cicha 5 dni
  11. 30g Citra 14.2AA (0IBU) granulat - Na zimno / cicha 5 dni
  12. 30g Simco 13.3AA (0IBU) granulat - Na zimno / cicha 5 dni
  13. 20g Mosaic (HBC 369) 11.8AA (0IBU) granulat - Na zimno / cicha 5 dni
  14. 10ml Chlorek wapnia roztwór 33% - Gotowanie 0 minut

 

Zacieranie:

  1. Przerwa 63°C (Infuzja 0min) 63°C 60min Dodano 23l wody 68°C
  2. Przerwa 72°C (Podgrzewanie 9min) 72°C 15min
  3. Wygrzew 75,6°C (Podgrzewanie 4min) 76°C 10min

 

Notatki:

 


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, johnny13pl napisał:

Tutaj planowałem według programu miało być 29l i 13,6BLG, a ja uzyskałem 27l i 12BLG, wysładzałem do 5BLG ilościa wody zgodną z przepisem.

 

23 minuty temu, johnny13pl napisał:
  • Początkowe blg: 11,7* (OG 1,046)
  • Końcowe blg: 2,6* (FG 1,01)
  • Alkohol objętościowo: 4,7%
  • Objętość: 19l
  • Czas gotowania: 60min

Co chcałeś uzyskać, a co uzyskałeś z tego zasypu, bo nie rozumiem . Jeszcze inaczej jest w pliku pdf. 

Napisz ile wlałeś do fermentora brzeczki o jakim blg z tego zasypu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Gawron napisał:

Jak liczyłeś wydajność. Z tego co w kotle po zacieraniu, czy z tego co idzie do fermentora?

Wydajność zacierania liczyłem z tego co idzie do kotła przed warzeniem.
Wydajność jaką pokazuje mi BeerSmith 2 to:
Wydajność całkowita 80-85%
Szacunkowa wydajność zacierania 88-98 %


Do chmielenia podczas warzenia używam hop spidera od kolegi @lewatywa8

W stylach gdzie wymagana jest klarowność piwa używam mech irlandzki.

Po chmieleniu na zimno zawsze robię Cold crashing.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Piotrek83 napisał:

Wydajność zacierania liczyłem z tego co idzie do kotła przed warzeniem.

Ja policzyłem po gotowaniu po stratach z chmielenia, więc lekko wzrośnie mi w stosunku do tego co wcześniej policzyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Thorgall napisał:

Srał pies, jaką kto ma wydajność. Znać swoją,trzymać poziom i wiedzieć ile słodu potrzebujemy,żeby uzyskać tyle piwa ile zakładamy.

 

Wysłane z mojego Redmi 4A przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Ja też nie jestem zwolennikiem walki o każdy procencik wydajności, ale jak z zasypu otrzumuje się 1\4 mniej piwa niż przeciętnie to już jest problem i trzeba się nad nim pochylić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Gawron napisał:

Ja też nie jestem zwolennikiem walki o każdy procencik wydajności, ale jak z zasypu otrzumuje się 1\4 mniej piwa niż przeciętnie to już jest problem i trzeba się nad nim pochylić.

No o to to... 

 

5 godzin temu, Gawron napisał:

Co chcałeś uzyskać, a co uzyskałeś z tego zasypu, bo nie rozumiem . Jeszcze inaczej jest w pliku pdf. 

Napisz ile wlałeś do fermentora brzeczki o jakim blg z tego zasypu.

 

6 godzin temu, johnny13pl napisał:

Parametry:

  • Początkowe blg: 11,7* (OG 1,046)
  • Końcowe blg: 2,6* (FG 1,01)
  • Alkohol objętościowo: 4,7%
  • Objętość: 19l
  • Czas gotowania: 60min

To jest jakiś błąd, ta lista sama się wygenerowała, po wrzuceniu z Beer Smith. W PDF jest to co wyliczyłem w programie.

Według wyliczeń miało być:

  • po filtracji miało być 29l i 13,6BLG, (wydajność wychodzi sensowna 64%)
  • po gotowaniu miało zostałc 26l i 15,7BLG

U mnie wyszło:

  •  po filtracji 27l i 12BLG, (wydajność 52%)
  • po gotowaniu zostało 22l, 15BLG (ale nie miałem jeszcze hopstopera, i miałem spore straty z chmielenia)

Jeśli ktoś ma coś konstruktywnego do napisanie to chętnie przeczytam,  zakładam że program się nie pomylił, a ja muszę popracować nad filtracją no i wziąć poprawkę na zasyp przy kolejnych recepturach, bo przy gotowych zestawach to tylko poprawa filtracji może pomóc.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, johnny13pl napisał:

po gotowaniu zostało 22l, 15BLG (ale nie miałem jeszcze hopstopera, i miałem spore straty z chmielenia)

Ten przepis nie jest mocno wyżyłowany. Po wklepaniu w mój sprzęt mi wychodzi 25,5l 16 blg (66%) i myślę, że tyle bym osiągnął bez problemu. Popracuj nad tą filtracją i będzie dobrze.?

Edytowane przez Gawron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.